Uzmundrinoša un dziedinoša: mētra ir ļoti īpatnējs zāļu augs. Lai uzzinātu vairāk par tās lapu efektu, kā arī citus praktiskus ieteikumus, palieci ar mums un lasi tālāk.

 

 

Nomierinoša tēja no svaigām vai kaltētām mētras lapām, pikantā jogurta mērcīte – ir dažādi veidi, lai iemīlētos šajā aromātiskajā augā. Vispopulārākā no visām grupām ir piparmētra, taču tā nav vienīgā. Pateicoties maigākām šķirnēm, pat lielākie skeptiķi izmēģina šo viegli piparoto zāļu augu. Mētrai ir atsvaidzinošs aromāts un piemīt arī ārstnieciskās īpašības. Šodien jūs uzzināsiet vairāk par šo aromātisko mini-kociņu, tā pielietošanu. Sniegsim arī padomus, kā izaudzēt pašiem savu zaļo skaistuli un izmantot to pragmatiski dzērienu un ēdienu pagatavošanā un dekorēšanā.

 

Piparmētra, krūzmētra, ūdens mētra, ābolu mētra, šokolādes mētra: saraksts diezgan garš. Pieder Lūpziežu jeb panātru dzimtai. Pastāv ap 30 dažādiem mētras veidiem, kā arī to hibrīdi. Daži augi stiepjas līdz pat 1 m garumā, to ārējais izskats un garša ir individuāli, atkarībā no šķirnes. Vispazīstamākā no visām ir piparmētra, kuru cilvēki bieži arī iedomājas, runājot par „mētru”.

Piparmētra: sagadīšanās ar lielisku iznākumu

Pateicoties pilnīgi nejaušam un dabiskam krustošanās procesam, kas noticis starp krūzmētru un ūdens mētru, mēs tagad pazīstam šo vispieprasītāko veidu – piparmētru. Tās raksturīgākā iezīme – pikantā garšas nots. Šobrīd tas ir normāls kultivējams augs, pārsvarā Ziemeļu puslodē. Sīvās mētras sugas un tuvradnieciskie krustojumi tiek dēvēti latīņu vārdā „piperita”. Tās ir aromātiskās šķirnes: šokolādes mētra, apelsīnu mētra un Japānas ārstnieciskā mētra. Piparmētras dziednieciskās īpašības pazīstamas jau sen un ir diezgan labi izpētītas. Tādējādi šī uzticamā ārstniecības zāle ir veselīga tējas sastāvdaļas veidā. Noteicošais faktors ir ēteriskā eļļa, kas paslēpusies lapās. Tā pārsvarā sastāv no mentola. Piparmētras ēteriskā eļļa tiek pielietota arī kā atsevišķs produkts ārstniecības nolūkos.

Mentols: mētras eļļas dziedinošais spēks

Mentolu var izmantot dažādi: kuņģa un zarnu spazmu gadījumā, pie saaukstēšanās un galvassāpēm. Tika izpētīts, ka mētru tēja vai eļļa novērš muskuļu, kuņģa un zarnu spazmas, lietojot to iekšķīgi. Labi palīdz arī atkrēpošanas līdzekļa veidā, kam piemīt pretiekaisuma īpašības, kas padara to par efektīvu saaukstēšanās simptomu atvieglošanā. Pat viena piparmētru tējas tase var līdzēt. Ja nepieciešama spēcīgāka iedarbība, lietojiet divus-trīs tējas maisiņus.

Japāņu piparmētras eļļa, pazīstama arī kā „Japānas ārstnieciskā auga eļļa”, lieti noder arī kā dabisks veids nomierināt spriedzi, nervus, galvassāpes vai muskuļu sāpes. Šajā gadījumā to pielieto ārīgi, iesmērējot sāpju skartajās ķermeņa vietās. Uzmanību: neaizmirstiet rūpīgi nomazgāt rokas! Pretējā gadījumā jebkāds kontakts ar acīm vai gļotādu var būt sāpīgs.

Tāpat svarīgi: laba var būt arī par daudz! Ne velti ir teiciens: „no visa labākā pa drusciņai”. Piparmētras dziednieciskās īpašības var radīt arī noteiktu kaitējumu, ja izmantosiet to katru dienu. Piemēram, ja jūs apslimstat, tad efekts var būt vājāks par gaidīto.  Ārstnieciskās zāles lietošana ir neproduktīva arī pie konkrētiem simptomiem. Tiem, kuri cieš no grēmām vai žults problēmām, jābūt īpaši uzmanīgiem! Lietojot piparmētru, tas tikai pastiprināsies!

 

 

Virtuvē: mētru veidi un to pielietojums

Kaut arī piparmētra ir ārstniecības augs, virtuvē tā nebūs piemērota visiem sava asumiņa dēļ. Šeit palīgā nāk citi mētras veidi. Maigākas krūzmētru šķirnes ir populārākas lapu salātos, čatnijos, gaļas un zivju ēdienos vai mērcēs. Marokas mētra ir ļoti laba kombinācija ar graudaugu ēdieniem, piemēram, rīsiem un bulguru, kā arī ideāli der augļu kokteiļiem. Piparmētra brīnišķīgi atver saldo ēdienu garšas, padara tos izsmalcinātākus. Šokolādes mētra, starp citu, apvieno sevī šo svaigumu ar vieglu šokolādes garšas noti un ir burvīga saldajos piena desertos. Asākas mētru šķirnes īpaši labi sader ar augļu desertiem vai kā piedeva augļu un ogu kūkām.

Kopumā visas mētras harmoniski saskan ar daudziem produktiem un garšvielām, garšaugiem – sākot ar pākšaugiem, līdz dārzeņiem un jogurtam. Pikantās zāles piešķir ēdieniem Āzijas kolorītu un lieliski papildina čili un ķiplokus. Sīvajās biezpienu mērcītēs ļoti labi iederas arī baziliks, koriandrs, pētersīļi un piparmētras. Termiski apstrādātiem ēdieniem derēs tikai kaltētās lapas, jo svaigo mētru aromāts sautēšanas vai vārīšanas procesā ātri vien izzūd.

Pat svarīgākais produkts mūsu dzīvē – dzeramais ūdens – tūdaļ pārvēršas par dabisku aromātisku atsvaidzinājumu, kad neliels zemeņu mētras zariņš rotā glāzes malu. Citos gadījumos piparmētra ir klasika tēju un pārējo dzērienu pagatavošanai. Svaigās lapas piešķir dzestrumu limonādēm un kokteiļiem. Tējām der gan kaltētās, gan svaigās auga daļas. Taču garšas ziņā ir liela atšķirība. Ja vēl neesat to izjutuši, tad izmēģiniet tēju no svaigām mētras lapām. Aplejiet ar verdošu ūdeni dažas lapiņas un ļaujiet ievilkties zem vāka apmēram septiņas minūtes. Ja pievienosiet dažas apelsīna vai citrona šķēles un nelielu ingvera gabaliņu, iegūsiet patiesu veselības dzērienu!

 

Mājās audzētas un lieliski saglabājušās: mūsu ceļvedis

Labākais veids iegūt svaigu mētru – izaudzēt to pašam. Piparmētru ir ļoti vienkārši kopt. Ēnaina un mitra vieta ar bagātīgi trūdainu augsni nodrošina augam ideālus nosacījumus. Acumirklī aromātiskā zāle sāk augt visur, kur tai ir vieta laist saknes, ja vien jūs laicīgi to neierobežosiet. Var līdzēt speciāla aizsardzība pret sakneņiem vai auga iestādīšana podā. Pavasarī jau pirmās lapiņas ir smaržām bagātas un gatavas novākšanai. Lielāko daļu savu aromātu mētra atdod tieši pirms ziedēšanas. Vislabāk novākt ražu ir agrajās rīta stundās. Tieši tad ēterisko eļļu saturs sasniedz savu maksimumu. Šim nolūkam nogrieziet stiebrus, tajā skaitā lapas, tuvāk zemei.

 

Tagad jums ir izvēles iespējas: baudīt svaigas mētras, kaltēt tās vai pat uzglabāt saldētavā. Neatkarīgi no tā, ko izdomāsiet darīt, obligāti noskalojiet augus zem tekoša ūdens un kārtīgi nosusiniet ar papīra dvieli vai kokvilnas drānu. Lai žāvētu: vienkārši izkariniet zariņus nelielos ķekaros siltā un tumšā vietā. Saldēšanas gadījumā vislabāk būs, ja izvietosiet atsevišķi veselus dzinumus uz paplātes, sasaldēsiet tos un tikai pēc tam liksiet visus kopā attiecīgajā konteinerā. Pretējā gadījumā augi var sasalt kopā, veidojot lielu kamolu.

Lai veicas, stādot, novācot ražu, pagatavojot un izbaudot šo skaisto, aromātisko mētru!

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojieties diskusijai Facebook!