Punšā vai tradicionālajos Ziemassvētku ēdienos – krustnagliņas ir neaizvietojamas savas garšas un aromāta dēļ, kuru grūti sajaukt ar ko citu. Taču daudzi no mums joprojām nezina, ka šis aromātiskais pumpurs ir ne tikai Ziemassvētku garšvielu līdera pozīcijās, bet arī labvēlīgi ietekmē mūsu veselību visa gada garumā. Šodien pastāstīsim sīkāk par krustnagliņu iespējām.

 

Interesanti fakti par krustnagliņu izcelsmi, nosaukumu un sastāvu

Krustnagliņas ir kaltēti ziedu pumpuri, kurus novāc no īstā nagliņkoka (lat. Syzygium aromaticum). Augs pieder pie miršu dzimtas un tā saknes meklējamas Dienvidaustrumāzijā, precīzāk, Indonēzijas Moluku salās.

Nosaukums saistīts ar īpašo pumpura formu. Tas atgādina naglu. Nosaukums pirmsākumos nāk no senās franču valodas clou de girofle, kas burtiskā tulkojumā nozīmē “neļķu nagliņa”. Neļķes satur lielu daudzumu ēterisko eļļu, no kurām 70-85 % sastāda eugenols. Eugenolu, kas atbild par garšvielu aromātu un īpatnējo piegaršu, sa7tur arī kanēlis. Neļķes galviņai bieži vien ir augļains, nedaudz pikants aromāts, bet kātiņam bieži ir rūgta piegarša, tādēļ tas nav ēdams.

 

 

Ārstnieciskā nagliņa – brīnumlīdzeklis pret daudzām kaitēm

Pateicoties savam ārstnieciskajam spēkam, krustnagliņas jau izsenis ir daļa no ķīniešu un ājurvēdas medicīnas. Šiem kaltētiem pumpuriem ir, piemēram, antibakteriāls, gremošanas, asinsrites un pat garastāvokli uzlabojošs efekts. Pateicoties šīm īpašībām, krustnagliņas ir efektīvas pret daudzām veselības kaitēm.

Piemēram, ja jums sāp zobs, tiek rekomendēts uzlikt vienu vai divas krustnagliņas sāpīgajā vietā, tad sakost starp zobiem. Eugenolam piemīt viegls pretsāpju efekts, kurš noņem zobu sāpes. Krustnagliņas spēj paveikt brīnumus arī tad, ja jums ir gremošanas traucējumi. Šim nolūkam iemetiet tasē 2-3 krustnagliņas un aplejiet ar 150 ml verdoša ūdens, ļaujiet ievilkties aptuveni 10 minūtes. Krustnagliņas glābs situāciju arī meteorisma gadījumā un tad, ja vēders uzpūties kā bumba.

Kurš tad vasarā nebija cīnījies ar apnicīgajiem odiem un citiem žužinošajiem kukaiņiem, kuri mēdz arī kost?! Krustnagliņas arī šeit var nākt palīgā! Ar savu aso smaku tās atbaida odus un citus kukaiņus. Viss, kas jums ir jāizdara, jāpiestiprina pāris nagliņas pusītei citrona vai jāpievieno krustnagliņu ēteriskā eļļa aroma lampā. Taču, ja jūs jau esat odu sakosts, tad palīdzēs dažas piles krustnagliņu eļļas – uzsmērējiet virsū sakostai vietai. Pateicoties antibakteriālajam efektam, laukums ap kodumu samazinās, bet anestētiķis eugenols noņem sāpes un niezi.

Taču ne visiem krustnagliņas derēs! Piemēram, sievietēm gaidībās vajadzētu izvairīties no krustnagliņu pielietošanas, jo tajās esošais eugenols var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības!

Aromatizētie apelsīni – Ziemassvētku vēsmas jūsmājās

Aromātiskās sveces rada romantisku, juteklisku un noslēpumainu atmosfēru, īpaši Ziemassvētkos. Pastāv arī mazpazīstama sveču alternatīva, kas nodrošina dabisko telpas svaigumu. Arī šajā gadījumā var pielietot mūsu universālās krustnagliņas. Šim nolūkam paņemiet apelsīnu un saspraudiet tā mizā brīnišķīgās krustnagliņas. Tās var būt zvaigžņu, spirāles vai sirds formas. Tagad jūs varat piekarināt tos vai salikt skaisti dekorētā traukā. Lai pastipirnātu aromātu, nolieciet trauku netālu no kāda sildelementa. Šādi apelsīni ne vien patīkai smaržo, bet arī ir skaists vizuālais noformējums jūsu Ziemassvētku telpai!

 

 

Kā atpazīt kvalitatīvas krustnagliņas?

Ne visas krustnagliņas ir vienādas. Tagad, kad esat iepazinušies ar vairākiem pielietojuma veidiem, rodas jautājums: kas tad norāda uz augstu produkta kvalitāti? Atbildi uz šo jautājumu saņemsiet, iemetot krustnagliņu glazē ar ūdeni. Diezgan ātri kļūst skaidrs – ja nagliņa paliek vertikālā stāvoklī, tad tā ir augstas kvalitātes krustnagliņa ar lielu daudzumu ēterisko eļļu. Taču, ja nagliņa peld uz augšu, gozējoties horizontālā pozīcijā, tad liela iespēja, ka tā vairs nesatur vērtīgās vielas. Bez tam, augstas kvalitātes krustnagliņa šķiet nedaudz eļļaina un ir vizuāli pufīga. Lētākas un putekļainas krustnagliņas bieži vien ir jau izkaltušas un bez aromāta. Tādēļ ir vērts iztērēt nedaudz vairāk, lai izbaudītu tiešām lieliskas krustnagliņas!

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!