Wine Barrels

 

Pēc fermentācijas, kuras laikā cukurs pārvēršas spirtā un ogļskābajā gāzē, lielākai daļai vīnu ir nepieciešama izturēšana zināmu laika periodu. Šajā laikā vīns tiek uzglabāts koka mucās vai speciālos nerūsējoša tērauda rezervuāros.

Patiesībā ne visas vīna mucas ir vienādas. Premiālo vīnu eksperti var jau pēc garšas vien noteikt, kādā veidā dzēriens ticis nogatavināts.

Vīna nogatavināšana notiek speciālās tvertnēs, lai pilnībā panāktu tā garšas īpašības. Ekspertu aprindās šis process ir pazīstams arī kā izturēšana.

Koka mucās parasti tiek izturēts sarkanvīns, bet nereti šādu paņēmienu izmanto arī baltvīnam. Procesa ilgums var atšķirties atkarībā no vīna tipa: aptuveni trīs mēneši vienkāršam sarkanvīnam un līdz septiņiem gadiem ekstraktīvam. Vīns tiek palaists pārdošanā tikai pēc tam, kad tas ir nobriedis.

Izturēšana lielā mērā ir atkarīga no mucas izmēriem. Nelielā tvertnē mazā tilpuma dēļ vīns daudz vairāk kontaktē ar koku un gaisu un rezultātā nobriest daudz ātrāk nekā lielā mucā. Vēl viens svarīgs izturēšanas faktors ir mucas vecums. Veca muca veicina vīna nobriešanu, bet ne īpaši ietekmē tā buķeti, savukārt jauna, tanīniem bagāta muca var piešķirt tam īpašu garšu. Ozolkoka ietekmē parādās saldas karameles vai vaniļas notis. Vīna krāsa, kas izturēts ozolkoka mucās, ir intensīvāka nekā tam, kas izturēts nerūsējoša tērauda rezervuāros. Turklāt sarkanvīns, kas izturēts nerūsējoša tērauda tvertnēs, ir mazāk sīvs, kā arī tam piemīt sarežģītāka garša un tas ātrāk nobriest.

Četri galvenie mucu tipi vīna izturēšanai

  • Tradicionāla koka muca tilpumā no 7 līdz 10 hektolitriem (700 – 1000 litri). Parasti tiek izmantotas itāļu un spāņu sarkanvīnu izturēšanai, kā arī vācu baltvīniem.
  • Veca vācu muca Stück ar 1200 litru tilpumu. Tiek izmantota vīniem, kas tiek ražoti Reinas rajonā. Mozeles vīniem parasti tiek izmantotas 1000-litru Fuder un 500-litru Halbstück.
  • Pipa – tradicionāla muca portvīnam ar 420 līdz 630 litru tilpumu.
  • Barrique – neliela klasiska muca, gatavota no jaunas koksnes, ar 225 litru tilpumu. Jaunzēlandē un Austrālijā izmanto tās analogu – 300-litrīgu mucu Hogshead.

Vīna uzglabāšana

  • Augstvērtīgās vīna šķirnes ir jāglabā stabilos un kontrolējamos apstākļos. Tikai tā vīns spēs pilnībā atklāt savu aromātiem un garšām piesātināto buķeti. Turklāt vibrācijas, citas smaržas un ultravioletais starojums var negatīvi dzēriena nobriedināšanas procesu. Ultravioletais starojums provocē bioķīmisko procesu kompleksu, kas strauji pasliktina vīna krāsu un garšas kvalitāti.
  • Ja gribat, lai vīns saglabātu savas īpašības vairākus mēnešus, tas ir jāuzglabā pagrabā noteiktā temperatūrā un pie noteikta mitruma līmeņa. Ja jums nav vīna pagraba, vislabākā alternatīva būs vīna skapis, kurā tiks uzturēti visi nepieciešamie nosacījumi vīna uzglabāšanai.

Rakstiet mums, ja jums ir jautājumi un komentāri. Izmantojiet zemāk esošo formu komentāriem vai pievienojoties diskusijām Facebook lapā.