Ziemassvētku stollen, Drēzdenes stollen, sviesta stollen, rozīņu stollen, mandeļu stollen: pastāv dažādas stollen versijas. Stollen kūku sauc arī par augļu maizi, kēksu. Latvijā mēs to mēdzam saukt arī par štollenkūku, vācu štolli. Ļaujiet jums parādīt „stollen pasauli”, bet jau iepriekš atvainojamies par to, ka izraisījām neapturamu kārdinājumu un vēlmi izbaudīt kādu kūkas gabaliņu. Pēc interesantiem pagātnes notikumiem klasiskais Ziemassvētku stollen piedzīvo dažādas mūsdienu variācijas. Atradīsies recepte jebkurai gaumei. Izbaudiet Ziemassvētku maģiju ar šo plaši pazīstamo un iecienīto augļu maizi. Pēc raksta izlasīšanas jums būs brīnišķīga bāzes zināšanu krātuve – varēsiet iepriecināt savu ģimeni un, protams, arī sevi!

Saksija, 1650. gads: milti, ūdens un raugs tiek apvienoti, lai radītu vienkāršu maizi, kas aicina pieturēties pie idejas par atteikšanos no liekā, par pazemību un pieticību. Tieši pirms Ziemassvētku gavēņa. Aizliegums izmantot saldkrējuma sviestu beķerejā neļāva pievienot šo vērtīgo sastāvdaļu garšas un konsistences uzlabošanai. Adventes laiks bija arī gavēņa laiks. Šis posms nav salīdzināms ar saldās konditorejas dažādību, kuru var atrast lielveikalu plauktos un virtuves skapīšos 370 gadus vēlāk.

Tagad atpakaļ 2020. gadā: Advente – gavēņa laiks? Nav iespējams iedomāties! Mūsu Ziemassvētku stollen nepavisam nelīdzinās gavēņa liesajam ēdienam. Bez tam, saldiem Ziemassvētku ceptiem gardumiem un dažādiem ēdieniem ir senas tradīcijas. Kā tas iespējams? Saksijas kūrfistram bija svarīga loma stollen receptes izstrādē – tādas, kuru mēs pazīstam šodien. Vēl 1650. gadā viņam izdevās atcelt aizliegumu saldkrējuma sviestam. Tādējādi, viņš kļuva par galveno figūru Ziemassvētku stollen receptes izstrādē.

 

Stollen Puderzucker

 

Ziemassvētku stollen, Kristus stollen, Drēzdenes stollen

Dažādi nosaukumi, taču viens klaips. Faktiski visi „termini” apzīmē vienu un to pašu augļu maizes kukuli. Ja nosaukumā ir vārds „Drēzdene”, tad tas viennozīmīgi ir rādītājs, ka stollen tika izveidots pēc oriģinālās Drēzdenes receptes. Šādas stollen maizes īpatnība ir ļoti kvalitatīvu izejvielu izmantošana, no kurām tiek pagatavota bagātīga, smagnēja rauga mīkla. Mīklas sastāvā jābūt tik daudz tauku, cik atbilst apmēram 30 % izmantoto miltu daudzumam. Mīkla 20 % sastāv no cukura, 10 % no mandelēm, līdz 50 % var būt žāvētie augļi.

Stollen vizuālais noformējums var atgādināt skaistu sniegotas ziemas ainu. Taču patiesībā formas un pūdercukura glazūras ideja ir šāda: tā izveidota, lai atgādinātu par jaundzimušo Jēzu, kurš guļ baltos autos. Forma tiek panākta ar divām dažādām un plaši pazīstamām mīklas apstrādes metodēm. Izšķir grieztus un velmētus stollen.

Velmētu stollen saknes meklējamas Rūdu kalnos, bet Drēzdenes stollen vairāk tiek gatavots pēc grieztās metodes. Velmētajā stollen mīklā var arī pievienot pildījumu, piemēram, marcipānu. Grieztā stollen gadījumā sākumā izveido garu klaipu, veido tādu kā šķēlumu pa vidu, kas nodrošina maizei līdzīgu formu. Internetā ir pieejami daudzi video, kur jūs noteikti soli pa solim varēsiet aplūkot, kā gatavot abus variantus, izvēloties sev piemērotu.

 

Stollen variācijas: lai dzīvo dažādība!

Lai tiešām stollen derētu jebkurai gaumei un tā baudīšana nekad neapniktu, pastāv daudzas oriģinālās receptes variācijas. Rezultātā rodas arvien jauni stollen nosaukumi. Piemēram, sviesta stollen satur 40 % tauku attiecībā pret miltu daudzumu. Rozīņu stollen atšķiras ar īpaši lielu žāvēto augļu daudzumu, bet mandeļu stollen ir augsts mandeļu saturs.

Pastāv arī eklektisks dažādu stollen veidu sortiments ar pildījumu. Plaši pazīstami piemēri ir marcipāna stollen un riekstu stollen. Marcipāna vai riekstu pildījums, ko liek jau izveltnētajā mīklā, it kā ietinot pildījumu iekšā, nodrošina īpašu aromātiskumu un mitru, sulīgu garšu mūsu Ziemassvētku maizītei. Daži pildījumā liek arī persipānu vai magoņu sēklu maisījumu. Vai zināji? Persipāns ir marcipāna paveids, tikai tā ražošanai izmanto nevis mandeles, bet gan aprikožu vai persiku kauliņus!

Mūsdienās aizvien populārāks kļūst “mini stollen”. Cilvēki gatavo ne tikai mazus cepumus no stollen mīklas, bet arī nelielas figūriņas, kuras var arī iegādāties jau gatavas. Tam par iemeslu: arī nelielām mājsaimniecībām ir jābūt iespējai izbaudīt šo svētku maizi. Tradicionālās augļu maizes izmērs ir ļoti nepraktisks, pat, ja liels cukura daudzums tiešām nodrošina ilgu uzglabāšanas termiņu. Savukārt tādas sastāvdaļas, kā dzērvenes vai cepti āboli, ir jau mūsdienu modifikācijas.

Stollenkonfekt

 

Stollen cauru gadu, netradicionālais stollen? Kāpēc ne?

Stollen galvenā īpatnība ir tā, ka tas tiek pagatavots no vieglas, vidējas vai smagās rauga mīklas. Mūsu stollen tiek pagatavots no bagātīgas, piesātinātas rauga mīklas, bet cauru gadu lielveikalu plauktos var atrast arī vieglas vai vidējas mīklas kūkas. Atkarībā no reģiona, arī stollen nosaukumi var būt dažādi: Klaben, Klöben, Klöwen vai Stuten, Platz vai Blate. Tas ir atļauts, taču oriģinālo stollen mēs nesaistām ar šī veida maizi.

Cita situācija ir ar netradicionālām štollenkūkām. Kaut arī nosaukumā ir vārds „stollen”, maizes mīklai nav obligāti jābūt ar raugu. Pilnīgi mierīgi var pagatavot arī smilšu mīklu. Netradicionālo stollen kūku piemēri ir biezpiena un magoņu stollen. Rozīņu un mandeļu stollen parasti vienmēr ir tie oriģinālie stollen, kas veidoti no rauga mīklas.

Raugam ir nozīme: ieskats stollen beķerejā

Pats pirmais: lai izceptu pašam savu stollen, nepieciešama pacietība. Smagā rauga mīkla padara pašu raugu smagnēju. Augsts tauku saturs un vienlaicīgi zems mitruma saturs nospiež raugu tā rūgšanas procesā. Ziemassvētku garduma cepšanai būs nepieciešami vairāki piegājieni, jo mīklai jāļauj „atpūsties”.

Stollen pagatavošanas process varētu izskatīties apmēram šādi: sajauciet mandeles, riekstus, žāvētos apelsīnus un citrona miziņu ar rozīnēm, ūdeni un nelielu ruma daudzumu, atstājiet uz nakti uzbriest. Tad sagatavojiet ieraugu no vairākām sastāvdaļām, kas nepieciešamas mīklai, izņemot sviestu, cukuru, garšvielas un olas, ļaujiet tam pacelties. Vēlāk pievienojiet atlikušās sastāvdaļas un maisījumu no iepriekšējās dienas. Lieliski derēs ziemas garšvielas, kas sastāv no kardamona, muskatrieksta, vaniļas vai vaniļas cukura. Var iegādāties arī uzreiz gatavu stollen garšvielu maisījumu.

Pirms jūs no mīklas veidosiet klaipa formu un ievietosiet to cepeškrāsnī, vēlreiz ļaujiet mīklai atpūsties. Kad izveidosiet skaistu klaipa formu, paliks vēl nedaudz, un varat likt stollen cepeškrāsnī! Sākumā uz 10 minūtēm iepriekš uzkarsētajā līdz 210 °C cepeškrāsnī, pārējās 30-40 minūtes stollen gozēsies 180 °C. Gatavu svētku kēksu uzreiz pārsmērējiet ar izkausētu saldkrējuma sviestu, lai tas neizžūtu. Kad kūka atdzisusi, ķerieties klāt rotāšanai – dāsni pārberiet mūsu skaisto un aromātisko stollen ar pūdercukuru. Gandrīz gatavs!

Ak, stollen pārbauda mūsu pacietību arī pēc cepšanas procesa beigām, jo pilnvērtīgs aromāts parādās tikai pēc nogatavošanās nedēļas. Par laimi, šis kārums var tikt ilgi uzglabāts! Pietiekami vēsa un tumša vieta, lina palags pāri – ideāls variants. Optimāla uzglabāšanas temperatūra: no 15 līdz 20 °C. Mazumtirdzniecības veikalos stollen var iegādāties jau oktobra sākumā caurspīdīgajā iepakojumā. Atklājiet savu mīļāko stollen un sajūtiet Ziemassvētku noskaņojumu jau tagad!

Stollen verpackt

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!