Vai sāli var lietot ar mierīgu sirdi vai, tomēr, ievērot zināmu piesardzību? Lasiet tālāk un uzziniet vairāk par šo izplatīto ēdienu piedevu.

Sāļās uzkodas, gards siers ar olīvām vai kūpināts šķiņķītis ar aromātisko maizi: sāls saturs šajās pikantajās uzkodās spēlē noteicošo lomu mūsu garšas uztverē. Sāls nepieciešams cilvēka organismam. Patērētais vārāmā sāls daudzums pieaug, un šobrīd tas izraisa aizvien lielāku kritiku. Uzziniet šodien visu, sākot ar sāls izcelsmi līdz patērēšanai, par produktiem ar augstu sāls saturu un alternatīvām šīs garšvielas metodēm. Paliec ar mums un lasi tālāk!

Kas ir sāls un kā tas tiek ražots?

Vārāmais sāls jeb galda sāls sastāv no nātrija un hlorīda minerāliem. Senos laikos sāls tika izmantots kā vērtīga tirdzniecības prece – tam piemita produktus konservējošas īpašības, pateicoties īpašai ķīmiskai struktūrai. Sāls piesaista ūdeni, tādējādi izvadot to no produktiem. Piemēram, sāls tika pielietots zivju konservēšanai tālajos braucienos ar laivu. Sāls spēlē arī noteicošu lomu dārzeņu fermentēšanas procesā. Šeit sāls novērš mikroorganismu uzkrāšanos fermentētajos produktos, kuri pretējā gadījumā būtu sabojājuši ēdienus. Tas aptur arī pelējuma veidošanos un baktēriju augšanu.

Mūsdienās sāls ieguve jau ir vairāk standartizēta, bet Ķīna un ASV ir divi lielākie ražotāji. Ceturtajā vietā ir Vācija. Taču kādā veidā sāls tiek iegūts? Tas viss notiek dabiskā ceļā. Tādas ūdenstilpnes kā ezeri, sāls avoti vai jūras ir bagātīgas ieguves vietas. Produkts tiek atrasts arī iežos, piemēram, kalnos vai sāls šahtās. Slavenais Fleur de Sel (Tulk. no franču val.: „sāls ziediņš”) ar rokām tiek izsmelts no jūras ūdens baseina, kura virskārtā izveidojās sāls kristāli. Parastais galda sāls pēc mehāniskās ieguves tiek pārstrādāts. Bieži vien pievieno pretsalipes aģentu jeb līdzekli, lai sāls kristāli neveidotu kamolus pagrabā, kur tas tiek uzglabāts. Veikalos var atrast galda sāli, bagātinātu ar jodu un/vai fluoru. Mērķis – novērst šo minerālu deficītu iedzīvotājiem.

Vārāmā sāls loma cilvēka organismā

Cilvēka organismā ir 0,9 % sāls. Minerāli, ko satur galda sāls, nepieciešami dažādiem metaboliskiem procesiem. Kā elektrolīti tie palīdz regulēt ūdens un skābju-sārmu līdzsvaru. Nātrijs veicina uzturvielu uzsūkšanos un transportēšanu.

Vai jums dažkārt ir stipra tieksme uzēst sāļo ēdienu? Sākumā bija pieņēmumi, ka tas izskaidrojams ar dabisku ķermeņa signālu: ir nepieciešams nātrija hlorīds! Taču mūsdienās, neskaitot individuālas vajadzības, lielā mērā visu ietekmē uztura īpatnības un ieradumi. Tādā veidā augsts sāls patēriņš var izraisīt pastāvīgu tieksmi lietot aizvien vairāk šo piedevu savā uzturā. Ir dzirdēts, ka sāls arī uzlabo garastāvokli. Kā strādā šis mehānisms – aizvien nav izpētīts līdz galam.

Aktuālās rekomendācijas patēriņam

Cilvēka organisms dabiski izdala 3-20 g sāls dienā, atkarībā no fiziskās aktivitātes. Tāpēc galda sāls lietošana ikdienā ir nepieciešama organisma funkciju uzturēšanai. Minimālais nātrija hlorīda apjoms ir apmēram 1,5 g dienā. Vācijas Uztura biedrība (DGE) pašlaik rekomendē maksimāli lietot sešus gramus sāls dienā.

Tas tādēļ, ka pārmērīgs sāls daudzums var izraisīt nelabvēlīgas sekas veselībai. Cilvēkiem, kas jūtīgāki pret sāli, pārāk liels apjoms paaugstina arteriālo spiedienu. Paaugstināts asinsspiediens var attīstīt sirds un asinsvadu slimības. Pārāk liela sāls īpatsvara ietekme uz asinsspiedienu katram cilvēkam var atšķirties. Tiem cilvēkiem, kas ir noturīgi pret sāli, paliels daudzums noved pie neliela arteriālā spiediena paaugstinājuma vai nekas pat īpaši nemainās. Neskatoties uz to, nepieciešams pēc iespējas izvairīties no pārmērīgas sāls lietošanas savā uzturā, lai novērstu augstu asinsspiedienu.

Kuros produktos ir visvairāk sāls?

Sāli visbiežāk sastapsiet tieši apstrādātajos pārtikas produktos. Gan pusfabrikāti, gan arī žāvētā gaļa, sieri un konditorejas gardumi ir piesātināti ar sāli. Sāļās piedevas pievienošana ūdenim, gatavojot maltītes, sastāda mazāko patēriņa daļu.

Ja vēlaties uzmanīgāk izpētīt diennakts sāls patēriņu no gataviem pārtikas produktiem, aplūkojiet uzturvērtību birku – tur būs norādīts, cik sāls ir konkrētajā vienībā. Iespējams, jūs atradīsiet nātrija daudzumu tikai uz etiķetes ar informāciju par jūsu produkta uzturvērtību. Taču kā var aprēķināt sāls saturu ēdienā, pamatojoties uz zināmo nātrija summu? Reiziniet nātrija satura vienību ar koeficientu 2,54 – tas būs kopējais vārāmā sāls apjoms produktā.

Kādas ir sāls alternatīvas?

Iepriekš minētām produktu grupām ir alternatīvas iespēja – sāls saturs būs mazāks. Desas, cīsiņu un kūpinātas cūkgaļas vietā izmēģiniet tītara gaļas asorti. Augsts sāls saturs ir arī: parmezānā, rokforā, dažādos kausētajos sieros. Krēmsiers vai, pilnīgākai garšai, kamambērs – labs veids, kā patērēt mazāk sāli. Pievērsiet uzmanību arī sāls daudzumam uzkodās. Siera krekeri un sezama nūjiņas ir laba alternatīva sālsstandziņām. Kas attiecas uz riekstiem, tad vienkārši izvēlieties tos, kur nav pievienots sāls.

Pavisam gards un veselīgs variants – pagatavošanas laikā izmantot svaigus zaļumus un garšaugus! Tur nav īsti robežu! Jūsu ēdieni pārtaps par jauniem kulinārijas veidojumiem ar plašu garšu spektru! Kāpēc gan neizmēģināt citronu timiānu vai majorānu, pievienojot tos tomātu mērcei, pagatavojot jūsu iecienīto pastu? Iespējams, ka šī alternatīvā metode palīdzēs jums retāk sniegties pēc sāls trauciņa.

Lai garšaugi pēc iespējas ilgāk saglabātu svaigumu, nogrieziet ar nazi to galus, bet pašus saišķus ievietojiet glāzē ar ūdeni. Vislabāk augus uzglabāt ledusskapī Liebherr, lai tie pēc iespējas ilgāk būtu svaigi un smaržīgi. Tos pušķīšus, kuri jums pašlaik nav nepieciešami, varat sasaldēt. Kā? Vienkārši uzpildiet ledus kubiņu formas ar smalki sakapātiem svaigiem zaļumiem. Tās var būt gan dilles, gan pētersīļi, gan arī rozmarīns – viss, ko jūsu sirds kāro! Šādi jums vienmēr būs sasaldēto zaļumu kubiciņu krājumi! Vai nav forši?!?

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojieties diskusijai Facebook!