Bieži gadās, ka atvērta vīna pudele paliek neizdzerta. Lai dzērienu varētu baudīt arī vēlāk, jāzina, cik ilgi to var uzglabāt pēc atkorķēšanas.

Vīnam piemīt viens no ilgākajiem derīguma termiņiem visbiežāk patērējamo produktu vidū. Pateicoties hermētiskajam iepakojumam un sastāvā esošajam sulfītam, augstas kvalitātes vīni var glabāties daudzus gadus, kā arī daudzas gadu desmitgades. Daži no tiem ar laiku kļūst tikai labāki. Tomēr pēc pudeles atkorķēšanas vīns neizbēgami tiek pakļauts sava visniknākā ienaidnieka – skābekļa iedarbībai. Sākas oksidēšanās process, kura sekas ietekmē dzēriena augļu kompozīciju. Pasliktinoties garšas paletei, pakāpeniski izzūd arī tā svaigums un šarms.

Tanīns pret skābekli

Sarežģīti dot vispārēju rekomendāciju tam, cik ilgi var uzglabāt vīnu pēc tā atkorķēšanas. Lieta tāda, ka atkarībā no vīna tipa, oksidēšanās procesi var atšķirties. Kopumā saldie un sīvie vīni ar augstu skābuma pakāpi un augstu alkohola saturu ir daudz izturīgāki pret skābekļa iedarbību kā vieglās un delikātās šķirnes.

Sarkanvīnos izšķirošā nozīme ir miecskābei, kas pazīstama arī ar nosaukumu tanīns. Tieši tā ir atbildīga par dzēriena sīvumu un krāsu. Turklāt tā ir lielisks antioksidants, kas zināmu laika periodu ļauj aizsargāt vīnu no skābekļa postošās iedarbības.

Kad atvērtu vīnu vairs nedrīkst dzert?

To, cik ilgi drīkst glabāt atvērtu vīna pudeli – tas ir samērā subjektīvs jautājums. Pat ja dzēriens ir zaudējis savu augļainību un tā aromāts kļuvis ne tik piesātināts kā agrāk, tam tomēr būs patīkama garša. Bet tiklīdz parādās acīmredzamas oksidēšanās pazīmes: krāsa kļūst tumša un nespodra, zūd spīdums, garša un aromāts sāk attāli atgādināt puvušus ābolus – tāds vīns nav derīgs lietošanā.

Atvērtu vīnu glabājiet ledusskapī

Lai palēninātu vīna pasliktināšanās procesus skābekļa ietekmē, nepieciešams pēc iespējas aizvērt pudeli ar speciālu hermētisku korķi, pēc tam novietot to vēsā vietā. Vislabāk tam būs piemērots ledusskapis, jo zemas temperatūras būtiski samazina oksidēšanās ātrumu.

Šādi jebkuru vīnu var uzglabāt 2-3 dienas: šajā laikā nenotiks jūtamas garšas izmaiņas. Sīvos vīna veidus iespējams noturēt vēl ilgāk – līdz pat nedēļai. Bet pat ja vīns ir zaudējis savu garšu, tas nenozīmē, ka tas kļūst nevērtīgs: jūs to varat izmantot dažādu ēdienu pagatavošanai.

Rakstiet mums, ja jums ir jautājumi un komentāri. Izmantojiet zemāk esošo komentāru formu vai pievienojieties mūsu Facebook lapai