Izplūst sviedros un justies laimīgam vienlaicīgi! Šajā rakstā mēs atklāsim, kāpēc ēdieni, kuros tiek pievienots čili pipars, izsauc ēdājiem abas šīs reakcijas. Un vēl daudz aizraujošu faktu!

Tas ir mazs, bet ar lielu vērienu: čili pipars. Tas parasti ir sarkans, kas jau nozīme – jāuzmanās! Tas tāpēc, ka nav ierasts, ka čili pipari nav izteikti asi. Turpinājumā izlasīsiet faktus, ko, iespējams, nezinājāt par šo aso augli.

Ir daudz dažādu izmēru, formu un krāsu čili pipari, tāpēc to garšas un asumi atšķiras. Tie pieder pie sugas capsicum genus, kas Latīņu valodā nozīmē pipari. Dažādi veidi pieder pie šī auga šķirnes, piemēram, suga capsicum annuum. Precīzāk – parastā paprika (sarkanā, dzeltenā utt.), kas nav asa. Kā arī vēl daudz citi čili pipari pieder pie šīs sugas. Vai zinājāt, ka maigā parastā paprika patiesībā ir ļoti tuva asajiem čili pipariem?

 

Karsts, karstāks, kapsaicīns

Kapsaicīns – ķīmiskais savienojums atrodams mainīgās koncentrācijās visās capsicum genus šķirnēs. Tas ir tas, kas padara čili piparus asus. Jo asāks čili, jo vairāk tā sastāvā ir kapsaicīns. Ķīmiskā sastāvdaļa ir atrodama pipara ādā un augļa miesā, bet visvairāk tas ir atrodams augļa iekšpusē – sēklās un „ribās”. Tātad, ja kārtīgi iztīrīsiet pipara iekšpusi, tad tā asumu var nedaudz samazināt.

Tie, kas ēd asus ēdienus regulāri, zina, ka ķermenis dažreiz var ievērojami reaģēt uz ēdiena asumu. Kapsaicīns patiesībā aktivizē cilvēka organismā vairākus mehānismus vai reakcijas. Tas stimulē kuņģa darbību, paplašina asinsvadus un palielina metabolisma līmeni. Lielākoties ēdot asus ēdienus mēs izdalām sviedrus – fiziska reakcija no karstuma, ko iniciē kapsaicīns. Ja daļa no šīs sastāvdaļas nonāk uz mūsu gļotādas, tad dedzināšanas sajūta ir sākusies. Tādējādi, nekādā gadījumā neaiztieciet savas acis, ja esat griezuši piparus! Piparu gāzes baloniņš arī tiek izmantots līdzīgā manierē – izmantojot kapsaicīnu, tiek radīta dedzināšanas sajūta. Kapsaicīns tiek iegūts no augļa capsicum genus.

Tātad – vai kapsaicīns ir veselīgs? Bieži tas atkarīgs no uzņemtās dozas, kas nosaka, vai tas ir kļuvis toksisks cilvēkam. Nelielos daudzumos čili pipariem ir veselīgs efekts. Tie stimulē metabolisma līmeni un endorfīna izdalīšanos – rada prieka sajūtu. Tomēr lietojot lielos apjomos, tas var nodarīt bojājumus gļotādai kuņģa-zarnu trakta sistēmā. Iemesls, kāpēc mēs izveidojam aso ēdienu panesamību, ir tas, ka laika gaitā ķermenis rada mazāku nervu signālu, kas reaģē konkrētajās vietās ķermenī uz kapsaicīnu. Rezultātā mēs jūtam mazāk svelmi, kad ēdam asos ēdienus.

 

chillies Dried Chili Spicy

 

Asuma noteikšana ar Skovila skalu – SHU (Scoville Heat Units)

Tas ir pārspīlēts uzskats, ka čili piparu pulveris ir asāks par pašu čili piparu. Te ir jāņem vērā fakts no kādas šķirnes ir veidots pulveris un kāds ir čili pipars jeb to sastāvā esošais kapsaicīna daudzums. Izkaltis čili pipars ir asāks par svaigu. Iemesls tam ir tāds, ka palielinās asumu ietekmējošais koncentrāts mitruma samazināšanās rezultātā.

Jūs, visticamāk, esat dzirdējuši par Skovila skalu. Skala ir nosaukta farmaceita Skovila vārdā, kurš izgudroja testu, pēc kura var noteikt čili piparu asumu 20. gs. sākumā. Mūsdienās asuma stiprumu vairs nenosaka pēc sajūtām vai smaržas, garšas, bet gan pēc analītiskām sistēmām. Skalas apakšā, kur ir 0 Skovili, var ieraudzīt parasto papriku, un līdz ar to tā nav asa. Skala var tiekties līdz pat vairākiem miljoniem Skovilu. Tur ir norādīti populāri čili pipari, kā Jalapeno, kura vērtība ir ap 5000 Skovili un Habanero: ap 200,000 Skovili.

 

Ar ko iespējams noņemt asumu?

Ja tomēr Jūsu ēdiens ir asāks nekā Jūs gaidījāt, tad viena zināma metode – ūdens dzeršana – jums nepalīdzēs. Vēlamais efekts ir, lai ūdens aizskalo projām asumu, bet kapsaicīns nav ūdenī šķīstošs. Jāizmanto kaut kas trekns, lai uzsūc kapsaicīnu un samazina dedzināšanas sajūtu. Glāze piena palīdzēs krietni vairāk nekā ūdens vai saldinātie dzērieni. Jo kaut kas treknāks, jo labāks efekts, lai noņemtu dedzināšanas sajūtu.

 

Kajēnas, Jalapeno pipari un citi – čili piparu šķirņu dažādība

Pasaulē ir vairāk nekā 300 dažādi čili piparu veidi. Tajā skaitā arī Jalapeno pipari. Jalapeno pipars parasti ir sarkans vai zaļš, un biežāk tos pasniedz kūpinātus vai svaigus. Kūpināti Jalapeno pipari ir Chipotle. Vēl viens veids ir Tabasko čili pipari, kas tiek izmantoti populāras mērces pagatavošanā. Kajēnas pipari ir daudziem zināmi, bet liela daļa nezina to, ka tas īstenībā ir paprikas paveids nevis čili pipars. Kajēnas pipari ir ļoti ass auglis no Kajēnas auga. Tie tiek izkaltēti un samalti smalki jo smalki, un tā rodas populārie Kajēnas pipari.

Daudzās pasaules vietās čili pipari ir relatīvi lēts produkts, ko izmanto, lai piešķirtu ēdienam nedaudz asuma. Vienalga vai pārslās, pulverī vai saldinātā veidā, čili piparus var atrast visur kā lielisku garšvielu. Čili piparu stiegras ir noteikti uzmanības vērtas! Tās ir precīzi, smalki un plāni sagrieztas čili pākstis, kas iepriekš tikušas izkaltētas. Kaut gan mēs runājām parasti par čili piparu pākstīm, īstenībā vai tehniski runājot, tās ir ogas. No botānikas viedokļa tās ir čili augu ogas.

 

Red Chili

Čili fani var pagatavot paši savu aso ēdienu

Harissa mērce ir labi pazīstama kā čili piparu pasta. Tā ir veidota atbilstoši Ziemeļāfrikas receptei un ir arī viegli pagatavojama mājas apstākļos. Paņemiet 2 saujas ar kaltētiem čili pipariem, rupji sagrieziet tos un izmērcējiet tos aptuveni 1 h karstā ūdenī. Samaliet čili piparus kopā ar 2 ķiploku daiviņām, nedaudz sāli un šķipsnu kumīna, un ķimenēm. Pievienojiet nedaudz olīveļļu līdz vēlamajai konsistencei. Harissa pasta var tikt uzglabāta stikla burkās vai traukos līdz dažām nedēļām un nosegta ar eļļas kārtu. Ar Harissa mērci var izrotāt dažādus ēdienus – iesakām!

Turklāt ir diezgan viegli audzēt čili piparu augus mājās vai piemājas dārziņā. Lielākoties pipari var augt gandrīz jebkurā pasaules vietā, kaut gan tiem labvēlīgāks ir tropiskais klimats. Indija ir vislielākā audzētājvalsts, kā arī tur ir vislielākais šo ogu patēriņš. Mēs bieži esam dzirdējuši par meksikāņu virtuvi bagātīgu ar asiem ēdieniem, piemēram, meksikāņu sautējumu Chili con carne. Čili piparu ēdieni, visticamāk, ir cēlušies no meksikāņu virtuves un no turienes nonāca visā pasaulē pēc tam, kad Eiropieši ieradās Ziemeļamerikā. Kamēr mēs čili ēdienus lietojam pārsvarā kā piedevu, Meksikā tas tiek izmantots teju kā galvenais ēdiens, piemēram, dažāda veida čili pipari ar pildījumu.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!

*Visi dati ir orientējoša informācija, un katrā atsevišķā gadījumā tie ir atkarīgi no veida vai pareizas glabāšanas, nepārtraucot aukstuma ķēdi no ražas/ražošanas līdz Liebherr ierīcei. Pārtikas produktiem, kam ir norādīts derīguma termiņš, vienmēr attiecināms uz iepakojuma norādītais datums.