Pastāv dažādi džemu veidi, un tas viennozīmīgi ir saistīts ar attiecīgiem uzglabāšanas un konservēšanas paņēmieniem katram no tiem. Daudzi no mums nemaz nezina par to, ka džemu var iesaldēt. Lasiet tālāk, un jūs uzzināsiet praktiskus ieteikumus džemu veidošanā un iesaldēšanā – kā papildu uzglabāšanas iespēja.

 

Visa nozīme ir cukuram un tā daudzumam. Bet vai tiešām tā ir?

Tātad, kas tad saglabā džema formu un garšu? Tie, kas nāk ar jau savu laika pieskārienu, atbildēs, ka visā slēpjas „cukurs”. Augļi un cukurs labprāt tika sajaukti kopā attiecībā 1:1. Kamēr šis gardums vienmēr padarīja jūsu tostermaizi burvīgi saldu, tas tomēr nebija tas veselīgākais ēdiens brokastīm.

„Džema cukura” parādīšanās ļāva proporcijas krietni samazināt – līdz pat 1:2 vai 1:3. Viens būtisks trūkums modernajam „virtuves palīgam” ir palmu eļļa, kas samazina putas, kuras paceļas vārīšanas procesā, kā arī konservants. Šis konservants ļaus produktu uzglabāt mēnešiem vai pat gadiem ilgi ar minimālu cukura daudzumu.

 

Jam preservation

 

Vairāk virzāmies uz dabiskajām sastāvdaļām

Tiem ēdājiem, kas ir jūtīgi pret konkrētiem ēdieniem vai sastāvdaļām, vai arī vēlētos lielākoties iztikt bez konservantiem, samazinot arī cukura daudzumu, pagatavojot džemu, būtu jāapzinās, ka produkts varētu tik ilgi plauktā neuzglabāties. Dabiskajiem un mazāk saldajiem džemu veidiem ir krietni īsāka dzīve plauktā, pat, ja tiek uzglabāts samazinātā temperatūrā, piemēram, pieliekamajā vai pagrabā. Šo var atrisināt ar saldētavu! Zemā, ātrās saldēšanas temperatūra -18 °C bloķē enzīmu reakcijas vai arī liek tām parādīties krietni vēlāk un lēnāk. Tas nozīmē, kas saldo augļu kārumu varēs nobaudīt ļoti ilgu laiku.

 

Saldēšana uzlabo džema izskatu un garšu

Jebkurā gadījumā, ir vēl viena priekšrocība džema sasaldēšanā. Zemeņu džems, it īpaši, uzglabājot to pieliekamajā vai pagrabā zaudē savu krāsu. Tas ir gaismas dēļ, kas iznīcina dabisko zemeņu pigmentu. Un rezultātā konservi var palikt brūngani vai pelēcīgi, kas vairs nešķitīs tik apetīti raisošs. Tomēr, ja pievienojat nedaudz izspiestu citrona sulu un tad sasaldējat gatavo produktu, sarkanā zemeņu džema krāsa var saglabāties pat gadu.

Saldēšana arī labi saglabā pašu galveno – garšu. Ievietojiet to saldēšanai nedaudz pēc pagatavošanas, kad jau ir pietiekami atdzisis, un, pat mēnešus vēlāk, tas garšos tā, it kā nupat būtu uzvārīts.

 

Kā džems tiek sasaldēts

Džemu nekad nevajadzētu saldēt uzreiz pēc pagatavošanas – tam ir jāļauj pietiekami atdzist. Uzglabāšanas burkas šim ēdienam ir ideālas, jo tās nevainojami labi iztur karstumu un labāk panes jebkādas izmaiņas. Jebkurā gadījumā, visa veida burkas var tikt izmantotas. Un pilnai drošībai vajadzētu tās uzpildīt apmēram 85-90 %, tādēļ, ka šķidrumam sasalstot, tas mēdz nedaudz izplesties. Ieteicams ir izmantot burkas ar pēc iespējas lielāku diametru un uzglabāt tās vertikāli jeb perpendikulāri virsmai.

Kā alternatīva uzglabāšanai stikla burkās, ja tās ir beigušās, ir plastmasas kastītes, kas paredzētas saldētavām. Der arī ledus kubiciņu veidošanas trauciņi ar vāciņu ideāli vienādām porcijām.

Vislabākajai garšai izņemiet jau dienu iepriekš pagatavoto džemu no saldētavas un ļaujiet tam vienmērīgi atkust.

 

Tips on making jam

Džems ir veidots vārot augļus un pievienojot cukuru.

 

Ieteikumi veselīga džema pagatavošanai

  • Aizvietojot parasto cukuru ar cukuru konservēšanai, iegūsiet samazinātu putu daudzumu vārīšanas laikā, kā arī mazāku piedegšanas risku lielāku cukura graudu dēļ.
  • Mazliet citronu sulas palīdzēs džema veidošanās procesam. Tos augļus, kam ir mazs pektīnu daudzums, piemēram, zemenes, ķiršus vai rabarberus, jāvāra ilgāk, lai tie pilnībā sabiezē un gatavi konservēšanai. Toties skābe, kas ir citronu sulā, samazinās vārīšanas laiku.
  • Lai pārbaudītu, vai džems ir gatavs konservēšanai, paņemiet mazu daļu ar karotīti un uzlieciet to uz auksta šķīvja. Ja tas nemaina formu, tad ir gatavs pildīšanai burkās.
  • Tomēr, ja tas vēl nav īsti gatavs, tad var pievienot agaru (agar-agar). Tējkarote biezinātāja pilnībā pietiks uz pus kg augļu. Pārbaude nevar tikt veikta kopā ar agaru, jo džems neturēsies, kamēr tas nebūs auksts. Alternatīva agaram – pievienot ābolu pektīnu.
  • Pēc pildīšanas ar karsto masu un aiztaisīšanas, novietojot burkas otrādāk, ar vāciņu uz leju, uz 10 minūtēm. Tas ļaus skābeklim pazust un arī sterilizēs to daļu, kas ir starp džemu un vāku.

 

Vai jūs zināt arī citas receptes, kā pagatavot veselīgu džemu? Ja zināt, padalieties, lūdzu, ar tām mūsu Facebook lapā. Mēs labprāt tās uzzinātu!