Прийшовши в Європу з Азії, лимон щільно укоренився в культурі стародавніх греків, а потім і в Італії, асоціюючись зі святом. Полюбився він і німцям — ще у Ґете зустрічаємо строки: «Чи знаєте ви землю, де цвітуть лимони?» Що ж такого особливого у жовтому цитрусі? Розказуємо, що це за фрукт!

Лимони належать до цитрусових і процвітають у субтропічному кліматі. Плоди ростуть на вічнозелених, тернистих деревах і можуть цвісти цілий рік. Перша згадка про лимон датується XII століттям на території Індії та Пакистану, хоча існує думка, що його справжня батьківщина — Китай. Ймовірно, він з’явився як гібрид під час розведення цитронів і гірких апельсинів. Завдяки арабському світу, жовті фрукти поширилися по Близькому Сходу в Середземне море і близько 1150 року оселились в Іспанії та Італії. Колумб привіз плід через Атлантику до Гаїті. Сьогодні найбільшими виробниками лимону є Індія, Аргентина, Китай, США, Туреччина, Іспанія та Італія. Завдяки умовам росту, різні види лимонів можна знайти на ринку протягом усього року. Проте ми радимо купувати їх взимку — тоді фрукти особливо смачні.

Лимон або лайм?

Час від часу на заміну лимону обирають лайм. Яка ж фактична різниця між ними? Лимон і лайм — це різні види цитрусових. Однак обидва вони використовуються дуже схоже. Через те, що ці фрукти підкреслюють інші смаки, їх подають з м’ясом чи рибою, додають у соуси. Лайми та лимони відрізняються за зовнішнім виглядом та смаком. Лайм має приблизно у два рази більше соку, ніж лимон, і його смак, хоча і кислий, але все ж більш м’який, ніж у жовтого родича. Крім того, він має унікальну смакову характеристику, що робить його дуже популярним як інгредієнт коктейлю, наприклад, у Кайпіріньї. Лайм більш чутливий до холоду, ніж лимон, тому його найчастіше постачають з таких місць, як Південна Америка або Мексика.

Лимон або лайм?

Лимони та лайми відрізняються не лише за кольором

Лимон — помічник по дому

Лимонами можна не тільки ласувати, вони також є чудовими помічниками у побуті. Лимонна кислота ідеально підходить як засіб для чищення, видалення накипу, тощо. Просто помістіть нарізані шматочки лимона в посудину з водою, залиште суміш на ніч настоятись і готово. Дуже часто магазинні засоби для чищення пахнуть лимоном, адже він може нейтралізувати погані запахи. Якщо тримати в холодильнику половинку лимону, можна позбавитись небажаних ароматів. До речі, тут можна знайти додаткові поради про те, як позбутися неприємних запахів у холодильнику.

Лимон — помічник по дому

Лимон — повсякденний помічник вдома

Чи є лимон джерелом вітамінів?

Особлива риса лимону — висока концентрація фруктових кислот, насамперед лимонної. Яскраво-жовті плоди також мають високу концентрацію вітаміну С (51 мг на 100 г). Тому вони вважаються дуже корисними у боротьбі із застудою. Насправді є й інші продукти, які містять набагато більше вітаміну С, наприклад, обліпиха. Однак лимон залишається одним з найпопулярніших джерел вітаміну С.

Зберігання лимонів

Що стосується зберігання, то лимони — справжні митці з виживання. По-перше, вони можуть залишатися на дереві кілька місяців без втрати якості. З іншого боку, вони можуть зберігатися при низьких температурах близько 10°C і при високій вологості близько 90% протягом 9 місяців після збирання врожаю.

Цитрусові добре зберігаються навіть у домашніх умовах. Лимони можуть залишатися в холодильнику при температурі 7°С протягом місяця. Найкраще нарізати лимони в скляну банку і зберігати їх у прохолодному місці, щоб уникати сторонніх запахів, і вони не висихали. Після цього використовуйте лимон якомога швидше.

Поради з приготування

Кисло-солодкий смак лимона додає пікантності стравам і соусам. У кулінарії широко використовується не тільки сік, але і цедра. Завдяки високій концентрації ефірної олії в порах шкірки, вона надзвичайно ароматична і тому є чудовим інгредієнтом для чаю та солодощів. Відокремлюйте ароматну жовту частину цедри від гіркої білої за допомогою терки. Важливо купувати для цього органічні фрукти, на яких немає пестицидів.

Трохи лимону можна додавати у варення, щоб надати вашому домашньому творінню чудовий свіжий смак.

Чай з лимоном дуже корисний, але будьте обережні, щоб не втратити його властивості через неправильний метод приготування. Вся користь — це, головним чином, вітамін С, що зміцнює імунну систему. Цей вітамін, однак, дуже чутливий до тепла. Тому під час приготування чаю переконайтеся, що лимонний сік додають у воду тільки після того, як він трохи охолоне.


Ось ще маленька порада щодо вижимання соку: найбільше його можна отримати, коли лимон не щойно дістали з холодильника, а при кімнатній температурі.

Лимони також є ідеальним доповненням до риби та морепродуктів

Лимони також є ідеальним доповненням до риби та морепродуктів

Зелені лимони — незрілі?

Думка, що лимони завжди жовті — хибна. Стиглі лимони збирають влітку, коли вони ще зелені. При індустріальному аграрному виробництві після збору лимони обробляють етиленом, щоб отримати яскраво-жовтий колір. Лише восени лимони є жовтими вже під час збирання. Це пов’язано з різницею температур, що призводить до видалення хлорофілу — зеленого рослинного пігменту. Тому, особливо з органічними фруктами, вам не доведеться турбуватися, якщо лимони ще зелені. У органічному сільському господарстві подальша обробка етиленом не допускається.

 

А як ви використовуєте лимони? Розкажіть нам свої улюблені рецепти на Facebook!