«Холодний, як огірок», — існує вагома причина для цього англійського виразу. Він використовується для опису тих, хто залишається спокійним і не дратується, а тому також є посиланням на охолоджувальний ефект (і заспокійливий!) свіжих огірків. Однак про огірки можна розповісти набагато більше, ніж лише про їх холодильні властивості.

Ми обожнюємо огірки! Ця повзуча лоза, хай там як, є одним з найбільш споживаним овочем в Україні. З огірком пов’язані численні корисні ефекти: наприклад, краса та родючість. Цілюща сила, яка приписується огіркам, бере свій початок з їхньої тисячолітньої історії, яка, ймовірно, розпочалася в Індії. Вони росли там тисячі років на південних схилах Гімалаїв.

Тут рослина джунглів могла впоратися з температурою понад 40°C. У наших прохолодних кліматичних умовах нам для більшості випадків потрібно використовувати теплиці для успішного вирощування огірків.

Тепличні або ґрунтові: у чому різниця?

Усі в Україні чули про сорт Ніжинський, різновид огірка. Для багатьох людей цей традиційний продукт з північної України є абсолютно звичним елементом щоденної вечері. Але що саме являють собою Ніжинські огірки? Що ж, для початку вам доведеться навчитися розрізняти огірки та корнішони.

Огірки, як правило, вирощують у теплицях, вони ростуть на відкритому повітрі лише в деяких районах зі сприятливими кліматичними умовами. Огірки можуть бути довжиною до 40 см, тоді як корнішони зазвичай мають довжину всього кілька сантиметрів. На відміну від огірків, корнішони доволі часто вирощують на відкритому повітрі в Україні, як це відбувається, наприклад, у Ніжині, Чернігівської області.

Найкращий час для збору корнішонів — кінець літа — літні температури в цей час допомагають максимізувати урожай. Ніжинські корнішони маринують в оцті — і тому їх також називають маринованими. Також додаються кріп, насіння гірчиці, цибуля та інші спеції.

Одним із різновидів — є солоний корнішон, який також називають кислим. На відміну від маринованих корнішонів, оцет не додають, але замість цього корнішони піддаються молочнокислому бродінню. Бактерії використовують цукор з корнішонів і утворюють молочну кислоту як продукт метаболізму. Одним із наслідків цього є тривале зберігання консервацій. Смачна, корисна та недорога їжа ідеально підходить для перекусу, коли свіжих продуктів мало або зовсім немає.

Мариновані корнішони та огірки

Мариновані корнішони також називають в Україні Ніжинськими корнішонами

Правильний спосіб насолодитися огірками та корнішонами

Як і у всіх видів їжі, виникає питання щодо найкращого способу зберігання огірків та корнішонів. Оскільки мариновані корнішони можуть довго витримувати неушкодженими в закритих, герметичних контейнерах, ми зупинимося тут на огірках. Огіркам насправді важко догодити в цьому відношенні.

Після збирання їм потрібне не надто тепле і не дуже холодне, не надто вологе і не надто сухе приміщення для зберігання. А ще вони досить вимогливо ставляться щодо вибору сусідів. Огірки чутливі до холоду, тому зона зберігання BioFresh не дуже відповідає вимогам для їх зберігання. Загалом цілі огірки — тобто ті, що не були нарізані — зберігатимуться в холодильнику протягом двох тижнів. Після розрізання найкраще помістити огірок у герметичну ємність — інакше слід очікувати, що якість швидко погіршиться.

Повернемось до теми сусідів. Огірки дуже чутливі до дозрівання газу етилену. Тому не тримайте їх поруч з помідорами, яблуками, фруктами ківі та іншими фруктами та овочами, які виділяють етилен.

Огірки дуже ніжні

Огірки дуже ніжні, і їх потрібно ретельно зберігати

Чистити чи не чистити — ось у чому питання

Простіше кажучи, наша порада: не чистити шкірку. Чому? Якщо очистити огірок, ви також вилучаєте цінні поживні речовини, починаючи з клітковини та закінчуючи вітамінами, мінералами та мікроелементами. Ви цілком можете стверджувати, що в шкірці знаходиться більшість залишків пестицидів. З цієї причини — і для багатьох інших додаткових переваг — вам слід зупинити свій вибір на органічних огірках. Оскільки органічне садівництво уникає використання пестицидів, не потрібно турбуватися щодо залишків, які можуть завдати шкоди здоров’ю. До того ж переважно локальні органічні огірки не загорнуті в пластик. Їх можна придбати як на ринках, так і в мережах супермаркетів.

Питання гіркого смаку залишається. Огірок — як і його родичі, такі як гарбуз та кабачок — містять тритерпеноїди (кукурбітацини). Це гіркі сполуки, які захищають рослини в природі від шкідників. Оскільки вони також мають токсичний вплив на нас, людей, ця гірка сполука була видалена. З цієї причини огірки, які ми сьогодні знаємо, взагалі майже не мають гіркого смаку. Якщо так, то очистьте їх від шкурки. І якщо огірок все ще гіркий на смак, то не вживайте.

Огірки та корнішони дуже універсальні….

Класика — це, мабуть, огірковий салат. Але зачекайте, адже вони можуть запропонувати набагато більше. Завдяки молочнокислому бродінню кислі корнішони легше засвоюються, ніж сирий огірок. Подібний ефект ви отримаєте, якщо огірки запарити або відварити. Дещо дивний для нас спосіб вживання, але це те, що роблять в Індії, звідки, як кажуть, походить огірок. Тут огірок відварюють як овоч, додають рис і сочевицю. Звичайно, у сирому виді огірок зберігає більшість корисних мікроелементів. До речі, не потрібно видаляти насіння. Воно насправді дуже корисне, оскільки містить багато клітковини.

Огірки століттями використовувались у якості лікувального та косметичного засобу. Ми всі чули про те, що треба покласти кружочки огірка на очі. Це тому, що огірок містить активну речовину, яка стимулює кровообіг. Огірок має освіжаючий ефект і підтягує шкіру — справжній «еліксир молодості». Також огірку приписують розрідження сечовини та діуретичний ефект.

Огірковий салат

Огірковий салат — класика серед страв з огірків та корнішонів

«Джин-тонік з огірком, будь ласка»

Звернемося до іншої теми для поціновувачів алкоголю. Шматочок огірка — популярне доповнення до лонгдрінків, таких як джин-тонік. Однак не кожен напій подається з огірковою прикрасою від бармена. Деякі спиртні напої мають присмак огірка, тоді як в інших ви можете виявити зовсім інший смак.

Подібні інгредієнти додаються для посилення смаку конкретного напою. У випадку з джином, цей огірковий аромат має насамперед джин Гендрікс (Hendrick’s Gin). Отже, додавання фруктів, овочів або спецій змінюється залежно від алкоголю.

Джин-тонік з огірком

Огірок також ідеально поєднується з багатьма напоями

У вас є улюблений спосіб приготування огірків та корнішонів? Який досвід ви мали з їх вирощуванням? Залиште коментар під цією статтею на тему «Огірки та корнішони». Ви також можете поділитися статтею через Facebook.

*Усі дані є орієнтовними та залежать в окремих ситуаціях від сорту та/або правильного зберігання без переривання холодового ланцюга від збирання врожаю/виготовлення й аж до приладу Liebherr. В продуктах із вказівкою мінімального строку зберігання дійсною є завжди дата, вказана на упаковці.