Nav svarīgi, vai jūsu kuņģis streiko, vai jūs vienkārši vēlaties iekost – kad esam izsalkuši starp pamata ēdienreizēm, nereti izvēlamies saldumus vai sāļās uzkodas. Taču šāda izvēle apmierina mūsu izsalkumu vien uz īsu brīdi. Veselīgas uzkodas, savukārt, sniedz mums vērtīgas uzturvielas un ilgāku sāta un gandarījuma sajūtu. Tāpēc vērts pieņemt apzinātu lēmumu, priekšroku dodot pareizai enerģijas uzpildei – te mēs noteikti varam jums līdzēt! Lasiet tālāk un uzziniet, kā tieši!  

Jā, jā – mīļie čipsi un šokolādītes, cola un riekstiņi ar 4 veidu sieriem vai kraukšķīgie, tikko ceptie frī ar īpašo kartupeļu garšvielu. Mmmm… Roka jau pati stiepjas pēc našķiem, tik grūti atteikties! Mūsu uzkodas lielā mērā ir atkarīgas no mūsu ieradumiem. Šādi ātrie našķi ir pieejami, nevajag gatavot, īpaši, ja nav laiks, jāskrien no lekcijas uz lekciju, no darba uz kursiem utt. Taču gatavie konditorejas izstrādājumi, saldumi un visi citi gardumi bieži vien ir piesātināti ar taukiem, cukuru un sāli, kas nenāk par labu veselībai. Patiesībā šādas uzkodas tikai palielina apetīti un nesniedz nekādas vērtīgas uzturvielas. Gandrīz nekādas. Tāpēc biežs šo kārumu patēriņš palielina aptaukošanās un citu slimību risku. Ja tos aizvietosim ar veselīgiem našķiem, tad iegūsim labumus daudzos aspektos. Pēc kāda laika jums tik ļoti iepatiksies, ka aizmirsīsiet par iecienītajiem kartupeļu čipsiem!

Veselīgo našķu mērķis: uzturvielas, laba garša un sāta sajūta

Līdz ar enerģiju, veselīgās uzkodas nodrošina mūs ar nepieciešamām uzturvielām: augstvērtīgām olbaltumvielām, labas kvalitātes taukiem jeb „labajiem taukiem”, kā arī ar svarīgiem vitamīniem un minerāliem. Cukura un sāls saturam jābūt iespējami zemākam. Jo mazāk mēs pievienojam cukuru, jo jūtīgāki kļūstam pret saldumiem. Tas pats attiecas uz sāli. Sāls, proti, nepieciešams, taču daudz mazākos apjomos nekā to patērē vidējais cilvēks. Lai koncentrētos uz darāmām lietām bez vēdera kurkstēšanas ilgāk, uzkodām jārada pietiekamu sāta sajūtu. Tādā gadījumā veselīgs ir augsts šķiedrvielu saturs. Šķiedras piesaista ūdeni, rezultātā uzbriest mūsu kuņģī, liekot justies paēdušam ilgāk. Šis efekts nodrošina arī labu gremošanu.

Dabiskās uzkodas vislabāk atbilst iepriekš aprakstītajām funkcijām. Piemēram, svaigi augļi ir cienasts, kurš sniedz mums dabisko saldumu, enerģiju, vērtīgus vitamīnus un minerālus, kā arī satur šķiedras, kas piesātina. Rieksti arī ir labs variants, jo tajos ir daudz „labo tauku”, augstvērtīgo olbaltumvielu un E vitamīna. Kompānijā ar žāvētiem augļiem vai ogām pat tie, kuri ir nelabojami kārumnieki, būs apmierināti. Taču esiet uzmanīgi! Riekstiem un žāvētiem augļiem ir īpaši daudz kaloriju, tāpēc ievērojiet mēru it visā un ieklausieties savā piesātinājuma izjūtā. Dabiskās izejvielas lieliski der, lai pagatavotu dažādas uzkodas, ko uzēst starp ēdienreizēm.

Viscaur dabiski: burvīgi mājās gatavoti našķi

Jums garšo jogurts, biezpiens vai citi piena produkti, ko uzēst starp ēdienreizēm? Laba izvēle, jo arī tie sniegs jums daudz vērtīgas vielas. Taču esiet uzmanīgi: gatavie augļu produkti ir pilni ar cukuru! Daudzi nemaz nelasa uzturvērtību! Bet tas ir ļoti no svara! Vislabāk pirkt dabisko jogurtu, piemēram, grieķu, tīrās paniņas vai dabisku biezpienu, sajaucot pašiem tos ar svaigiem augļiem, ogām vai graudaugu pārslām. Tas garantē jums baudu un sāta sajūtu! Vakara filma mājās? Pārmaiņas pēc izmēģiniet jogurtu vai biezpienu ar šķipsnu sāls, pipariem un kādiem jūsu iecienītajiem zaļumiem – pikanta uzkoda gatava! Klāt sagrieziet svaigus dārzeņus šķēlēs, salmiņos un grauziet uz nebēdu – krāsaini, veselīgi un neparasti!

 

energy balls health on the go snack!

 

Vēl viens „gudrs našķis” – „enerģētiskās bumbiņas”. Šīs gardās bumbiņas ir veidotas no vērtīgām sastāvdaļām un tās ir vienkārši pagatavot mājās. Tās var sastāvēt, piemēram, no žāvētiem augļiem, auzām, linu sēklām, medus, riekstiem un pistācijām. Sastāvdaļas tiek sasmalcinātas blenderī, pēc tam izveido bumbiņas. Ir daudz variantu, ko izmantot. Tas ir arī gaumes jautājums, taču jebkurā gadījumā veselīgās bumbiņas var iepriecināt ikvienu kārumnieku.

Pilnīgi vegānisks: uzņem papildu proteīnu, ievērojot uz augiem bāzēto diētu

Arī neizmantojot dzīvnieku izcelsmes produktus, pastāv plaša veselībai draudzīgu našķu izvēle, ko iekost starp ēdienreizēm. Svaigi augļi, dārzeņu nūjiņas, rieksti un žāvētie augļi noteikti derēs! Ja jums ir vegāniska diēta vai dzīvesveids kopumā, tad uzkodas, kuras bagātas ar olbaltumvielām, ir ideālas, tāpēc iesakām iekļaut riekstus un graudaugus. Vegānu piena aizvietotāju versijas, kurās nav cukurs, arī der. Pievienojiet svaigas ogas un graudaugus. Lieliski! Pseidograudaugos: griķos, kvinojā, amarantā ir īpaši augsts olbaltumvielu saturs.

 

Healthy vegetable snacks

 

Kā pikantās mērces ar svaigām dārzeņu nūjiņām lieliski derēs hummus un guacamole, kas ir laba alternatīva biezpienam. Mājas čipsi no žāvētām kāpostu lapām vai kabaču gabaliņiem, mājas popkorns vai edamame[1] ir lieliska alternatīva kartupeļu čipsiem un ideāli der kā vegāniska uzkoda. Dārzeņu čipsus var pagatavot, iemērcējot kāpostu lapas vai kabaču daiviņas, piemēram, eļļas, sāls un garšvielu maisījumā, vēlāk izžāvējot tos cepeškrāsnī 1-2 stundas pie 120 °С. Svarīgi pēc stundas apgriezt otrādi! Izmēģiniet!

Cerams, jums patika mūsu ieteikumi un pielietosiet tos praksē!

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!

 

[1] Vārītas ūdenī vai tvaicētas ar visām pākstīm nenogatavojušās sojas pupas, ļoti populāra Japānas virtuves uzkoda pie alus un citiem alk.dz. Japānā pākstis parasti vāra sālītā ūdenī ar nedaudz cukuru, pasniedzot bez sāls, citās virtuvēs pasniedz ar sāli.