Karstvīns, piparkūkas vai grauzdētas mandeles – saldo kaloriju bumbas gaida mūs ik uz stūra jau tagad. Pēc Ziemassvētku brīvdienām bieži notiek nepatīkams pārsteigums – svari parāda jaunu rekordu. Kā tad izvairīties no pārēšanās gada beigās? Vēl taču Jaunais gads priekšā! Tad vispār svari salūzīs? Nesatraucieties! Mums ir daži triki, kurus izpildot varēsiet sajust Ziemassvētkus, bet nemocīties sirdsapziņas pārmetumos.

  1. padoms: Barojoši cepumi bez milzu kalorijām

Cepumu recepšu izvēle ir patiesi iespaidīga! Vācijā tipiskie Ziemassvētku cepumi ir vaniļas pusmēneši, formiņu cepumi, piparkūkas un kanēļa zvaigznītes. Latvijā plašāk pieņemts cept piparkūkas, bet katrs izvēlas savai gaumei atbilstošas variācijas. Taču bieži vien šie produkti satur daudz cukuru, sviestu un miltus, tādējādi populārie cepumi ātri vien kļūst par nelielu grēku. Mēs esam sagatavojuši divas alternatīvas receptes, lai jums nevajadzētu atteikties no šīm svētku delikatesēm. Izņemot tās izejvielas, kuras satur tikai cukuru un taukus, receptēs atradīsiet arī barojošus produktus: riekstus, auzu pārslas vai žāvētus augļus. Pamēģināsim kopā?

 

Tātad, mūsu auzu pārslu svētku cepumiem bez miltiem būs nepieciešami tikai 2 nogatavojušies banāni, 160 grami smalko auzu pārslu, kanēlis, vaniļa un 70 grami žāvēto augļu (piemēram, plūmes vai aprikozes). Pirms sāciet gatavot, uzsildiet cepeškrāsni līdz 175 grādiem, izvēloties režīmu „augšējais un apakšējais sildelements”. Sākumā ļaujiet žāvētiem augļiem dažas minūtes uzbriest karstā ūdenī. Tad saspiediet banānu, izveidojot biezeni, sagrieziet žāvētos augļus smalkos gabaliņos. Tad sajauciet visas sastāvdaļas kopā ar auzu pārslām, izveidojiet nelielas bumbiņas, salieciet tās cepešpannā, kura pārklāta ar cepamo papīru, saspiediet bumbuļus plāceņos. Cepšanas laiks vien 15 minūtes

 

“Veselīgiem” vaniļas pusmēnešu cepumiem būs nepieciešamas vēl dažas sastāvdaļas. Sajauciet 100 gramus griķu miltu ar 100 gramiem pilngraudu miltu, pievienojiet 3 tējkarotes kanēļa un 100 gramus sasmalcinātu lazdu riekstu. Tad nelieliem gabaliņiem pievienojiet 125 gramus saldkrējuma sviesta. Izmīciet mīklu, pievienojiet 100 g medus un vēlreiz visu labi sajauciet. Vēlāk ievietojiet mīklu jūsu Liebherr ledusskapī apmēram uz stundu, lai tā atdziest. Izņemiet ārā mīklu, izveltnējiet to ruletē, sagrieziet gabaliņos, kuru biezums ir apmēram 1.5 cm. Tad izveidojiet tādus kā pusmēnešus, lieciet uz cepešpannas, kas pārklāta ar pergamentu, tad, iepriekš uzsildītajā līdz 190 grādiem cepeškrāsnī, cepiet aptuveni 12-14 minūtes. Kad cepumi laukā un atdzisuši, uzmanīgi pārberiet tos ar pūdercukuru. Jūsu mazie kārumi ir gatavi baudīšanai!

2. padoms: Mērenība alkoholā

Ziemassvētki ir ne tikai gardu ēdienu un mīlestības, ģimenes svētki, bet arī lielisks laiks ballītēm! Karstvīns ir atzīts dzēriens, īpaši Ziemassvētku tirdziņos un ballītēs. Taču esiet uzmanīgi: tā kaloritāte ir diezgan augsta – 250 kcal uz tasi, bet, ja pievienosiet alkoholu, tad sanāks visas 300 kilokalorijas. Olu liķieris Feuerzangenbowle (sarkanvīna punšs) arī ir populārs Ziemassvētku dzēriens, kurš pat pārsniedz norādīto kaloriju skaitu! Kā būtu ar karstu ābolu vīnu vai karsētu ābolu sulu ar Ziemassvētku garšvielu pievienojumu? Pēc garšas šie eksemplāri nav sliktāki, kā arī kalorijas iepriecinās: tikai 50-100 uz tasi. Izvēlieties cepumu receptes, kurās alkohols kā sastāvdaļa nav iekļauts.

Apfeltee Schiefer

3. padoms: Ja gribas ko iekost – ņemiet ciet apelsīnus, mandarīnus un citus augļus

Populāra tradīcija ir Ziemassvētku plate. Lielākoties ģimenes tās piepilda ar cepumiem, piparkūkām un citiem saldumiem. Taču kā būtu ar augļiem? Dažādojiet savus svētkus, padariet tos veselīgākus! Lieliski derēs apelsīni vai mandarīni, vai abi divi! Tie lieliski smaržo, kā arī ir labi C vitamīna avoti! Tie stiprinās jūs imūno sistēmu un palīdzēs izvairīties no saaukstēšanās, īpaši pašā aukstākajā gadalaikā. Varat pievienot arī hurmu, skaisti sagrieztos gabaliņos, ceptus vai žāvētus ābolus, aprikožu gabaliņus – tie arī ir varen gardi un veselīgi produkti, kas būs brīnišķīga alternatīva, ja vēl joprojām sapņojat uzvilkt Jaunajā gadā to skaisto kleitu, kuru pirkāt mēnesi atpakaļ. -)

 

Kaki Zimt Anis Schiefer

 

4. padoms: Pareiza izvēle Ziemassvētku tirdziņā

Proti, jautrajā Ziemassvētku „grēciņu” pulkā, klāt jau minētajiem dzērieniem: karstvīns un Feuerzangenbowle, nāk milzīga ēdienu izvēle, kas arī piesaista cilvēkus. Bieži vien tirdziņi vilina ar saviem aromātiem un bagātīgo izvēli. Taču tiem, kuri nevēlas pilnībā ignorēt savus diētiskos lēmumus, ir dažas alternatīvas. Lasi tālāk un uzzini, kādas!

Piemēram, no grauzdēto mandeļu patīkamā aromāta ir ļoti viegli „pazaudēt galvu”. Rieksti nekādā gadījumā nav slikti veselībai, taču, diemžēl, lielas porcijas un cukura apvalks dara savu – uzkoda kļūst vairs ne tik veselīga. Pamēģiniet kaut ko jaunu – karstus kastaņus. Tie satur daudz mazāk tauku un piesātina ilgāku laiku.

 

Maronen Pfanne Holzbrett Schiefer

 

Tāpat daudzu tirdziņu klasika ir glāzēti āboli. Arī šajā gadījumā veselīgais kārums kļūst par kaloriju avotu, ja to pārber ar cukuru. Ja jums liekas, ka parastais ābols Ziemassvētkos ir pārāk garlaicīgs deserts, tad droši lieciet to krāsnī un cepiet ar kanēli un, piemēram, mazu karotīti medus. Aromāts un apziņa, ka tas ir veselīgāk, jums noteikti uzlabos svētku noskaņu!

Ziemassvētku tirdziņos ir populāri arī sātīgie ēdieni. Taču desas un kartupeļu pankūkas ar ābolu-brūkleņu mērci, diemžēl, ir ne visai veselīgi un figūrai draudzīgi. Tajos ir daudz tauku, tāpēc šādu ēdienu liels patēriņš ir ne vien kaitīgs veselībai, bet arī satur daudz kaloriju. Kā alternatīvu mēs piedāvājam iegādāties gardu sēņu porciju vai lieliski pikanto kukurūzas vālīti! Pamainiet kaut ko ierastajā uztverē – jums patiks!

 

5. padoms: Pietiekama fiziskā slodze, neskatoties uz vēso laiku

Pat, ja aukstā laika dēļ vai sātīgo svētku ēdienu dēļ tas ir patiešām sarežģīti, ir slinkums vai vēl miljons citu iemeslu – izejiet ārā pēc ģimenes vakariņām, ieelpojiet svaigu gaisu! Pat neliela pastaiga vai mierīgs skrējiens tepat, ap māju, palīdzēs jums nomest kādu kilo. Pie reizes atbrīvosieties no stresa, radot telpu līdzsvaram un priekam. Daudzi cilvēki izjūt stresu Ziemassvētku sezonā, jo steigā pērk dāvanas, kaitinās pārpildītajos lielveikalos, nervozē, vai patiks dāvanas, cenšas paspēt uz visiem iespējamiem Ziemassvētku pasākumiem utt. No tā visa rodas stress un pārgurums, bet Ziemassvētku periodam foršāk piestāv svētku un atslābinoša aura.

 

6. padoms: Ziemassvētki nav aiz kalniem – var sevi mazliet palutināt!

Tomēr, neskatoties uz visiem ieteikumiem, kā ēst veselīgāk un uzņemt mazāku kaloriju skaitu, mums nav jāaizmirst, ka tā ir Adventes sezona! Tas nozīmē, ka mums nav jāskaita ik kalorija, un var sevi mazliet palutināt, apēdot kādu vienu vai divus svētku cienastus. Ja pēc tam mēs ievērosim sabalansētu diētu un nepārēdīsimies, tad mums nav par ko satraukties! Ļoti svarīgi ir atrast šo līdzsvaru starp veselīgu pārtiku un nelielām uzkodām, kas ir Ziemassvētku tradicionālā daļa.

Lai visiem skaists Adventes laiks!

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!