Tas, kā neliels koka zariņš var padarīt Tavu ēdienu tik lielisku, ir fascinējoši! Un tieši tā darbojas kanēlis! Kanēļa standziņas vai malts kanēlis nāk no koka zaru mizas. Šajā rakstā jūs uzzināsiet par kanēļa vēsturi un tā pielietošanas iespējām virtuvē.

Tā smaržu nav iespējams sajaukt ar ko citu! Nekļūdīgi var noteikt pat ar aizvērtām acīm – kanēlis! Ejot garām kādai ceptuvei, kur notiek kanēļmaizīšu cepšanas process, jūs vilinās šis neatkārtojams aromāts. Kanēļa standziņu vēsture lielākoties ir aizsākusies Āzijā, un jau kādu laiku tās piešķir eksotisku pieskaņu mūsu ēdiena kultūrai. Taču arī kanēlim ir dažādi veidi. Katram Cinnamomum genus ir savi knifiņi. Lielākoties tiek izmantots divu veidu kanēlis: cinnamomum cassia un cinnamomum verum. Otrais variants ir zināms kā “īstais kanēlis” un tam ir pamatots iemesls – šim kanēlim ir izteiktāka un smalkāka garša. Īsto kanēli mēdz saukt arī par Ceilonas kanēli, jo tas ir cēlies no Šrilankas, kuras nosaukums kādreiz ir bijis Ceilona. Kanēļa koki lielākoties aug šīs valsts tropiskajos reģionos, kur klimats ir karsts un bieži līst lietus.

No koka līdz piedevu plauktam: kanēļa ceļojums uz mūsu virtuvi

Stāvot pretī lielveikala plauktiem mēs redzam dažādus produktus, un piedāvājums šķiet visai līdzīgs. Plaukti ir piepildīti ar pulverveidīgiem maisījumiem relatīvi mazos iepakojumos. Produkta izcelsmē atšķirība ir gana iespaidīga. Daži no piemēriem: sāls ir ņemts no jūras vai sāls raktuvēm, pipari nāk no piparu krūma un ķimenes ir ķimeņu auga sēkla. Mūsu kanēlis ir neparasti īpašs starp pārējām piedevām garšvielu plauktā.

Tas ir tāpēc, ka kanēlis nāk no kanēļa koka zaru iekšējās mizas, kas ir noņemta no korķa slāņa. Mizas ir grieztas nost plānām kārtām, slānis pēc slāņa, un tad viegli kaltētas. Mizu saritināšanos nodrošina nelielais ūdens zudums kaltēšanas laikā. Sarullējušās daļas ir ieliktas viena otrā un pilnībā izkaltētas. Un, visbeidzot, pilnībā izkaltētās kanēļa standziņas tiek apīsinātas lietošanai ikdienā. Ja ieskatīsieties cieši, tad pamanīsiet, ka standziņas sastāv no vairākām mizas kārtām, uzliktas viena otrai pa virsu. Lai gan Vācijā un Latvijā lielākoties varēs sastapt tikai maltu kanēli.

 

 

Kā atpazīt augstu kvalitāti

Tiem, kas vēlas izmantot uzturā un pagatavošanā augstas kvalitātes kanēli, vajadzētu atcerēties dažas svarīgas lietas. Pirmkārt, vienmēr vajadzētu izdarīt izvēli par labu kanēļa standziņām, nevis maltam kanēlim. Tas ir tāpēc, ka kanēlis ātri zaudē savu aromātu un garšu, kad tas tiek samalts, un tas pats attiecas arī uz citām piedevām. Un vēl – kanēļa pulveris lielākoties sastāv no Kasijas kanēļa, kam ir mazāk izteikta garša. Kanēlis atšķiras ne tikai pēc garšas, bet arī izskatās dažādi. Labākās kvalitātes kanēlis (Ceilonas kanēlis) ir vieglāks kā mazāk populārais Kasijas kanēlis.

Līdz ar to, labāk ir pirkt Ceilonas kanēļa standziņas un samalt tās tieši pirms pielietošanas. Kas attiecas gan uz maltu, gan uz standziņu kanēli – uzglabājiet to gaisa necaurlaidīgā traukā! Maltu kanēli vajadzētu pirkt tikai nelielos apjomos, lai tas saglabā maksimālu garšu. Un vēl viena kvalitātes zīme ir kanēļa mizas biezums. Jo plānākas mizas kārtas, jo izteiktāka un labāka garša.

 

Vai kanēlis ir veselīgs?

Kanēlis veicina ēdiena pārstrādi, uzlabo mūsu garastāvokli un stimulē apetīti. Ēteriskām eļļām, kas sastopamas kanēlī, ir antibakteriāls efekts. Taču ir jāņem vērā tā uzņemšanas daudzums un citas vielas, kas sastopamas kanēlī: tas satur kumarīnu, kas var atstāt negatīvu iespaidu uz veselību! Kumarīns aizkavē asins sarecēšanu un var negatīvi ietekmēt aknu un nieru darbību, kas bija novērots pētījumos uz dzīvniekiem. Vielas klātbūtne ir novērota dažādos daudzumos, atkarībā no kanēļa veida. Zemākas kvalitātes kanēlī ir novērots lielāks kumarīna daudzums, kas nozīmē, ka jums noteikti vajadzētu izvēlēties Ceilonas kanēli, ja šo garšvielu lietojat bieži.

 

Zimt

 

Daudz vairāk, nekā tikai kanēļa bulciņas vai zvaigznītes: kanēļa pasaule

Mums ir ļoti paveicies, ka kanēlis ir plaši pieejams visiem un par samērīgu cenu. Tomēr, tā vienmēr nebija, jo kanēlis bija nepietiekamā daudzumā attiecībā pret pieprasījumu dažus gadsimtus atpakaļ. Sava veida delikatese. Garšviela bija jānogādā no Austrumāzijas caur Vidusaustrumiem uz Eiropu, bez konteineriem vai citiem moderniem loģistikas līdzekļiem. Augstu vērtētās kanēļa standziņas bija populāras daudzviet, un ne tikai kā garšviela. Senie ēģiptieši kanēli izmantoja kā smaržas mirušo mumifikācijas procesā.

Ko iedomājaties jūs, kad dzirdat vārdu “kanēlis”? Iespējams, kanēļa bulciņas, kanēļa zvaigznes vai rīsu pudiņu, karstvīnu? Vai kaut ko tik mājīgu kā Ziemassvētki un sildīšanās pie kamīna? Daudziem Ziemassvētku laiks ir saistīts ar kanēļa smaržu, kas rada brīnumainu sajūtu… piešķir mājīgu un saldu aromātu. Kā arī nedaudz var sajust koka, koka mizas aromātu, nedaudz ar krustnagliņu pieskaņu, un tas viss kopā tik ļoti visiem asociējas ar Ziemassvētku sajūtu.

Taču kanēlis ir spējīgs sniegt mums daudz vairāk, nekā tikai Ziemassvētku atmiņas un gaisotni – līdz ar to mēs vēlamies jūs iedvesmot jaunai pieredzei – iepazīstiet labāk šo aromātisko gaišu brūno garšvielu un baudiet ikdienā un svētkos! Kanēli plaši pielieto vairākos populāros Vidusaustrumu un Āzijas ēdienos: kā gardos otrajos ēdienos, tā arī desertos.

Jūs varat piešķirt neatkārtojamu piegaršu saviem ēdieniem, padarot tos par jauniem piedzīvojumiem! Pamēģiniet pievienot nedaudz kanēļa tomātu mērcei: vienalga, vai tas būs paredzēts čili kon karne vai spageti ar Boloņas mērci. Kā lielisku garšas odziņu varam ieteikt pievienot kanēļa standziņu, kad gatavosiet gaļas ēdienus. Tas sniegs unikālu garšu, īpaši medījuma ēdieniem!

Kanēlis piešķir īpašu rozīnīti Vidusaustrumu ēdieniem: jēra sautējumam tadžīnā, vistai vai zivs ēdieniem, kombinētiem ar kādu saldu noti (aprikozēm, vīģēm, granātābolu sēklām vai rozīnēm). Kanēļa krēms uz karsta šokolādes dzēriena vai ābolu strūdele ir klasika, ja esat kanēļa cienītājs. Vēl ir iespējas to pievienot mājās pagatavotam karstvīnam  vai ceptiem āboliem ar svaigi samaltu kanēli. Tātad, jūs redzat, ka kanēlis iederas un piešķir lielisku garšu daudziem ēdieniem – gan sāļiem, gan saldiem. Sāciet ar mazu šķipsnu un palieliniet devu pēc vēlmes!

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!