Mmm… Tik neatvairāmi un baudāmi! Kad jūs brokastīs smērējat krēmīgo riekstu šokolādi uz kraukšķīgiem tostiem vai mielojaties ar savu iecienīto šokolādi ar veseliem lazdu riekstiem. Mūsu šokolādes eiforijā ir tik viegli aizmirst, ka šie gardie rieksti, kas piepilda šokolādes tāfelītes, ir audzēti tepat piemāju lazdu riekstu krūmos. Lazdu riekstu krūms! Interesanti. Vēlaties uzzināt vairāk par tik ļoti iecienītajiem un gardiem riekstiem? Tad laipni lūgti mūsu stāstā!

Lazdas zinātniskais latīņu nosaukums ir Corylus avellana. Lazdas rašanās vērojama no Itālijas provinces „Avellana”. Šis reģions jau no seniem laikiem bija slavens ar lazdu audzēšanu. Lazdu rieksti ir gardas sēklas no lazdas krūma augļiem. Lazdas augļi bagāti ar eļļām un vērtīgām taukvielām, pieder pie bērzu dzimtas un izaug 5 un vairāk metru augstumā. Latvijā to sauc par parasto lazdu, kas ir 2-8 m augsts krūms. Lazdu rieksti ir ļoti iecienīti to saldeni noapaļotās garšas un kraukšķīgā viducīša dēļ, kuram ir sarkanbrūns ārējais apvalks. Runājot par čaulu – lai tiktu līdz gardajam riekstam ar maigu brūnu ādiņu, būs nepieciešams kādu laiku padarboties kā „riekstkodis”, lai sašķeltu šī augļa koksnes apvalku.

Kas ir pārsteidzoši, ka lazda skaitās viens no senākajiem augu veidiem, kas aug Vācijā – Liebherr zīmola dzimtenē. Vēl akmens laikmetā lazda auga jauktos ozolkoku mežos, kuri tik izplatīti tajā laikā. Lazdu rieksti bija svarīgs uztura avots. Eiropā meža lazdas aug joprojām. Šobrīd lazdas plaši audzē Vidusjūras valstīs un Anatolijā. Pamata valstis, kuras piedalās lazdu audzēšanā, ir Turcija un Itālija.

 

Haslnüsse

Lazdu rieksti aug krūmos un pārsvarā tiek audzēti Turcijā un Itālijā

Lazdu riekstu veidi

Pēc formas lazdu riekstus var iedalīt trīs grupās. Apaļie lazdu rieksti, kurus sauc arī par „cobnuts”. Tie ir vidēja izmēra ļoti augstas kvalitātes rieksti, tos viegli lobīt. Otrs veids – nedaudz smaili, ar pagarinātu formu, bet zieda gals smails vai noapaļots. Lobīšanas procesā šos riekstus var viegli sabojāt, tāpēc tie parasti tiek tirgoti tikai ar čaulu. Visbeidzot, gareniskie, mandeļveidīgie rieksti vismazāk ietekmē lazdu riekstu tirgu. Kaut gan tie ir lieli, taču zemākas kvalitātes, tāpēc neder lobīšanai.

Patiesībā lazdu rieksti ir vieni no „īstajiem riekstiem”. Kas ir ļoti īpatnēji – daudzi augi, kas tiek saukti par riekstiem, īstenībā nemaz nav rieksti, bet augļi. Jocīgi, vai ne? Piemēram, ja ņemam zemesriekstus, tad tie vispār ir pākšaugu augs. Aha – mums tas arī bija neliels pārsteigums ;). Tāpat jāpiezīmē, ka no botānikas viedokļa, piemēram, zemene patiesībā ir rieksts! Pārsteigums?

 

Lazdu riekstu sezona un piegāde

Iespējams, jūs pamanījāt, ka apstrādātie pārtikas produkti bieži vien satur lazdu riekstus vai to daļiņas. Tas ir iespējams, jo lazdu rieksti tiek piegādāti cauru gadu visā pasaulē. Turcijā lazdu riekstu ražas novākšanas sezona – no jūlija beigām līdz augusta sākumam. Citos reģionos tā sākas septembrī.

Lazdu riekstu kodoli mums sastopami visdažādākajos veidos un formās: veseli, sasmalcināti vai samalti, bet ziemā tos pārdod arī ar visu čaulu. Iegādājoties lazdu riekstus, pārliecinieties, ka čaulai nav bojājumu un pats rieksts ir kaut cik smags. Lazdu rieksti jāuzglabā tumšā, vēsā vietā – gan lobītus, gan ar čaulu. Tāpat jūs varat uzglabāt riekstus ledusskapī līdz pat 6 mēnešiem vai līdz gadam – saldētavā. Taču ņemiet vērā, ka jau lobīti rieksti jāizlieto īsā laika posmā!

 

Cieti apvalki, mīksti kodoli

Lobot lazdu riekstus, vislabāk izmantot riekstu knaibles, citādi jūs varat sabojāt kodolu. Ja vēlaties pārvērst kodolus tādos kā lazdu riekstu miltos, vislabāk izmantot smalcinātāju vai virtuves kombainu. Turpiniet maisīt riekstu miltus, un jau pēc dažām minūtēm jūs iegūsiet riekstu biezeni, kurš ideāli derēs mērču un desertu papildināšanai.

Zem cietās čaulas lazdu riekstam ir vēl viena brūnā miziņa, kas apskauj šo vērtīgo riekstu. Miziņa ir pilnībā ēdama. Taču ir knifi, ja vēlaties šo miziņu noņemt estētisko iemeslu dēļ. Cepiet riekstus cepeškrāsnī 200 °C režīmā 20 minūtes. Tas ne vien pastiprinās aromātu, bet arī ļaus viegli noņemt miziņu ar virtuves dvieli. Tāpat varat izmēģināt šādu variantu: sajauciet riekstus ar dažām ēdamkarotēm eļļas un garšvielām, pirms apcepsiet tos, un ļoti ātri iegūsiet lielisku un gardu uzkodu!

 

Vērtīgā lazdu riekstu eļļa

Lazdu rieksti ir populāra uzkoda, kura lieliska gan riekstu maisījumu sastāvā, gan pilnīgi atsevišķi. Rieksti brīnišķīgi der salātiem, pudiņiem, kā arī saldajos un sāļajos pīrāgos, bulciņās un kūkās. Taču visbiežāk tos sastopam šokolādē – gan veselus, gan sasmalcinātus, bieža parādība ir arī riekstu pasta, biezenis, riekstu milti vai, kas īpaši svarīgi, lazdu riekstu eļļa. Augsts tauku procents riekstā nozīmē to, ka lazdu rieksts ideāli der eļļas ražošanai. Ņemiet vērā, ka tikai maza daļa no visas pasaules lazdu riekstiem tiek izmantota eļļas ražošanai, kas tad arī padara šo eļļu tik īpašu. Lazdu riekstu eļļai ir ļoti neliels uzglabāšanas termiņš, taču tā ir lieliska, aromātiska piedeva salātiem un desertiem!

 

Haselnussöl

Lazdu riekstu eļļa ir īpaši aromātiska

 

Lazdu rieksts kā alergēns

Jūs noteikti esat pamanījuši marķējumu uz produktu iepakojumiem: „Var saturēt riekstu daļiņas”. Hm, kāpēc gan mums ir jāsagaida produktā rieksti, ja bija norādīts, ka tas nesatur riekstus? Šis marķējums ir ražotāja brīvprātīgs paziņojums. Lielākoties tas saistīts ar to, ka vairākas sastāvdaļas, nevis tikai viens produkts, tiek apstrādātas lielos ražošanas uzņēmumos. Tāpēc, kad rieksti tiek apstrādāti ražošanas uzņēmumā, ražotāji nodrošinās ar šādu informāciju, jo (sliktākajā gadījumā) var notikt nevēlama krusteniskā kontaminācija.[1] Šīs „daļiņas” nav noteiktas apjoma ziņā, tāpēc pilnīgi iespējams, ka produkts nesatur nevienu rieksta daļiņu vai satur veselu riekstu. Tāpēc, ja jūs tiešām esat alerģisks cilvēks, tad labākais variants ir pajautāt ražotājam, kurš riekstu tips tiek izmantots konkrētā produktā un vai tas nopietni apdraud veselību.

 

Veselīga uzkoda starp ēdienreizēm

Lazdu rieksti sastāv aptuveni no 63 % tauku un 14 % olbaltumvielu. Tie satur arī daudz B un E grupas vitamīnus, kā arī vairākus vērtīgus minerālus. Lazdu riekstiem ir augsta kaloritāte, tāpēc ieteicams tos lietot ierobežotos daudzumos! Taču jāņem vērā ne tikai tauku daudzums, bet arī taukskābju sastāvs. Lazdu riekstu gadījumā tas ir iespaidīgi! Tie pārsvarā satur mono taukskābes un polinepiesātinātās taukskābes. Klīniskie pētījumi parādīja, ka, regulāri lietojot riekstus uzturā nelielos daudzumos, var samazināt zarnu vēža risku. Novērots arī, ka lazdu rieksti veicina sirds un asinsvadu slimību samazināšanas risku. Pieņemts, ka šis efekts pamatots ar holesterīna līmeņa pazemināšanu. Tas attiecas ne tikai uz lazdu riekstiem. Arī valriekstiem, zemesriekstiem un mandelēm piemīt šīs „labās uzturvērtības” īpašības. Sabalansētās diētas ietvaros vislabāk kombinēt dažādus riekstu veidus.

 

Haselnussschokolade

Lieliskais pāris – šokolāde un lazdu rieksti

Savāc pats!

Lazdu rieksti aug ļoti daudzās vietās – vajag tikai vēlēšanos atrast un savākt ražu! Iespējams, jūsu sētā arī aug pāris lazdu krūmi. Rudenī jūs pastāvīgi varat savākt un izžāvēt lazdu riekstus. Vislabāk tos vākt no zemes, jo tas garantē, ka rieksti ir nogatavojušies. Notīriet riekstus no visām lapiņām un lieciet tos siltā, bet labi vēdināmā vietā, piemēram, virs apkures radiatoriem. Tā ir laba vieta riekstu žāvēšanai. Sekojiet, lai rieksti nav vienā čupā, regulāri groziet tos. Šis process var aizņemt ap 6 nedēļām. Lielākoties lazdu rieksti tiek labi izžāvēti, lai tos varētu bez problēmām uzglabāt. Starp citu, ar čaulu tie uzglabājas labāk nekā bez tās.

Vai kādreiz esat paši vākuši vai žāvējuši lazdu riekstus? Varbūt mēģinājāt veidot lazdu riekstu biezeni? Padalieties ar mums ar savu pieredzi! Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!

[1] Par krustenisko kontamināciju dēvē izejvielu, starpproduktu vai gala produkcijas piesārņošanu ar nevēlamiem piejaukumiem vai citām aktīvajām vielām; (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/PDF/?uri=OJ:C:2020:199:FULL&from=EN)