«Ти те, що ти їси»: німецький філософ Людвіг Феєрбах сформулював зв’язок між харчуванням та здоров’ям ще у 1850 році. Вплив харчування на здоров’я людини також вважається надзвичайно значним в Азії, де галузі їжі та медицини переплітаються. Наприклад, аюрведична альтернативна медицина (коріння якої сягає Індії) приписує деяким спеціям потужний лікувальний ефект. Але чи може їжа насправді замінити ліки? Який потенціал і які межі їжі та здорового харчування?

Наша дієта є важливою складовою здорового способу життя. Його вплив на нашу імунну систему безперечний. Правильний вибір харчування означає, що певні захворювання не мають шансів, а тому ліки не потрібні.

Харчування та імунна система

Збудники (деякі бактерії та віруси) є частиною повсякденного життя. Наша імунна система робить все можливе, аби розпізнати та знищити шкідливі патогени, задля збереження нашого здоров’я. Для цього йому потрібна енергія та поживні речовини, які ми отримуємо разом з їжею. Свідомо обираючи продукти, багаті поживними речовинами, та зменшуючи фактори, які можуть послабити імунну систему, ми підтримуємо захисні сили організму.

Вітамін С, вітамін D і цинк особливо важливі для нашої імунної системи. Однак й багато інших вітамінів і мінералів також підтримують роботу наших імунних клітин. Таким чином, продукти з високою обробкою з надлишком жиру, цукру та солі мають згубний вплив.

За допомогою здорового харчування ми можемо позитивно вплинути на наше здоров’я

Попрощайтеся з харчовими добавками

Проте не варто вважати, що чим більше, тим краще. Харчові добавки мають сенс лише у виняткових випадках. Часто вони бувають абсолютно зайвими. А у випадку з деякими мікроелементами занадто висока доза може навіть мати негативний ефект. Якщо у вас є дефіцит або підвищений ризик дефіциту поживних речовин, найкраще вживати добавки лише після консультації з лікарем. Важливо дотримуватися рекомендованої дози, щоб уникнути надмірного вживання.

Гарна новина полягає в тому, що знайти потрібний рівень мікроелементів не так вже й складно. Взагалі, з ними важко отримати передозування. Різноманітна і збалансована дієта забезпечує достатню кількість вітамінів і мінералів, аби не було шансів на її дефіцит. Виняток з цього — вітамін D.

По-перше, обирайте свіжі та натуральні продукти. Ідеально споживати три порції овочів і дві порції фруктів на день. Крім того, високоякісні олії (як-от оливкова), горіхи, насіння, цільні зерна та ферментовані продукти, такі як йогурт, вносять важливий внесок у здоров’я нашої імунної системи. Чим різноманітніше і збалансованіше, тим краще всебічне постачання важливих поживних речовин.

На додаток до всієї цієї теорії, згадаймо ще щось важливе: здорове харчування — це весело! Готувати разом з іншими та свідомо вживати натуральні продукти, а також насолоджуватися свіжоприготованими корисними стравами, які не замінить жоден продукт  промислового виробництва. Прислухайтеся до того, що вам каже ваше тіло. Що ви любите їсти та що дійсно корисно для вас? У більшості випадків це допоможе вам споживати правильні поживні речовини.

Профілактика краще, ніж лікування

Життя — це подорож, сповнена невизначеності. І хоча ми не можемо контролювати все, наші рішення та поведінка мають величезний вплив на наше життя. Наш спосіб життя не може запобігти або вилікувати кожну хворобу, але безпосередньо вибір їжі може впливати на наше здоров’я та самопочуття. Не менш вирішальними є й інші фактори. Фізичні вправи, сон та вміння розслабитися — все це важливо для нашого самопочуття та профілактики захворювань.

Їжа не може замінити фармакологічну дію ліків

Однак, якщо ви вже хворієте, ваша дієта може допомогти лише частково. Здоровий спосіб життя — це завжди гарна ідея, і деякі метаболічні захворювання можна навіть лікувати виключно за допомогою дієтичних методів лікування. Однак відповісти на питання, чи може їжа замінити ліки, непросто. Це пояснюється тим, що їжа діє на рівні харчування і не може замінити фармакологічний вплив ліків.

Їжа vs медицина

Різницю між харчовими продуктами та ліками також можна побачити у їхніх визначеннях та способі їх регулювання у законі. Завдання вилікувати, полегшити або запобігти захворюванням призначене лише для ліків. Тому ніякі наслідки, пов’язані з хворобами, не можуть бути віднесені до продуктів, і це також включає дієтичні добавки.

Ліки, навпаки, є висококонцентрованими речовинами. Їх виробництво та затвердження для споживачів регулюються фармацевтичними законами. Попри те, що вони можуть значно полегшити хворобу, вони можуть мати й побічні ефекти. Тому дозування окремих інгредієнтів підлягає суворому контролю, і їх слід приймати лише за медичної необхідності та бажано за погодженням з лікарем.

Брокколі та брюссельська капуста — це лише два із багатьох смачних прикладів здорового харчування

У разі медичної необхідності їжа не замінює ліки. Та іноді ліки також не потрібні або можуть стати непотрібними через зміну дієти. Особливо це стосується скарг, викликаних недоїданням, наприклад печія, яку часто можна вилікувати зміною дієти. Однак, якщо скарги не пов’язані з харчуванням або стан хворого занадто серйозний, необхідно приймати ліки. Це виліковує або полегшує симптоми, тим самим покращуючи якість життя.