Ar šiem mazajiem meža iedzīvotājiem ir saistīti daudzi mīti. Taču interesanti, vai taisnība, ka tās nedrīkst uzglabāt saldētavā?

Piezīme sēņotājiem! Pēc ilgstošas pastaigas mežā nereti var atskārst, ka grozi un spaiņi ir pilni līdz malām ar sēnēm, bet no maisiņiem un somām baravikas un gailenes jau mūk prom. Taču izlietot visu šo dāsno ražu vienā sēņu ēdienā ir sarežģīts uzdevums. Turklāt svaigi savāktiem meža gardumiem ir ierobežots uzglabāšanas mūžs. Tātad, ko lai iesākam ar šīm svaigajām sēnēm? Būtu kauns šādas delikateses mest ārā pēc smagā to vākšanas darba, bet sēņu sasaldēšanai ir slikta reputācija… Taču vai šajā mītā ir kaut daļa patiesības? Šajā publikācijā mēs izgaismosim sēņu sasaldēšanas jautājumu, kā arī parādīsim dažādus cepurīšu gardumu uzglabāšanas veidus.

Vispirms labās ziņas: sēnes var sasaldēt un par to nesatraukties! Taču ir dažas lietas, kurām būtu jāpievērš uzmanība, atkarībā no sēņu tipa. Parasti jēlas, neapstrādātas svaigas sēnes var sasaldēt bez jebkādām problēmām. Ir viens izņēmums – gailenes. Tās obligāti nepieciešams blanšēt vai apcept pirms sasaldēšanas, savādāk atsaldējot, tās iegūst nepatīkamu rūgtenu piegaršu. Izpildot nākamos trīs soļus, jūs uzzināsiet, kā sagatavot dažādus sēņu veidus ziemas guļai.

Sēņu sasaldēšana: trīs soļi optimāliem rezultātiem

  1. Notīriet sēnes

Parasti pietiek sēnes vienkārši noslaucīt ar virtuves dvieli vai notīrīt ar nelielu sēņu birstīti. Īpaši jau sēnes no lielveikala parasti ir diezgan tīras. Ja uz svaigām sēnēm no meža ir daudz netīrumu, tad izlīdzēs nazis ar izliektu asmeni. Vienkārši izmantojiet to, lai notīrītu zemi un citus krikumus. Kopumā jāievēro šāds princips: nemazgājiet sēnes ar ūdeni bez liekas vajadzības! Tas tādēļ, ka mazās delikateses ātri uzsūc ūdeni, un pagatavošanas procesā kļūst nepatīkami ļumīgas.

  1. Sagrieziet sēnes un ideālā variantā blanšējiet tās

Kad sēnes ir tīras, tās var sagriezt. Sākumā nogrieziet apkaltušos kātu galus. Šķirojiet sēnes un neizmantojiet pārāk stipri saspiestās. Tad lielākos eksemplārus sagrieziet ceturtdaļās vai daivās. Mazās sēnītes var sasaldēt veselas. Mēs iesakām vispirms sasaldēt sēnes uz lielās paplātes, lai tās nesaliptu viena ar otru kopā. Ievietojiet veidni Liebherr saldēšanas kamerā aptuveni uz 24 stundām, pirms tās dosies uz ilglaicīgo sasaldēšanu. Kā jau minējām, pirms sasaldējiet gailenes, nedaudz blanšējiet tās sālsūdenī, pievienojot nedaudz citronu. Pirms liekat saldētavā, ļaujiet sēnēm pilnībā atdzist.

  1. Sasaldējiet sēnes

Iepriekš sasaldētās sēnes tagad var skaisti sadalīt porcijās un salikt speciālos saldēšanas maisiņos vai labi aiztaisāmos konteineros. Jo svaigākas būs sēnes, jo ilgāk tās var tikt uzglabātas saldētavā. Tādēļ negaidiet pārāk ilgi pēc meža pastaigas, lai apstrādātu šos simpātiskos gardumus. Parasti visus sēņu veidus var uzglabāt Liebherr saldēšanas kamerā līdz astoņiem mēnešiem.

Sēņu pamodināšana no ziemas miega: lūk, kā to izdarīt!

Ja esat noskaņoti gardai, aromātiskai sēņu zupai vai risoto, saldētās sēnes var atsaldēt jebkurā laikā. Tā kā šampinjoni, gailenes un līdzīgas sēnes ļoti ātri atkūst un var pārvērsties putrā, mēs iesakām pievienot saldētās sēnes uzreiz katliņā vai pannā, uzsildot vismaz līdz 70 °C. Tā kā sēnes karsēšanas laikā tomēr zaudē daļu no savas stingrības, tās vislabāk der mērcēm, sautējumiem un zupām.

Alternatīvas: kaltēšana, marinēšana un vēl…

Ne vien sasaldēšana ļauj ilgāk saglabāt jūsu gardo meža ražu – iespējami arī citi uzglabāšanas veidi, piemēram, sēņu kaltēšana vai marinēšana.

Kaltēt sēnes vislabāk dehidratorā vai pat vienkāršajā cepeškrāsnī. Šim nolūkam izklājiet sēnes uz grila restes, kas pārklāta ar cepamo papīru, un žāvējiet tās 50 °C temperatūrā dažu stundu laikā. Vienmēr turiet cepeškrāsns durtiņas nedaudz atvērtas, lai mitrums varētu iziet. Kad sēnes viegli lūst, tad tās jau pilnībā izžuvušas. Izmantojot šo metodi, kaltētās delikateses var uzglabāt hermētiskajā iepakojumā vēsā, sausā vietā līdz gadam. Kaltētām sēnēm piemīt īpaši intensīva garša. Pirms lietošanas sēnes var iemērcēt nelielā daudzumā siltā ūdens. Tā kā ūdens iegūs īpaši piesātinātu garšu, to var izmantot, lai pārvērstu jūsu zupas un mērces par ļoti aromātiskām delikatesēm!

 

Vēl viens veids, kā pagarināt sēņu mūžu – marinēt tās etiķī vai eļļā. Marinēšana etiķī – īpaši populāra metode Austrumeiropā. Sēnes iegūst neatkārtojamu pikantu un skābenu garšu. Vai jūs vēlētos izmēģināt šo konservēšanas metodi? Tad sākumā novāriet sēnes dažas minūtes ļoti sāļā ūdenī. Pagatavojiet buljonu: divas daļas etiķa uz vienu daļu ūdens. Uzsildiet šo šķidrumu, pievienojiet sāli un citas piedevas pēc garšas, piemēram, kadiķogas, lauru lapas, sinepju sēklas un melnos piparus graudos. Nokāsiet sēnes un vāriet tās vēl piecas minūtes etiķa-ūdens buljonā. Pēc tam pikantos meža draugus var izvilkt ar putu karotes palīdzību un salikt sterilās burkās. Tagad lejiet etiķa ūdeni burkās tā, lai pilnībā nosegtu sēnes. Noslēdziet burkas ar vāciņiem: ideālā variantā ar gaisu necaurlaidīgiem un skrūvējošiem vākiem. Izmantojot šo metodi, sēnes var uzglabāt vēsā un tumšā vietā līdz sešiem mēnešiem. Baudiet veselībā!

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojaties diskusijai Facebook!