Tofu, iespējams, ir populārākais sojas produkts, ak jā, vēl arī sojas mērce! Tas ir tradicionāls Austrumāzijas ēdiens, kurš zibens ātrumā iekaro arī Eiropu. Tam nav izteiktas garšas vai kādu īpašu aromātu, taču ar pareizi piemeklētu garšvielu tofu tiešām var ienest svaigas notis jūsu ēdienā. Noskaidrojiet, kā tas izdarāms mūsu rakstā!

Kad runa ir par tofu, patērētāji tiešām ir noskaņoti diezgan skeptiski. Gaļas aizvietotājs? Pagatavots no sojas pupiņām? Kvadrātveida? Tā vai citādi, daudzi cilvēki uzskata šo produktu par diezgan nedabisku. Būtībā, visas intrigas pamatā ir tikai dārzeņi. Precīzāk – sojas pupiņas.

 

 

No sojas pupiņām līdz tofu

Sāksim ar tofu ražošanas procesu. Tofu sauc arī par sojas biezpienu un sojas sieru. Pēc ražas novākšanas, sojas pupiņas tiek sašķirotas, attīrītas un sasmalcinātas. Tad tās iemērcē ūdenī, izkāš un ražo sojas pienu. Tas ir pieejams arī patērētājiem kā augu bāzes piena aizvietotājs. Iegūto sojas pienu sajauc ar kalcija sulfātu, kurš vēlāk veido tādu kā gelu. Presējot iegūst želatīnveida cietu konsistenci.

 

Tofu nav izteiktas garšas?

Kad cilvēki saka: „tofu ir tik neizteikta garša”, tam ir kāds iemesls. Tofu tik tiešām gandrīz nepiemīt sava garša. Tāpēc daudz kas atkarīgs no pavāra meistarības. Faktiski, sojas produkta neitrālā garša var būt arī ļoti pozitīvs faktors. Pagatavojot to, var izmantot dažādas garšvielas, ļaujot vaļu savai fantāzijai, kas noteikti piešķirs tofu jaunas nokrāsas!

Pārdošanā jūs atradīsiet trīs dažādus tofu veidus: dabisks, kūpināts un ar garšvielām. Kuru izvēlēsieties – gaumes jautājums. Dabiskajā veidā tofu nesatur aromātiskās vielas un piedevas, tāpēc to var izmantot gan sāļajiem, gan saldajiem ēdieniem (piemēram, vegānu kūkas pildījumam). Kūpināts tofu ir īpaši labs cepšanai – tam ir dūmu aromāts un pikanta garša. Tofu siers ir ļoti populārs gaļas aizvietotājs veģetāriešu vidū.

 

Tofu lightly fried

 

Tofu = gaļas aizvietotājs?

Runājot par gaļas aizvietotājiem, tofu, iespējams, lielākai cilvēku daļai ir pazīstams kā veģetārs produkts, jo to bieži izmanto gaļas vietā veģetāriešu virtuvē – sautējumos vai ceptos ēdienos. Aizvien vairāk tirgū parādās arī tādi izstrādājumi no tofu kā, piemēram, desas un līdzīgi. Šajā gadījumā jāpiebilst, ka tofu dabiskajā vai kūpinātajā veidā pietrūkst viena konkrēta lieta – pareiza konsistence. Produktā nav šķiedru, kuras mēs esam pieraduši redzēt gaļas produktos.

 

Garšvielu brīnumainais spēks

Neskatoties uz visu, tofu var pārvērst īstā pikantā gardumā, pievienojot tam garšvielas, kuras mēs tradicionāli liekam klāt gaļai. Piemēram, ideāli der kūpinātas paprikas marināde ar pipariem, sāli un garšvielām, tādām kā timiāns un oregano (raudene).

Starp citu, tofu vienmēr ieteicams marinēt bez eļļas, jo tā neļaus pienācīgi iesūkties garšvielām. Ja esat eksotiskās virtuves pielūdzējs, tad jums varētu patikt Āzijas variants ar kokosa pienu, ingveru, citronu sulu, sojas mērci vai ķiplokiem.

Marinēts vai nē, augu bāzes ēdiens var tikt viegli uzvārīts, cepts krāsnī, apcepts vai pat notiesāts dabiskā veidā. Formai nav nozīmes, pēc jūsu izvēles. Varat sasmalcināt drupačās vai sagriezt kubiciņos. Āzijā tofu parasti pasniedz bez piedevām un garšvielām, lai pamatēdiens nezaudē tā savdabīgo garšu.

Vēl viens praktisks padoms. Ja jūs neizmantojat visu tofu uzreiz, to vienkārši var ielikt ūdenī un uzglabāt vēsā vietā vēl vairākas dienas.

Tasty Asian Tofu Meal

Kādēļ tofu šobrīd ir tik iecienīts?

Nav brīnums, ka tofu tik plaši iecienīts Āzijā un tagad arī Rietumvalstīs un Eiropā. Populārs gaļas aizvietotājs nāk no Ķīnas un pirmo reizi tika ražots 2000 gadus atpakaļ. Japānā tofu parādījās 8. gs. Produkts pašlaik gūst aizvien lielāku popularitāti arī Latvijā. Tas tādēļ, ka tofu ir pazīstams kā lielisks augstvērtīgo olbaltumvielu avots. Tofu satur maz tauku, kaloriju un tiek viegli sagremots. Pievienotais nogulsnētājs bagātina tofu ar kalciju.

Kādi tad kvalitātes kritēriji būtu jāievēro, iegādājoties tofu? Liela daļa no sojas pupām tiek audzēta lopbarības ražošanai, pārsvarā Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā. Iespējams jūs zināt, ka intensīva monokultūru kultivēšana negatīvi ietekmē cilvēkus, dzīvniekus un apkārtējo vidi. Tāpēc iesakām izvēlēties tofu no sojas pupiņām, kuras izaudzētas Eiropā, dodot priekšroku ekoloģiski tīriem produktiem, kas atrodami eko/bio pārtikas veikalos. Augstas kvalitātes bioloģiskos produktus var sastapt un iegādāties arī jau mums ierastos lielveikalos – arvien vairāk šī tendence pieaug.

 

Tofu izmēģināts… ir kas vēl?

Jūs kādreiz esat dzirdējuši par zīda tofu? Šis produkts ar skaisto nosaukumu jau mazāk līdzinās ierastajam tofu, pēc konsistences vairāk atgādinot slaveno franču virtuves desertu blanmanžē (Blancmange)[1]. Formas mīkstuma iemesls – šķidrums netiek izspiests, bet speciāli tiek noturēts tofu, kad to ražo. Zīda tofu konsistences dēļ īpaši ideāls ir desertiem, zupām vai smūtijiem.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!

[1] Fr.blanc-manger, no blanc — balts, и manger — ēst, ieturēt maltīti) — auksts franču deserts, želeja no mandeļu vai govs piena, cukura un želatīna.