Diez vai kāds Ziemassvētku ēdiens ir tik ļoti iesakņojies Centrālās Eiropas tradīcijās, kā Ziemassvētku karpa. Ja esat vīna cienītājs, tad būtiski piemeklēt atbilstošu dzērienu. Svētku vīnam šajā gadījumā ir milzīga nozīme: tikai ar pareizu vīnu, kas papildina svētku galdu, var gūt īstu baudu. Stiprais Silvaner kļūs par ideālu papildinājumu.

 

Atšķirībā no daudziem citiem mūsdienu Ziemassvētku simboliem, karpas ēšana svētkos ir sena paraža, kuras saknes meklējamas kristiešu daudzu gadsimtu tradīcijās, atgādinot mums par to, ka Adventes sezona bija un daudziem arī ir gavēņa laiks, kad gaļu neēda – pat svētku mielasta laikā. Viduslaikos, īpaši klosteros, ātri augošās zivis audzēja dīķos, lai iegūtu vēlamo barojošo olbaltumvielu avotu ziemas gavēņa periodā. Ziemassvētku karpas pagatavošanas metodes arī bieži raksturo senās reģionālās tradīcijas. Piemēram, Vācijas ziemeļos zivi parasti gatavo etiķī vai baltvīna buljonā ar sakņu dārzeņiem. Šādu karpu tur pieņemts saukt par Karpfen blau (burt. zilā karpa). Vācijas dienvidos karpu bieži cep taukvielās un pasniedz panējumā.

 

Der Silvaner

Vīns, kurš gadsimtu gaitā bija viens no klasiskajiem vīniem Vācijā – Silvaner – vienādi labi sader ar abos veidos pagatavoto karpu. Atšķirībā no, iespējams, daudz dzīvīgāka un aromātiskāka Riesling, Silvaner ir tāds mierīgāks, klusāks vīns, kurš baudītāju apbur nevis ar savu „skaļumu”, bet gan ar dziļāku noti. Tas ir mazāk augļains nekā Riesling, bet, to baudot, var sajust maigu un smalku savvaļas augu noti. Tas nekad nav paviršs savā svaigumā, kurš caurvij šo vīnu pilnībā.

Pārsvarā savā dzimtenē, vīnogu laukos gar Mainas upi, Frankijas reģionā, Silvaner attīsta savus zemes garšas toņus, kurus vīna eksperti dēvē arī par minerālu garšu. Pamatojoties uz to, pieredzējuši degustatori var pat precīzi noteikt, kurā tieši Frankijas triasa[1]nogāžu augsnē, kas sastāv no smilšakmens, Keuper smilšmāla vai gliemežakmens, tika izaudzētas vīnogas. Tipiskākā no vietām ir Würzburger Stein – viena no visplašāk pazīstamajām un tradicionālajām Vācijas vīnogu audzētavām, kuras vīnus bija iecienījis arī Johans Volfgangs fon Gēte. Silvaner šķirnes vīnogas ievāktas Würzburger Stein vīnogu audzētavā un ir speciālas Großes Gewächse kategorijas (grand cru) vīnogas, kas apzīmē augstākās kvalitātes sauso vīnu reģionu kategoriju. Vīns Silvaner demonstrē cēlas, intensīvas, bet smalkas garšas notis, tam raksturīgu minerālu garšu, vienmērīgu blīvumu, kas kopumā padara šo vīnu izcilu pie mūsu Ziemassvētku karpas.

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!

[1] Ģeoloģiskās vēstures periods, kas sākās nedaudz vairāk kā pirms 252 miljoniem gadu un iezīmēja pirmo mezozoja sadaļu. Tas ilga apmēram 50 miljonus gadu (https://lv.vtlgbtcaucus.org/1171-trias.html).