Viena no Ziemassvētku atraktivitātēm, kas piepilda visu māju ar brīnišķīgiem aromātiem un jautrību, ir cepumu un dažādu citu Ziemassvētku konditorejas izstrādājumu cepšana! Piparkūkas, smilšu mīklas zvaigžņu cepumi Linzer, kokosriekstu cepumi vai vaniļas cepumi pusmēness formā – sarakstu var turpināt bezgalīgi. Kad mūs pārņem cepšanas drudzis, tieksme palutināt ģimeni vai draugus ar pēc iespējas plašāku gardo Ziemassvētku cepumu klāstu kļūst neapturama. 😉  

Nu ko, visi iespējamie omas un modernie Ziemassvētku cepumi ir izcepti! Pēc šāda cepumu maratona virtuvē sakrājas iespaidīgs cepumu daudzums. Pienācis laiks salikt tos konteineros. Protams, kāda daļa izkusīs jūsu mutē, jo par labu darbu vajag sevi iepriecināt ar kādu našķi! Atgriežoties pie uzglabāšanas – kurus cepumus var salikt kopā, bet kurus – atsevišķi? Kas nodrošina ideālus uzglabāšanas noteikumus? Sākumā aplūkosim dažādus cepumu veidus.

 

Cepumi jebkurai gaumei

Marcipāna cepumi Bethmännchen, šaha rūtiņu cepumi, kanēļa zvaigznes, vaniļas cepumi pusmēness formā, cepumi eņģeļa acis, cepumi Linzer, Florentīni jeb žāvētu augļu cepumi, kokosriekstu „makarūni”, mandeļu cepumi vai piparkūkas – tik daudz receptes, no kurām ikviens kārumnieks var izvēlēties savu! Dažādas cepumu sastāvdaļas ideāli derēs, lai apmierinātu jebkuru gaumi un vajadzības. Taču ir jāapzinās, ka cepumu sastāvam un konsistencei ir noteicošā loma attiecībā uz to uzglabāšanas termiņu.

 

Nē mitrumam un skābeklim!

Birstoši, trausli un kraukšķīgi cepumi: riekstu, auzu pārslu, mandeļu – pēc cepšanas labi jāatdzesē un jāuzglabā sausā vietā. Ja cepumos iekļūst mitrums, tie zaudē savu īpašo kraukšķīgumu, kļūstot mitri drupani un nebaudāmi. Svarīgi, lai cepumi pirms iepakošanas pilnībā atdzistu, savādāk traukā veidosies kondensāts. Tas padara mūsu cepumus mīkstus.

Domas dalās, kad runa ir par iepakojumu. Vieni saka, ka labāk der metāliskie trauki, citi ir par plastmasas konteineriem. Taču, izvēloties atbilstošu trauku, vienmēr ir svarīgi, lai tā izmērs atbilstu uzglabājamo cepumu apjomam. Citiem vārdiem: piepildiet konteineru pēc iespējas pilnāku, lai cepumus nevarētu sabojāt nedz pārāk liels mitrums, nedz pārāk liels skābekļa daudzums. Jo lielāka gaisa telpa, jo vairāk mitruma ir konteinerā, kas padara jūsu beķereju smagnēju, bet skābeklis var sekmēt to, ka cepumi iegūst sasmakuma noti un zaudē aromātu, garšu.

 

Saldie rotājumi: glazūra, šokolāde un ne tikai

Dekorētie cepumi ir ne vien gardi, bet arī vizuāli pievilcīgi. Lai šie mazie šedevri tādi arī paliktu, tos vajadzētu iepakot ļoti rūpīgi. Konteinerā vislabāk tos likt pa vienam, atdalot vienu no otra ar pergamenta papīru. Jāpiezīmē, ka pūdercukura, šokolādes un glazūras dekorējumi pirms uzglabāšanas nepieciešams pilnībā izžāvēt un atdzesēt. Starp citu: lielas temperatūras svārstības mūsu šokolādes glazūras atdzesēšanā vai uzglabāšanā var izraisīt tauku kārtas veidošanos uz šokolādes. Tas saistīts ar kakao tauku pārkristalizācijas procesu, kas skaidri redzams šokolādes virsmā – tā kļūst pelēcīga. Kaut gan tas izskatās ne visai pievilcīgi, cepumi joprojām ir droši lietojami uzturā.

 

 

Katram gardumam sava pieeja

Dažu cepumu veidiem ir mīksts viducis. Lūk, kāpēc mums garšo piparkūkas Elisen: to mīkstā iekšpuse ir veidota no vafeles, kas pārklāta ar kraukšķīgu šokolādi. Kokosriekstu cepumi, kas pagatavoti no gaisīgas un saldas olu baltumu masas, kas sajaukta ar kokosriekstu skaidiņām, arī vislabāk garšo tad, kad ir svaigi un mīksti. Svarīgi ir nepieļaut cepumu izžūšanu! To var panākt, uzglabājot našķus cieši aizvērtos iepakojumos.

Mūsu vecmātes zināja šādu knifiņu: pievienoja uzglabāšanas traukā kādu ābola šķēli – tas bija sava veida mitrinātājs. Ja konteiners ir pilns, tad tas nav obligāti. Tikai pastāv risks, ka mūsu cepumi zaudēs mīkstumu, izdalot mitrumu gaisā. Tas tad, ja cepumi tiek uzglabāti traukos, kuros paliek liels skābekļa daudzums. Ja jūs izmantojat ābola daivu, tad pārliecinieties, ka tā nav sapelējusi! Nav vajadzīgā uzglabāšanas konteinera? Ir vēl citi varianti: ietiniet saldumus folijā vai ielieciet saldēšanas maisiņā.

Smilšu cepumi, tādi kā klasiskie Ziemassvētku Spitzbuben ar aveņu džemu, ir mīkstāki nekā iepriekš aprakstītie cepumi, jo tajos ir augstāks taukvielu saturs. Šajā gadījumā mērķis ir izvairīties no garšas zuduma tauku bojāšanās dēļ. Labākais veids, kā to panākt – izslēgt skābekļa piekļūšanu un uzglabāt desertu vēsā vietā. Varat uzglabāt cepumus ar augstu tauku saturu ledusskapī. Pirms lietošanas, ļaujiet kārumiem pastāvēt istabas temperatūrā un pilnībā atvērt savu garšu.

Runājot par mīkstiem un smalkiem izstrādājumiem, jāmin augļu maize un Ziemassvētku stollen kūka. Tie nav cepumi, bet arī ļoti gardi Ziemassvētku cienasti. Šo divu Ziemassvētku gardumu garša un aromāts pat kļūst labāks pēc vienas-divu nedēļu uzglabāšanas. Tam par iemeslu – maize sasūcas ar augļu un garšvielu mitrumu un aromātiem. Vislabāk šāda veida produktus uzglabāt folijā.

 

Cepums cepumam NEdraugs?

Kraukšķīgi, mīksti vai birstoši, ar dekorējumiem vai bez tiem: vislabāk cepumus uzglabāt vēsā un sausā vietā. Pateicoties zemam mitruma līmenim un lielam cukura saturam cepumi ir tas produkts, kura uzglabāšana nesagādā problēmas. Ledusskapī cepumi jāuzglabā tikai tajā gadījumā, ja tiem ir kāds pildījums, kas diezgan ātri var sabojāties vai, ja tie bija pagatavoti no taukiem, kas ātri bojājas. Birstoši un mīksti cepumi nevar tikt uzglabāti kopā ar viņu trauslajiem un kraukšķīgajiem radiniekiem. Tāpat ir ieteicams atsevišķi uzglabāt cepumus ar intensīvu garšu, piemēram, vaniļas un ingvera cepumus. Tas garantē, ka cepumu individuālā garša saglabāsies un pilnībā atvērsies arī pēc ilgstošas uzglabāšanas. Starp citu, visi cepumi ātri sasalst un tikpat ātri kūst, jo tajos ir minimāls ūdens procents. Tas sniedz mums brīnišķīgu iespēju baudīt Ziemassvētku cepumus pat Valentīndienā, ja vēlaties. 😉

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!