Mascarpone, Gorgonzola, Pecorino… daudziem no mums dzīve bez siera būtu garlaicīga. Pat grieķu dzejnieks Homērs rakstīja par to, kā Odisejs mielojās ar šo piena produktu, savukārt sierā esošie caurumi daudzos rosinājuši filozofiskas pārdomas. Bet kā pareizi uzglabāt sieru? Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kā sieru saglabāt ilgāk svaigu…

Siers pats par sevi ir veids, kā saglabāt produktu. Mūsu senči jau mezolīta laikmetā nejauši atklājuši šo piena produktu, un pēc tam izmantojuši to, lai ilgāk uzglabātu pienu, kam ir tendence ātri bojāties. Daži sieri glabājas mēnešiem ilgi bez nepieciešamības tos ievietot ledusskapī. Tas gan attiecas uz visu siera rituli, ko aizsargā apkārt esošais apvalks. Siera gabalu vai krēmsieru jāglabā ledusskapī.

 

Cheese storage, Liebherr BioFresh

BioFresh DrySafe atvilktne nodrošina ideālos apstākļus siera uzglabāšanai

 

Ideālais ledusskapja nodalījums visiem siera veidiem

Piena produkti glabāsies ilgi, ja tos ievietosi Liebherr BioFresh DrySafe atvilktnē. Tā kā tajā ir zems mitruma līmenis un temperatūra ir nedaudz virs 0°C, atvilktne rada ideālos apstākļus siera nogatavināšanās procesa palēnināšanai, tādējādi nodrošinot, ka to var baudīt ilgāk. Šādā veidā puscietie sieri, piemēram, Gouda vai Leerdammer, paliks svaigi vairākas nedēļas. Dažus siera veidus, piemēram, cietos sierus vai krēmsierus, var saldēt.

-18°C temperatūrā to derīguma termiņu var pagarināt par vairākiem mēnešiem. Ja pirms saldēšanas cieto sieru smalki sarīvē, to būs pēc tam vieglāk izmantot, piemēram, lai apkaisītu makaronus vai sacepumu. Ja nevēlaties palēnināt cieto sieru, piemēram, parmezāna vai Alpu sieru, nogatavināšanās procesu un gatavojieties tos notiesāt tuvākajā laikā, glabājiet tos ledusskapja augšējos nodalījumos vai VarioBox kastē.

Kā novērst pelējumu?

Ja uz siera sāk veidoties pelējums, to nav uzreiz jāizmet. Ja, piemēram, cietais siers sāk pelēt, vienkārši nogrieziet pelējuma skartās daļas. Atlikušo daļu var notiesāt bez bažām. Savukārt ja pelējums sāk augt uz mīkstā siera vai krēmsiera, to ir jāizmet visu.

Cheese Edible Mould

Ēdamo pelējumu, kas aug uz noteiktiem siera veidiem, piemēram, zilā siera, tiek uzskatīts par delikatesi

Turpretī ēdamais pelējums, kā tas ir Camembert vai Roquefort gadījumā, ir tas, kas piešķir sieram tā īpašo garšu. Lai gan piens jau ir apstrādāts ar pelējuma sēnīti daudzu balto pelējuma sieru gadījumā, zilā pelējuma gadījumā ar pelējuma sēnīti pirmais saskaras biezpiens. Nogatavināšanās procesa gaitā siers tiek sadurts ar adatām, lai tajā iekļūtu skābeklis, veicinot zilā pelējuma augšanu. Šie pelējuma veidi tiek uzskatīti par delikatesi un ir paredzēti lietošanai uzturā.

Viss slēpjas iepakojumā

 

Cheese Special Packaging

 

Sieru nevajadzētu ievietot ledusskapī vai BioFresh DrySafe atvilktnē bez iepakojuma, jo tādējādi siers izžūs. Piemērotākais iepakojums atkarīgs no siera veida. Cietiem, pusstingriem un stingriem sieriem, piemēram, parmezānam, Edam vai Gouda, ir ideāli piemērots īpašais siera papīrs. Tas parasti ir atrodams lielveikalos. Iekšpusē esošais plēves pārklājums novērš tiešu saskari ar gaisu, savukārt ārpusē esošais papīrs ielaiž elpošanai nepieciešamo skābekli. Ja jums siera papīrs nav pie rokas, pārtikas plēvi var caurdurt ar nazi un ietīt tajā sieru. Agrāk šāda veida sieru ietina ar sālsūdeni piesūcinātā auduma gabalā. Auduma gabals tika nomainīts ik pēc divām līdz trim dienām, lai saglabātu mitrumu.

Savukārt puscietais siers īpaši ilgi glabāsies vaska papīrā vai atkārtoti izmantojamās plastmasas kastēs. Tomēr ir jāpārliecinās, ka iepakojumā neveidojas kondensāts un ka siers var elpot. Ideāli piemēroti siera uzglabāšanai noteikti ir arī īpašie siera trauki, un tie novērš siera aromāta iesūkšanos citos pārtikas produktos.

Mīksto sieru, piemēram, Brie vai Camembert, vislabāk glabāt siera papīrā, savukārt krēmsieru, piemēram, Mascarpone, Feta, Quark vai Ricotta, ieteicams atstāt oriģinālajā iepakojumā. Plastmasas trauki pasargā šos sierus no izžūšanas un gaisa ietekmes.

Siera pasniegšana…

 

Lai siera garša būtu vislabākā, to ieteicams izņemt no ledusskapi un iepakojuma 20 – 30 minūtes pirms ēšanas. Garšas visaktīvāk atraisās istabas temperatūrā. Izņēmums ir krēmsieri, piemēram, Quark. Tiem nav nepieciešams aklimatizēties un tie ir jālieto vai jānotiesā nekavējoties. Starp citu, pasniedzot sieru, to vislabāk darīt uz egles koka dēlīša, jo tas spēj uzsūkt mitrumu un nepieciešamības gadījumā to atkal atbrīvot.

 

Ja jums ir kādi jautājumi vai komentāri par šo rakstu, lūdzu, sazinieties ar mums izmantojot komentāru sadaļu zemāk vai apmeklējiet mūsu Facebook lapu!