Ikviens vīna cienītājs zina, ka viņa iemīļotais dzēriens ir jāuzglabā aukstā  un tumšā vietā. Kāds ir tad ir šo stingro noteikumu iemesls? Un kas notiks, ja vīns tiks uzglabāts citos apstākļos?

Vīna izturēšana jeb nobriedināšana pudelē ir īpašs noslēpums. Vīns – produkts, kurš, izņemot vien dažus miligramus sēra, nesatur konservantus un var tikt uzglabāts vairākus gadus un pat desmitgades. Ilgstoša uzglabāšana nebojā dzērienu, bet pat otrādi – var uzlabot tā aromātu. Ir vīni, kas glabājas vairāk kā simts gadus un kam piemīt lieliska garša, bet tas drīzāk ir izņēmums no noteikumiem, nevis likumsakarība. Lielākā daļa vīnu, kas tiek ražoti ikdienas lietošanai, saglabā savu kvalitāti noteiktu laika periodu, bet, neapšaubāmi, nepaliek labāki.

Liebherr wine storage cabinet

Liebherr vīna skapjos tiek radīti optimāli nosacījumi vīna uzglabāšanai.  

Turklāt, neatkarīgi no vīna potenciāla, ir svarīgs nosacījums: jo zemāka ir uzglabāšanas temperatūra, jo lēnāks novecošanās process. Vīna nobriedināšanas procesu ar nelielām neprecizitātēm var aprēķināt ar Vant-Hofa vienādojuma palīdzību (jo vīna nobriedināšana ir ķīmisks process). Temperatūru diapazonā, kādās parasti uzglabā vīnu, šis vienādojums saka, ka temperatūras paaugstināšanās par 10 °C 2-3 reizes paātrina reakcijas ātrumu, kas izraisa vīna novecošanos. Tā vai citādi – tā ir tikai teorija!

A wine cellar or wine cabinet is best to store wine

Vai uzglabāšanas temperatūra ietekmē vīna garšu?

Norvēģu uztura pētniecības institūts veica interesantu eksperimentu, lai atrastu atbildi uz šo jautājumu. Vairākas identiskas Čīles Cabernet Sauvignon pudeles tika glabātas četrās dažādās temperatūrās  (5°C, 10°C, 23°C un 31°C) un tās regulāri analizēja speciālisti.

Pēc sešām glabāšanas nedēļām atšķirība starp pudelēm praktiski nebija redzama. Tomēr pēc 6 mēnešiem bija vērojama augļainības samazināšanās vīnam, kas tika uzglabāts 31°C temperatūrā. Novecošanās pazīmes bija acīmredzamas.

Pēc 12 mēnešiem līdzīgs efekts bija vērojams vīnā, kas tika uzglabāts 23°C, tas ir parastā istabas temperatūrā.

 

Cool and dark wine storage

 

Vadoties no šī pētījuma, var ar pārliecību teikt, ka vīna plaukts virtuvē būs ideāli piemērots vīna pudeļu uzglabāšanai dažas dienas vai pat nedēļas. Tomēr, ja gribat, lai vīns saglabātu savas īpašības vairākus mēnešus, tas ir jāuzglabā pagrabā 10°C līdz 14°C temperatūrā. Ja jums nav vīna pagraba, vislabākā alternatīva vīna uzglabāšanai būs vīna skapis.

Rakstiet mums, ja jums ir jautājumi un komentāri. Izmantojiet zemāk esošo komentāru formu vai pievienojieties diskusijām mūsu facebook lapai.