Sēņu cienītāj, nepaej garām! 😉 Šajā rakstā Tu uzzināsi kvantumu interesantu faktu par lielisko meža delikatesi! Aiziet sēņot ar mums?

Lielveikalā iegādātas vai tikko „pārnākušas” mājās no meža: šampinjoni, gailenes, austersēnes vai baravikas. Tās var pagatavot dažādos veidos, un to garša ir iespaidīga un neatkārtojama! Taču, ja jums patīk gatavot sēnes, tad nepieciešams zināt vairākas lietas. Šajā publikācijā jūs uzzināsiet par populārākajām šķirnēm, pareizu uzglabāšanu, kā arī par to, kā sagatavot sēnes, pirms liksiet tās katlā vai uz pannas, lai sanāktu nevainojami! Iespējams, ka jums pat parādīsies kaislīga vēlme pašam aizceļot uz mežu pēc kādas skaistas apšu beciņas!

Lai gan ir līdzīgi praktiskajā pielietošanā, taču sēnes nav dārzeņi! No botāniskā viedokļa šie meža iemītnieki pieder pie īpašās līgas, kas vēl pazīstama kā sēnes jeb fungi. Ēdamās sēnes, ko parasti pērkam lielveikalā vai tirgū, lasām mežā, ir tikai daļa no visas sēņu dzimtas. Tas, kas aug virs zemes dēvējams kā augļķermeņi. Sēnes sastāv no cepurītes un kājiņas jeb kātiņa. Tie tad arī veido tipisko sēnes formu. Taču veģetatīvā sēnes daļa atrodas pazemē un tiek saukta par micēliju. Šo auga posmu mēs nelietojam uzturā.

Neliels populārāko sēņu šķirņu apskats

Sēnes pieder pie otrās lielākās organismu grupas, kas seko aiz dzīvniekiem. Šodien ir identificēti vairāk nekā 100 000 zinātniski piefiksēto sēņu veidi. To izskats var stipri atšķirties atkarībā no šķirnes. Cepurīte ir tā daļa, kas visvairāk atšķiras sēņu pasaulē. Sava veida modes skate. -) Taču jūs lieliski zināt, ka ne visas sēnes ir ēdamas! Mēs sastādījām jums sarakstu ar visplašāk zināmām un uzturā lietojamām sēnēm:

1. Šampinjoni

Gan jau ar šiem draugiem nav smalki jāiepazīstina: sēnes ar baltām vai brūnām cepurītēm. Pārsvarā tagad tiek audzētas komerciāliem nolūkiem. Maigas un ar riekstu piegaršu: tās pieejamas teju katrā veikalā cauru gadu. Bieži vien tās ieceļo arī no Francijas vai Vācijas. Pļavu un meža sēnes, kas augušas brīvajā dabā, tagad nopērkamas arī lielveikalos. Tām ir daudz intensīvāka garša nekā komerciāli audzētām sēnēm. Pastāv milzīga šampinjonu daudzveidība, un tie visi ir lieliski garšas ziņā gan vārītā, gan ceptā, gan tvaicētā un sautētā veidā. Šīs sēnes ir arī svarīga sastāvdaļa daudzās mērcēs un zupās.

 

2.Baravikas

Atšķirībā no šampinjoniem baravikas nevar tikt komerciāli kultivētas, jo aug tikai brīvajā dabā. Šīs gaļīgās sēnes visbiežāk aug rudenī. Tām ir ļoti piesātināta garša, tāpēc var izmantot tikai dažas, lai panāktu brīnišķīgu aromātu pagatavošanas laikā! Vēl viena baraviku īpatnība – blīvā konsistence. Tās ir stingras un kraukšķīgas. Ja pareizi pagatavo, tad arī ceptas tās paliek diezgan „formīgas”. Pirms pagatavošanas izgrieziet ārā visus tumšos plankumus un kātiņa apakšējo daļu.

 

3. Gailenes

Šī zeltaini oranžā sēne ar viļņotu platmalīti arī aug tikai savvaļā. Jūs varat atrast tās lielveikalos un iknedēļas tirdziņos, kā arī pilnīgi iespējams, ka tās aug jūsu tuvākajos mežos, sākot ar jūniju līdz pat oktobrim. Šīm sēnēm piemīt raksturīgā smalkā piparu nots. Aromāts vienkārši satriecošs! Jūs nevarēsiet šo sēni sajaukt ar ko citu arī ar aizvērtām acīm! Vislabāk gailenes cept veselas, pielietojot saldkrējuma sviestu un šķipsnu sāls. Saldais krējums padarīs šo ēdienu vēl pasakaināku! Mazliet pasautējiet un sēnes ir gatavas lieliskai maltītei!

 

4. Austersēnes

Šim veidam ir ļoti efektīgs izskats! Baltās un brūnās plaukstas lieluma sēnes, kas pēc formas atgādina gliemežvāku, ir vizuāli pievilcīgas. Tā kā austersēnes pēc garšas nedaudz atgādina teļa gaļu, tad tās īpaši der sātīgajiem ēdieniem. Pirms gatavošanas nepieciešams nogriezt apakšējo kātiņa daļu. Šīs sēnes tiek audzētas arī industriālos nolūkos, tādēļ austersēnes var baudīt cauru gadu.

5. Šitaki sēnes

 

Šī sēne nāk no Ķīnas, bet jau 50 gadus tiek audzēta arī Eiropā, tāpēc pieejama veikalos visa gada garumā. Šitaki sēnes ir populāras ar savu umami[1] garšu, tādēļ to dažkārt mēdz saukt arī par „vegānu bekonu” un bauda kaltētā vai ceptā veidā. Pateicoties savai izcelsmei, tās īpaši labi iederas Āzijas virtuvē.

[1] umami: no japāņu: うま味  – “patīkama garša”, “sātīgs”, “gards”

 

Laiks doties sēņot!

Gan jaunieši, gan vecāka gadagājuma cilvēki uzskata par diezgan aizraujošu nodarbi – lasīt sēnes. Taču esiet uzmanīgi: izvēlieties tikai tās sēnes, kuras jūs varat strikti identificēt kā pārtikā lietojamas. Šeit jums palīgā nāks specializētās sēņu grāmatas, kur viss sīki izklāstīts gan tekstuāli, gan ar attēliem. Pretējā gadījumā ievērojiet praktisku ieteikumu: neizvēlieties tās sēnes, kuras jūs nepazīstat! Ik sezonu Vācijā notiek sēņu lasīšanas pastaigas kopā ar ekspertiem. Tā ir lieliska iespēja uzzināt vairāk par sēņu pasauli!

Ja neesi kaislīgs sēņotājs, bet sēnes, tomēr, garšo un vēlies būt drošs par izvēli – baudi lielveikalos un tirdziņos piedāvātos variantus! Lielveikalos šampinjoni, šitaki noteikti pieejami cauru gadu, bet, ja ieskatīsies saldētavās – tur mēdz būt arī baravikas, dažādu sēņu maisījumi un jau gatavās sēņu zupas, kuras atliek vien iemest ūdenī un uzvārīt 5-10 minūtes, pievienojot kādu garšvielu pēc gaumes! Tādā veidā jūs varat būt absolūti pārliecināti, ka neviena no sēnēm nesatur toksiskas vielas.

Pareiza uzglabāšana

Sēnes ir ļoti jūtīgas pret spiedienu, tāpēc tās jāuzglabā vietā ar maksimālu gaisa cirkulāciju. Vienmēr noņemiet plēvi no iepakotām sēnēm, pretējā gadījumā tās ātri vien sabojāsies. Ledusskapī sēnes var uzglabāt līdz trīs dienām. Jūsu ledusskapī Liebherr ar BioFresh tehnoloģiju uzglabāšana iespējama līdz pat nedēļai! Sēnes var arī veiksmīgi sasaldēt! Ideālā variantā, ja pirms saldēšanas tās nedaudz blanšēsiet!

Tīriet, bet nemazgājiet!

Piezīme: pēc iespējas nemazgājiet sēnes! Pretējā gadījumā tās piesūksies ar ūdeni, pazaudēs daļu no savas garšas un kļūs cietākas. Vislabāk izmantot mitras papīra salvetes vai virtuves dvieli, kā arī speciālu birstīti sēņu tīrīšanai. Izmantojiet droši arī nazi, lai notīrītu zemi un krikumus no sēņu kājiņām. Ja ūdens, tomēr, nepieciešams, tad pēc noskalošanas nosusiniet sēnes. Tas garantēs, ka aromātiskais meža gardums cepšanas laikā nezaudēs savu kraukšķīgumu!

Mīts: sēnes nevar atkārtoti uzsildīt!

Ilgu laiku cilvēki domāja, ka sēnes nevar atkārtoti uzsildīt. Taču, pateicoties mūsdienu tehnikai, šī „tautas gudrība” jau ir novecojusi. Šī mīta pamatojums: sēnes ātri bojājas, jo pārsvarā sastāv no ūdens un olbaltumvielām. Vielas, kas rodas, sadaloties olbaltumvielām, var kaitēt jūsu veselībai. Tikai mieru! Pietiekami ātra atdzesēšana Liebherr ledusskapī būtiski palēnina šo procesu, tāpēc jūs bez stresa varat atkārtoti uzsildīt sēņu ēdienus! Dariet to pareizi: uzsildīšanas temperatūrai jābūt vismaz 70 °C!

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojieties diskusijai Facebook!