Як ви вважаєте, скільки чашок кави ми випиваємо протягом життя? Цифра доволі дивовижна — 77 000 чашок в середньому. Щоденне вживання кави стало частиною розпорядку дня для багатьох: з неї починається день, перед обідом випити ще філіжанку, а потім і смачну вечерю можна завершити улюбленим напоєм. Ми зібрали для вас кілька захопливих фактів про все, що пов’язано з кавовими зернами.

Фінляндія — це країна з найвищим споживанням кави на душу населення в усьому світі, але, ми, українці, також можемо вважати себе поціновувачами напою, хоч і споживаємо значно менші об’єми. Але яка історія за цим популярним гарячим напоєм?

Як кава потрапила до Європи?

Ще в дев’ятому столітті ефіопці знали про стимулювальну дію кавових фруктів, і протягом століть це знання повільно йшло до Європи. Італійці першими полюбили смак кави. Це було ще до того, як напій став популярним у 17 столітті в іншій частині Європи.

Що саме ми маємо на увазі, коли говоримо про каву? Кава — це напій, який виготовляється зі смажених кавових зерен. Кавові зерна — це насіння кавових плодів, які ростуть на кавовому кущі. Кавовий плід — також відомий як кавова вишня — насправді дуже схожий на вишню, з якими ми всі знайомі. Фактично це насіння, яке отримують шляхом розділення м’якоті кавових зерен, а потім піддають процесу ферментації.

Кава походить з Ефіопії

Кава походить з Ефіопії

Крок за кроком, від кавового куща до пиття 

Все починається з кавового куща, видів якого налічується кілька десятків. Найпопулярнішим для нас є кава-арабіка, оскільки більша частина кави виготовляється саме з нього. Кавовий кущ Арабіки родом з Африки, але зараз його також вирощують в Азії, Південній та Центральній Америці. Кавовому кущу постійно потрібен (суб)тропічний клімат, і це найголовніше.

Плід розвивається на кавовому кущі. Щойно кавові вишні дозріли, їх збирають і швидко переробляють у зелену каву. «Зелена кава» — назва кавових зерен, у яких вже було видалено гамуз кавової вишні та інші компоненти. Далі починається процес ферментації, що допомагає виробити яскравий аромат кави. Потім боби висушують, допоки не залишиться близько 12% води. Після ще одного етапу очищення боби готові до транспортування. Це пов’язано з тим, що, як правило, всі подальші етапи обробки проводяться не в країні походження, а в країнах-споживачах, наприклад, в Україні.

Зелена кава може зберігатися протягом трьох років, перш ніж вона буде обсмажена у кавовому ростері. Після смаження її потрібно вжити досить швидко, адже процес смаження відіграє важливу роль у створенні аромату, та чим довше зберігається смажена кава, тим більше аромату вона втрачає. Крім того, смажена кава псується швидше, ніж зелена кава: вона стає прогірклою і несмачною.

Якщо кава смажена, її слід вжити якомога швидше

Якщо кава смажена, її слід вжити якомога швидше

Як правильно зберігати каву? 

Для смаженої кави у зернах, а також для меленої кави рекомендовано зберігання у прохолодному сухому місці. Дуже важливо зберігати кави за максимально герметичних умов, оскільки контакт з киснем прискорює процеси окислення. Тому найкраще пересипати каву з відкритих пакетів у герметичні банки. Ви також можете зберігати мелену каву в холодильнику. Це тому, що тут навіть після декількох тижнів зберігання утворюється менше гірких сполук, ніж при кімнатній температурі. Це робить холодильник ідеальним місцем для зберігання вашої кави. Якщо говорити про зберігання кави у холодильнику, важливо пам’ятати, що зерна варто зберігати лише у герметичному пакуванні, аби усередину не потрапила вологість та сторонні запахи.

Між іншим, чи знали ви, що кавові зерна також можна і заморожувати? Це ідеальний спосіб зберігати аромат протягом довшого періоду часу. Однак ви повинні переконатися, що зерна упаковані якомога щільніше. Для цього найкраще підійдуть вакуумні мішки для заморожування. Розморожуючи, залишайте зерна у мішку, аби кисень не потрапляв до кави. Після розморожування зерна можна використовувати як завжди.

Самостійне подрібнення кавових зерен 

Існують речі, про які поціновувачі кави знають давно. Чим свіжіші мелені кавові зерна, тим інтенсивніші смакові відчуття від напою. Отже, подрібнення зерен вже вдома наближає вас до ідеальної кави. Грубість помелу тут має зіграти особливо важливу роль. Надто грубе подрібнення зерен створює ризик недостатнього контакту води та порошку під час заварювання. Це означає, що необхідні ароматичні речовини не витягуються. Однак занадто дрібне подрібнення зерен зробить вашу каву гіркою, якщо буде занадто довго контактувати з водою під час заварювання.

Підготовка завершена — настав час насолоджуватися кавою!

Після того, як ви з’ясували найкращу для вас грубість помелу або придбали вже мелену каву, ви можете почати готувати смачний напій. Однак, крім класичної кави з машини з фільтром, існує безліч інших варіантів. Всі варіанти засновані на тому, що ароматичні речовини витягуються з мелених зерен за допомогою гарячої води. Потім вони відфільтровуються з нерозчинних компонентів (залишку меленої кави) — або за допомогою фільтрувального паперу, або через сито в кафетьєрі (також відомому як френч-прес).

Окрім кафетьєру, ручного фільтра, мока (гейзерної кавоварки) або класичної фільтрувальної кавомашини існує цілий ряд альтернативних способів приготування кави. Ви коли-небудь чули про крапельний кавник Karlsbad? Це один з різновидів ситечок для кави. Порцелянове сито фільтрує, тому нема потреби у додатковому фільтрувальному папері. Дуже зручно і те, що ви можете просто почистити горщик, не створюючи зайвих відходів.

Інший спосіб заварювання — еспресо. Для еспресо використовується сильно обсмажена дрібно мелена кава. Потім його екстрагують під дуже високим тиском за допомогою води — це ключова відмінність у порівнянні з іншими методами приготування. Цей процес є простішим за допомогою професійних кавомашин. Тим, хто цінує якісний еспресо, але не може дозволити собі таку машину, найкраще насолодитися напоєм в кафе, яке має відповідне обладнання.

Фільтр — це традиційний спосіб, що використовується для приготування кави

Фільтр — це традиційний спосіб, що використовується для приготування кави

Насолоджуючись кавою по всьому світу

Кавовий світ надзвичайно різноманітний: ми вже дізналися про різні типи кавових кущів, методи обробки та варіанти приготування. Але є ще дещо. Оскільки після того, як ви приготували мелену каву будь-яким способом, чорний напій можна модифікувати так, як вам заманеться. Чорна кава — це звично, традиційно і щось для пуристів. Трохи молока, і у нас вже улюблений напій багатьох офісних працівників. Однак захоплені відвідувачі кафе знатимуть, що ви також можете замовити флет-вайт, cafe au lait, еспресо, капучино, латте-маккіато або мокко. Є ще кілька інших видів, які ми також могли б додати до списку.

Але є одне захопливе творіння кави, яким ми повинні поділитися з вами: куленепробивна кава (bulletproof coffee). Деякий час в США спостерігається справжній ажіотаж навколо цієї тенденції, і це повільно стає популярним і в Україні. Куленепробивна кава — це звичайна кава-фільтр, збагачена столовою ложкою вершкового масла та кокосового масла. Звучить дивно? Це має по-справжньому наповнити вас енергією — його винахідники стверджують, що це секретна порада для схуднення.

Для тих, хто любить світ кави, ми рекомендуємо записатися на кавові семінари. Зараз у багатьох ростернях пропонують такі курси, включаючи можливість скуштувати каву.

Холодна кава особливо приємна влітку

Холодна кава особливо приємна влітку

А як ви полюбляєте пити каву? Чи самостійно ви подрібнюєте зерна? Чи куштували ви популярну «куленепробивну каву»? Поділіться своїми порадами та ідеями з нами, залишивши коментар під цією статтею. Діліться цією статтею через Facebook або Twitter.