Grilēti dārzeņi ir ne vien veselīgi, bet arī neticami gardi un universāli – tie lieliski der gan kā brīnišķīga piedeva, gan kā pamatēdiens.

 

Tagad jūs aizvien biežāk pamanīsiet dārzeņus uz grila: līdzās gaļai, dažādiem cīsiņiem, desiņām un zivīm. Garlaicīgās dārzeņu piedevas, kas drīzāk līdzinās putriņai, palika pagātnē. Beigu beigās, ja mēs runājam par klasisko kukurūzu vai pat par avokado, kas pagatavots uz grila – dārzeņi ir jaunā barbekjū sezonas zvaigzne. No mūsu ieteikumiem zemāk jūs uzzināsiet, kā var ātri pagatavot garšīgus dārzeņus uz grila, izbaudot tos kopā ar jūsu viesiem, un, kam būtu jāpievērš uzmanība.

Tas lielais gaļas gabals, ko mēs esam raduši redzēt uz grila restēm, bija uzskatāms par normu daudzu gadsimtu garumā. Pēdējā laikā šašlika un grilētas gaļas cienītāji aizvien vairāk izvēlas dārzeņus. Tas tādēļ, ka grilēti dārzeņi kļūst aizvien izsmalcinātāki un populārāki. To variācijas ir tik daudz, ka interesanti eksperimentēt un, protams, baudīt. Taču ir vairāki momenti, par kuriem vajadzētu atcerēties, gatavojot dārzeņu ēdienus uz grila.

1. Piemērotie dārzeņu veidi

Labās ziņas: grilēšanai var izvēlēties praktiski jebkuru šķirni. Piemēram: brokoļi, ziedkāposti, baklažāni, paprika, Briseles kāposti, kartupeļi, ķirbis, avokado, cukurkukurūza, kabači vai fenhelis – vienkārši pareizi tos pagatavojiet, un jautra, aromātiska vasara var sākties! Ja grilēšanas ideja radās spontāni, bet mājās nav svaigu dārzeņu, jūs varat izmantot arī tos dārzeņus, kas jau sasaldēti jūsu Liebherr saldēšanas kamerā. Beidzot arī tie noderēs! 😉

Ieskatieties šeit, lai uzzinātu par sasaldētu dārzeņu priekšrocībām salīdzinājumā ar svaigiem, kas tika iegādāti lielveikalā. Kad esat izvēlējušies iecienītākos dārzeņus sev un saviem viesiem, varam ķerties klāt sagatavošanas darbiem.

2. Iepriekšsagatavošana un pagatavošanas laiks

 Lielākā dārzeņu daļa tiek sagriezta šķēlēs vai daivās, pirms nonāk uz grila: tos gatavo tieši uz grila restēm vai uz iesmiem. Taču dārzeņi, sagriezti nelielos kumosa veida gabaliņos, ne vienmēr piemēroti barbekjū. Bieži vien grila restes ir izvietotas pārāk tālu viena no otras, tādēļ pagatavojamo produktu apgriešana kļūst par izaicinājumu. Lieliski derēs bambusa iesmi (kvadrātveida), kas iepriekš iemērcēti ūdenī. Vienkārši atcerieties, ka vislabāk der gabaliņi, kas sagriezti aptuveni vienādos izmēros, lai jūsu gardais mielasts pagatavotos vienmērīgi. Vēl viens ieteikums: cietākus dārzeņus, piemēram, kartupeļus, burkānus vai ķirbi, jau iepriekš mazliet novāriet vai blanšējiet, lai samazinātu to pagatavošanas laiku uz grila.

3. Marināde un pareizā vieta uz grilla

Pēc tam, kad viss tika sagriezts un iepriekšsagatavots, ja vēlaties, laiks ķerties klāt marinādei. Šeit ļoti būtiski saprast, ka ne visas eļļas vienādi labi der dārzeņu pagatavošanai uz grila, jo dažas no tām augsto temperatūru ietekmē veido dūmus. Tādēļ mēs iesakām rafinētās eļļas, piemēram: saulespuķu un rapšu eļļu, olīveļļu vai speciālās cepšanai paredzētās eļļas. Gardas marinādes pamatam var kalpot, piemēram, olīveļļa, kuru pēc gaumes var bagātināt ar sasmalcinātiem zaļumiem, ķiplokiem, sāli un pipariem. Šī īpašā marināde ir universāla, un lieliski derēs dažāda veida dārzeņiem – no kartupeļiem līdz kabačiem. Ideāli, ja dārzeņus nedaudz apsmidzināsiet ar citrona vai laima sulu. Galu galā skābumiņš izceļ atsevišķos dārzeņu aromātus un garšas, padarot tos vēl izsmalcinātākus un baudāmākus. Jūs varat spēlēties ar zaļumu izvēli un marinādes sastāvdaļām – tas būs aizraujošs process! Kas zina – varbūt jūs atradīsiet savu ideālo garšu savienojumu.

Nākamais jautājums: kur uz grila restēm vislabāk izvietot mūsu draugus-dārzeņus? Pavisam noteikti šeit ir savas nianses. Ne visas vietas der vienādi labi. Ja tos izkārtot tieši virs degošām oglēm, tad lielākā dārzeņu daļa vienkārši ātri apdegs, zaudējot vērtīgos vitamīnus un uzturvielas. Šī iemesla dēļ vienmēr gatavojiet netiešā veidā – grila malās, sānos. 180-200 grādi – ideālā temperatūra. Tāpat ir svarīgi, kad dārzeņi ir nomazgāti, lai tie nav pavisam slapji, un šķidrums no tiem nepil uz kvēlojošām oglēm. Tas pats attiecas uz marinādes šķidrumu.

4. Mums ne vienmēr jāizmanto alumīnija folija

Daudzi no mums zina: alumīnija folijas paplātes izmanto, lai mazie dārzeņu gabaliņi neizkristu cauri grila restēm. Taču mēs piedāvājam daudz videi draudzīgāku un, galvenais, veselīgāku alternatīvu. Ja alumīnija folija saskaras ar marinādes skābēm, tad alumīnijs var nonākt arī pārtikā. Tieši tāpēc mēs iesakām izmantot speciālus grila grozus vai dēlīšus, kurus var pielietot arī atkārtoti, un tie nerada draudus jūsu veselībai.

Vēl viens lielisks veids, kā izmantot pēc iespējas vairāk dārzeņu daļu – pielietot to lapas ietīšanai. Piemēram, no kukurūzas vālītes čaumalām var izveidot mazus burvīgus sainīšus, uzpildot tos ar dārzeņiem, lai īpaši maigi apceptu pildījumu. Noskalojiet mizu, nosusiniet to un ierīvējiet eļļu, kurai piemīt augsts dūmošanas punkts (karstumizturīga eļļa), lai čaumala neapdegtu. Atcerieties: šīm „kabatiņām” jeb muciņām visvairāk patiks, ja tās novietosiet tālāk no karstām un kvēlojošām oglēm.

5. Iedvesma nākamajai BBQ ballītei

Jūs jau nepacietīgi gaidāt nākamo barbekjū ballīti ar neskaitāmiem gardiem dārzeņiem, kas pagatavoti uz grila? Tad mums ir vairākas idejas, kas varētu jūs iedvesmot. Klasika, kas nebeidz pārsteigt – šampinjoni. Lielajām sēnēm noņemiet kātiņus, izveidojiet marinādi no olīveļļas, sāls, pipariem un smalki sakapātiem zaļumiem, pievienojiet arī timiānu un rozmarīnu. Apsmērējiet sēnes ar marinādi, tad sarindojiet tās uz iesmiem, vai apcepat grila grozā. Uz iesmiem droši saveriet arī citus dārzeņus pēc jūsu gaumes, piemēram, papriku vai kabačus.

Ja jūs meklējat kaut ko īpašāku, tad izmēģiniet grilētu avokado. Sagrieziet avokado uz pusēm un izņemiet kauliņu tā, kā jūs to parasti darāt. Tad avokado iekšpusi apsmidziniet ar citrona vai laima sulu, nedaudz pārkaisiet ar sāli un pipariem. Ar griezumu uz leju apcepiet abas pusītes aptuveni piecas minūtes, vienu reizi tās apgriežot. Pēc tam jūs varat ēst grilētu avokado ar karoti vai piepildīt daivas ar gardu tomātu salsu, zaļajiem lociņiem, ķiplokiem, pētersīļiem, laima sulu un olīveļļu. Izbaudiet procesu, mielojieties ar gardumiem dabā, un lai jautra, krāsaina vasara!

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Ja patika un bija noderīgi, dalieties ar šo rakstu un pievienojieties diskusijai Facebook, Instagram vai Twitter!