Neuzkrītošais „universālis”: uzziniet jau šodien, ko šis dārzenis-vecais krabis vēl var piedāvāt!

 

 

Pastinaks – diezgan vecmodīgs dārzenis. 18. gadsimtā šis sakņaugs bija svarīgs pārtikas produkts, bet vēlāk pastinaks pamazām palika otrajā plānā. Kādēļ tā? Ar kartupeļu un burkānu ienākšanu, pastinaks kļuva aizvien mazāk un mazāk nozīmīgs. Šodien šis vecītis drosmīgi laužas cauri visām grūtībām, lai rotātos mūsu šķīvjos – un tas ir ļoti pareizi, jo pastinakam ir arī mūsdienīgi pārsteigumi! Lasiet rakstu un uzziniet, kā pareizi gatavot šo sakņu dārzeni, par tā dažādo pielietojumu virtuvē, kā arī, ar ko tas atšķiras no citiem sakņaugiem.

Pastinaks ir tipisks ziemas dārzenis, kura ražu ievāc no septembra līdz martam. Tam ir viegli salda garša ar zemes notīm un patīkams riekstu aromāts. Šos īpašos aromātus piešķir ēteriskās eļļas, kas ir sakņauga sastāvā. Nereti pastinaka garšu apraksta kā burkānu un selerijas kombināciju.

Iespaidīgi ir arī dārzeņa uzturvielu rādītāji, par kuriem diemžēl bieži piemirst. Pastinaks satur C vitamīnu, B grupas vitamīnus, folijskābi un kalciju, kā arī daudz kālija. Kālijs palīdz jūsu sirdij regulāri pukstēt un dabiskā veidā uzlabo asinsriti – ideāli cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu. Turklāt pastinaks satur arī ievērojamu inulīna daudzumu – prebiotisku rezerves materiālu, kas ir lietderīgs mūsu gremošanas procesiem kā šķīstošās šķiedrvielas. Iespējams, pamanījāt, ka pastinaku iekļauj arī bērnu uztura sastāvā. Tā nav nejaušība. Ziemas dārzenis ir īpaši viegli pārstrādājams, satur maz nitrātus, tādēļ labi der jutīgam kuņģim. Savukārt patīkami saldā garša nozīmē: pastāv lielāka iespēja, ka bērns šo dārzeni ēdīs.

 

Pētersīļa sakne vai pastinaks – kāda atšķirība?

Skatoties uz abiem dārzeņiem, dažkārt var sagādāt grūtības atšķirt: kurš ir kurš? Tikai nedaudz masīvāka galva un lapu pamatne ar lielāku iedobumu ļauj vizuāli atpazīt pastinaku. Otrs variants: aromātu tests. Pētersīļu sakne stipri smaržo pēc pētersīļiem, savukārt pastinakam piemīt saldāks aromāts.

 

Pirkšanas un uzglabāšanas padomi

Kad esat atraduši pastinaku, pirms to ieliekat grozā un nopērkat, ņemiet vērā vēl dažus momentus. Piemēram, svarīgi, lai pastinakam būtu gluda un spīdīga miziņa. Kāpēc? Blāvs un grumbains izskats norāda uz to, ka dārzenis tika nepareizi uzglabāts: tas var nozīmēt zemāku kvalitāti garšas un uzturvērtības ziņā. Vēl viens padoms: meklējiet mazākus pastinakus, jo tie ir maigāki pēc garšas. Lielāki pagatavošanas procesā kļūst šķiedraināki un ar koksnes piegaršu. Pastinaka lapas arī palīdz noteikt dārzeņa kvalitāti. Ja lapas ir skaistas un zaļas, nevis dzeltenas, tas nozīmē, ka pastinaks ir īpaši svaigs.

 

 

Kad veiksmīgi esat atgriezušies mājās ar savu skaisto pastinaku, tad svarīgi, kā jūs to uzglabāsiet. Iesakām ievietot to Liebherr ledusskapja BioFresh nodalījumā. Īpaši ilgi dārzenis uzglabāsies, ja ietīsiet to mitrā virtuves dvielī. Ja arī vasarā nevēlaties palikt bez pastinaka, tad bez problēmām varat to sasaldēt uz 10 mēnešiem.

 

Pareiza pagatavošana

Pastinaks nopirkts, viss lieliski. Tālāk seko sagatavošanās darbi un pagatavošana. Tas ir ļoti vienkārši! Gluži kā burkānus pastinaku lieliski var notīrīt ar dārzeņu birstīti. Ja nolēmāt nomizot, tad varat arī dārzeni papildus noskalot. Lielākā daļa vitamīnu atrodas tieši zem mizas. Taču, ja jums negaršo nedaudz rūgtenā piegarša, tad labāk tikt vaļā no mizas. Tālāk nogrieziet augšējo un apakšējo galu. Tagad sakņaugs ir gatavs lietošanai!

 

 

Pastinaks ir ļoti universāls. Pēc jūsu gaumes to var cept cepeškrāsnī vai pannā, vārīt, sautēt, fritēt, gatavot biezeni, pasniegt pamatēdiena vai piedevas veidā, kā arī izmantot desertos. Dārzenis ir īpaši labs kombinācijā ar citiem sakņaugiem, piemēram, ar burkāniem, kartupeļiem, bietēm vai saldajiem kartupeļiem. Tādēļ pastinaku var bieži manīt sautējumos, gardajās zupās, sacepumos, salmiņos ceptus un pat salātos svaigā veidā! Šis brīnumainais sakņaugs lieliski der arī kūkās un citos desertos sava saldā aromāta un piegaršas dēļ! Kā būtu ar pastinaka kēksiem vai, piemēram, siera kūku? Izmēģiniet! Būsim priecīgi, ja padalīsieties ar recepšu bildēm un aprakstiem.

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojaties diskusijai Facebook!