Виробники заморожених продуктів рекомендують свою продукцію зберігати при оптимальній температурі, яка становить -18 °C. Чому саме за цих умов?

Ви пам’ятаєте, як купували свій перший холодильник або морозильник? Коли кілька років тому я обирав свій перший морозильник. Я отримав повну рекламну презентацію, під час якої мені найкращим чином були продемонстровані всі фантастичні характеристики мого нового приладу. Також мені сказали, що температура морозильної камери в ідеалі повинна складати -18 °C. На моє питання «чому саме цей режим?», консультант дати відповідь не зміг, бо був вкрай спантеличений. То ж я вирішив знайти відповідь на це питання самостійно.

На етапі розвитку технологій охолодження температура -10 °C вважалася найкращою для зберігання заморожених продуктів. Однак з роками цей показник змінився: були виявлені нові переваги низьких температур. В кінці 30-х років минулого століття Американська асоціація виробників фруктів і овочів запропонувала обрати температуру 0 °F (приблизно -17,8 °С), як стандарт для зберігання заморожених продуктів. Рішення було прийнято через те, що 0  кругла цифра, а не з якихось інших наукових причин. Через деякий час ця температура, закруглена за шкалою Цельсія до -18 ° С, була визначена в якості стандарту в Європі.

Чому оптимальна температура морозильної камери -18°C ?

Заморожування свіжих ягід в морозильній камері Liebherr.

Директива Євросоюзу від 1989 року про заморожені продукти

У 1964 році Міжнародний інститут холодильних технологій рекомендував температуру -18 °C в якості мінімальної для зберігання заморожених продуктів. Державні та міжнародні комітети погодилися із запропонованими рекомендаціями та затвердили цю температуру в стандартах, нормах і законах. Пізніше, на основі прийнятих в 1967 році «Норм та правил для заморожених продуктів» комісія Євросоюзу створила власну Директиву для продуктів харчування швидкого заморожування. А в 1989 році був введений мінімальний рівень температури для зберігання заморожених продуктів: -18 °C.

Низькі температури зменшують швидкість хімічних реакцій і поширення мікроорганізмів. Хоча немає точного взаємозв’язку між швидкістю реакцій і зниженням температури, для розрахунків часто використовують правило Вант-Гоффа (швидкість хімічних реакцій підвищується вдвічі або більше при кожному підвищенні температури на 10 °C).

Експерти виявили, що при температурах від -30 °C до -18 °C швидкість хімічної реакції у фруктів і овочів сповільнюється в два-три рази. Для чутливих речовин це означає, що при високих температурах вміст вітамінів зменшується значно швидше. Після одного року зберігання при температурі -12 °C вміст вітаміну C в овочах становить на 20% менше від кількості у продуктах, які зберігаються при температурі -18 °C.

Чим холодніше навколишнє середовище зберігання, тим краще якість заморожених продуктів. Але через те, що більш низькі температури призводять до збільшення енергоспоживання, -18 °C вважається компромісом між якістю продуктів і витратою електроенергії.

А яка у вас температура морозильної камери?

Якщо у вас є питання і коментарі, напишіть нам. Скористайтеся функцією коментарів під цією статтею або приєднуйтесь до обговорення на сторінці Liebherr на Facebook.