Jau pats nosaukums saka mums priekšā: „svētais vīns”. Itāļu valodā „santo” nozīmē svēts. Itāļu Vin Santo lieliski iederēsies Adventes laikā. Tas iet roku rokā ar Ziemassvētku biskvītiem. Taču nosaukums varētu būt nācis ar pilnīgi citu nozīmi. Ieintriģējām? Ļaujiet mums pastāstīt sīkāk.

Itāļu Vinsanto ir viens no tradicionālajiem Eiropas saldajiem vīniem, kura saknes sniedzas līdz pat antīkajiem laikiem. Lielākoties to ražo Toskānā, bet arī citos reģionos: Marke, Umbrija, Emilia-Romagna, Veneto, un Trentino. Vinsanto vīns ir darināts, izžāvējot vīnogas labi ventilētās vietās pāris mēnešus pēc novākšanas. Tradicionāli tas notiek vīna pagrabos, lai koncentrētu to sulu un palielinātu tajā cukura daudzumu. Pēc žāvēto vīnogu presēšanas un fermentācijas procedūras jaunais vīns tiek uzglabāts ap 3 gadiem koka mucās.

 

weinfässer

 

Rezultātā tiek iegūts stiprs, salds vīns ar alkohola saturu līdz pat 16 grādiem, tam piemīt izteikta žāvēto augļu, riekstu un medus garša. Viduslaikos tam tika piedēvētas maģiskas un dziednieciskas spējas. Tradicionāli šo vīnu dzēra arī Eiharistijas laikā, kad notika Svētā Mise, kas tad arī varētu izskaidrot, kāpēc to sauc par “svēto vīnu”. Taču, iespējams, tā nosaukums ir cēlies pilnīgi citur un savādākā veidā. Neskaitot Itāliju, ir vēl kāda vieta, kur ražo šo vīnu – viena no Kiklādu salām – Santorini.  Šī sala atrodas grieķu Egejas jūrā, nonākot Venēcijas Republikas pakļautībā ap 13. gadsimtu, tādējādi vīnu eksports no Santorini uz Itāliju vismaz ir loģisks un realizējams. Neskatoties uz tā nosaukuma un izcelsmes mīklainību, Vinsanto vienmēr ir lielisks sabiedrotais garšvielu bagātajiem biskvītiem, piemēram, piparkūkām. Toskānā vīnu parasti pasniedz kopā ar cepumiem Biskoti di Prato, tie ir arī zināmi kā Cantuccini. Ir diezgan bieži pamanīts un pieņemts, ka šos sausos mandeļu cepumus iemērcē saldajā vīnā, pirms tie tiek apēsti. Sava veida rituāls un neatkārtojama bauda. Garšīga kombinācija, ko noteikti var izmēģināt ar citiem burvīgiem Ziemassvētku cepumiem, piemēram, Spekulatius.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!