Vienalga, vai tas ir auzu, mandeļu vai sojas dzēriens: augu valsts piena alternatīvas iegūst arvien lielāku popularitāti pēdējos gados, un tam ir būtisks iemesls. Vairāk un vairāk cilvēku sāk iedziļināties dabas aizsardzības, ilgtspējas un dzīvnieku labklājības tēmā. Lūk, šeit parādās arī piena alternatīvas. Uz augiem bāzēti dzērieni pārspēj govs pienu, kad runājam par tādiem veselības aspektiem kā laktozes vai piena olbaltumvielu nepanesība. Taču kāds ir patiesais stāsts, kāpēc šie, pienam līdzīgie, dzērieni šobrīd kļūst strauji pieprasīti un izķerti no veikala plauktiem? Vai patiešām tie ir veselīgāki par parasto govs pienu un kuri veidi der ēdienu gatavošanai un putošanai? Lasi tālāk un uzzini vairāk par vispopulārākajiem augu dzērieniem, to sastāvdaļām un pielietošanu virtuvē.

 

vegane Milch

 

Ražošanas process visām šīm piena alternatīvām ir diezgan līdzīgs un vienkāršs. Galvenā sastāvdaļa – vienalga, vai tas ir rieksts, soja vai graudi – tiek izmērcēta ūdenī, samalta un tad samaisīta ar ūdeni. Vairumā gadījumu tiek pievienotas papildu garšvielas: sāls, eļļa vai saldinātāji, lai iegūtu labāku vispārējo garšu.

Piena alternatīvu nosaukumu veidošana var būt nedaudz sarežģīta. Piemēram: auzu, rīsu, prosas un sojas dzērieni var būt reklamēti un tirgoti kā „dzērieni” atbilstoši ES likumiem. Tikai produkti, kuri iegūti caur slaukšanu, var tikt apzīmēti kā „piens”. Kokosriekstu piens ir neliels izņēmums. Taču līdzīgā izskata un pielietojuma dēļ termins „piens” jau kļuvis par ikdienu, kad runa ir par augu izcelsmes dzērieniem.

Sojas dzēriens – klasiskā alternatīva

Dzēriens, kas pagatavots no sojas pupiņām un ūdens, ir govs piena alternatīvas klasika. Mūsdienās veikalos var nopirkt tā dažādos veidus: šokolādes, vaniļas, saldinātus vai nesaldinātus – ir pieejamas teju visa veida garšas katra izvēlei. Cena ir diezgan iespaidīga, taču adekvātuma robežās. Olbaltumvielu saturs tajā līdzīgs piena sastāvā esošajam daudzumam: 36 %. Kaut arī tas nav gluži „īsts” piens, sojas dzēriens arī piešķir lielisku putojumu tavai kafijai. Pietiekams olbaltumvielu daudzums ir atbildīgs par blīvām un vienlaikus gaisīgām putas. Pateicoties pietiekamam šķiedrvielu apjomam, zemam tauku saturam un ogļhidrātiem, sojas alternatīva pārspēj govs pienu. Taču cilvēku domas dalās par to, kas tad īsti ir gardāks. Viegli saldā nots un pupiņu pēcgarša daudziem neiet īsti pie sirds.

Piebilde: sojas dzērienus bieži kritizē tādēļ, ka pupiņu audzēšanas labad tiek iznīcināti tropiskie meži. Taču liela daļa nezina, ka sojas pupiņu audzēšana piena alternatīvu ražošanas nolūkam galvenokārt notiek Eiropā. Mūžzaļie meži lielākoties tiek iznīcināti sojas pupiņu audzēšanai, lai pabarotu dzīvniekus.

 

 

Auzu dzēriens – dabiskā reģionālā pieskaņa

Auzu piens ir oriģinālais labības dzēriens. Lai izveidotu šo populāro piena aizvietotāju, auzu graudi tiek samalti un vārīti ūdenī. Dažos ražošanas gadījumos šim procesam seko fermentācija un šķidruma izsijāšana. Enzīmi bieži tiek pievienoti, lai pārveidotu cieti par cukuru, tādā veidā uzlabojot garšu. Šī iemesla dēļ auzu dzērienam ir diezgan augsts cukura daudzums, salīdzinot ar govs pienu vai sojas dzērienu. Turklāt ražošanas procesā tiek pazaudēts diezgan liels šķiedrvielu un minerālu apjoms, piemēram, magnijs un kālijs. Zinot šo visu, tas ir diezgan iespaidīgs savā garšā un ilgtspējā! Dzēriena patīkamais saldums padara to par brīnišķīgi piemērotu cepšanai, vārīšanai vai arī vienkārši baudīšanai kopā ar musli. Pateicoties baristām, šo dzērienu var lieliski uzputot un izmantot kafijā. Ja jums ir putošanas iekārta mājās, tad iecienītie dzērieni iegūs savu „putu cepurīti” arī no auzu piena! Auzu dzēriena ražošana ļoti minimāli skar apkārtējo vidi, pateicoties vietējai auzu audzēšanai. Ir arī citi graudaugu dzērieni, kas pagaidām nav tik labi zināmi: speltas, prosas un rudzu piena.

 

 

Rīsu dzēriens – eksotiskā alternatīva cilvēkiem ar alerģijām

Rīsu pienam ir augsts kaloriju daudzums, un tas sastāv no vārītiem un spiestiem pilngraudu rīsiem, kas pēc tam tiek sajaukti ar ūdeni un fermentēti. Vēlāk seko emulgatoru pievienošana, lai sasniegtu pienam līdzīgo konsistenci. Taču šo piena alternatīvu bieži dēvē kā pārāk ūdeņainu. Kā varat nojaust, tas stipri garšo pēc rīsiem, tāpēc tas ir jūsu gaumes jautājums, vai to pievienot kafijai un musli. Toties šis aizvietotājs brīnišķīgi der visa veida desertiem. Tam ir zems uzturvielu un proteīna daudzums, tāpēc putošana sanāk diezgan bezjēdzīga. Tomēr ražotāji bieži pievieno papildu vitamīnus un kalciju šim dzērienam. Kā vēl vienu labumu var minēt – tas ir lieliski piemērots cilvēkiem ar alerģijām – tajā nav nedz laktozes, nedz piena olbaltumvielu, nedz arī glutēna!

 

 

Mandeļu dzēriens – „riekstainais” piens

Šis dzēriens sastāv no mandelēm un ūdens. Tīkamā riekstu garša padara to īpaši pievilcīgu. Mandeļu piens tiek plaši pielietots konditorejas izstrādājumu pagatavošanai, kā arī smūtijos. Taču kafijā tas saveļas, līdz ar to ir mazāk pielietojams šādā veidā. Salīdzinot ar govs pienu, mandeļu dzērienam ir mazāks proteīnu un kalcija daudzums, bet tam ir daudz šķiedrvielu, nepiesātināto taukskābju un vitamīnu. Tiem, kas seko līdzi uzņemto kaloriju daudzumam: mandeļu pienā to ir mazāk nekā govs pienā. Taču esiet uzmanīgi: papildu cukurs bieži tiek pievienots garšas uzlabošanai! Tāpēc aplūkot vispārīgo produkta sastāvu vienmēr nāks par labu. Turklāt mandeļu dzērieni ir relatīvi dārgāki, salīdzinot ar citām piena alternatīvām. Mazāk zināmie: Indijas vai lazdu riekstu dzērieni.

 

Šis noteikums attiecas uz visām piena alternatīvām: augu dzērieni tiek pagatavoti ļoti augstā temperatūrā, pirms tos iepako, tātad tos var uzglabāt ārpus ledusskapjiem vairākus mēnešus. Taču, tikko dzērieni tiek atvērti, tos ir vēlams uzglabāt savā Liebherr ledusskapī! Neaizmirstiet sakratīt pirms lietošanas!

Vienmēr paturiet prātā: garšas atšķiras. Jums, visticamāk, būs jānogaršo dažādas alternatīvas, kamēr atradīsiet savu ideālo piena aizvietotāju.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojieties diskusijai Facebook!