У XVI столітті європейські аристократи відкрили цитрус з оранжевим кольором і одразу закохалися в нього. У маєтках навіть почали зводити цілі будівлі для апельсинових дерев. Власне, назва “оранжерея” походить від слова “orange” — апельсин. Ці славні споруди все ще можна знайти у багатьох палацових садах, навіть якщо тривалий час їх не використовували за призначенням. Сьогодні фрукти переважно імпортуються. Якщо вам цікаво дізнатись про походження, зберігання та використання улюблених цитрусів — читайте далі.

Апельсини полюбляють високі температури та це, здебільшого, стосується всіх цитрусових. Вважається, вони походять з Китаю. Це відображено у німецькому слові “Apfelsine”, що можна перекласти як “яблуко з Китаю”. За легендою, вперше плоди з Азії до Європи потрапили завдяки морякам у XVI столітті.

Апельсини — це самісінький вітамін С

У час відкриття моряки мали особливі відносини з апельсинами та іншими цитрусовими. Тоді царювала жахлива хвороба — цинга, що часто забирала життя мореплавців. Лише у XVIII столітті стало відомо про причину хвороби. Незбалансована дієта на морі призводила до недоїдання та нестачі вітаміну С. Важкі симптоми через кілька тижнів часто закінчувались смертю. Але цитрусові фрукти забезпечили засіб боротьби з недугою. Високий вміст вітаміну С зробив їх найкращими ліками проти цинги, такими вони є і сьогодні.

Апельсини зимові та літні — у чому різниця?

Апельсин від апельсина різниться. Існує багато різних сортів, а найпопулярнішим з них є “Валенсія”. Як випливає з назви, регіон навколо іспанського приморського міста Валенсія є центром поширення цього сорту. Цей сорт —  озимий, він доступний на ринку з листопада по травень.

Літні апельсини походять з Південної півкулі, наприклад, з Південної Африки чи Бразилії.

Зимові апельсини більш солодкі та соковиті, тому зима — найкраща пора року, щоб насолодитися ними.

Цікаві факти про апельсини

Зимові апельсини солодші і соковитіші, ніж літні апельсини

Які цитруси ви ще не скуштували?

Апельсини, мандарини, помели, лайми, лимони та кумквати мають щось спільне — всі вони цитрусові. Мандарини, які ми полюбляємо їсти на Різдво та Новий рік, бувають сортів клементини та сатсуми. Грейпфрути належать до групи помел, а при поєднанні з апельсинами, сік з них має особливо збалансований аромат.

До речі, ви знали, що цитрусові — це ягоди?

Як правильно зберігати апельсини?

Цитрусові взагалі не надто дружать з низькою температурою. Вони, зрештою, походять з теплого клімату і звикли до тропічних умов. Тому вони не підходять для зберігання у зоні BioFresh вашого холодильника Liebherr. Тим не менш, занадто теплої температури теж слід уникати. Тому ми радимо класти апельсини у стандартне холодильне відділення, де вони легко збережуться протягом декількох тижнів.

До речі, великі апельсини, переважно, тримаються довше, ніж дрібні. Зморщена шкірка є ознакою висихання: в цьому випадку треба з’їсти фрукт одразу. Заморожування також є звичайним варіантом. Для цього очистіть апельсин, розділіть його та помістіть у морозильник. Крім того, з м’якоті фруктів можна зробити пюре або віджати й заморозити сік.

Апельсини залишають кислий смак?

Залежно від обраного сорту, цитрусові можуть бути дійсно досить гіркими. Ми всі це знаємо на прикладі грейпфрута, але деякі апельсинові сорти теж порушують уяву про їх звичний смак. Наприклад, гіркі апельсини, також відомі як апельсини “Севілья”. Їх рідко споживають у чистому вигляді. Проте навіть гіркий апельсин з подвійною кількістю цукру має вишуканий смак, наче мармелад.

Солодкі апельсинові сорти, такі як “Навел”, “Валенсія” або “Яффа”, також можуть випробувати ваші рецептори, якщо їх їсти зі шкіркою. Це, звичайно, не шкідливо для здоров’я, навіть навпаки. Гіркі сполуки в цитрусових дійсно мають ряд переваг для здоров’я. Тим не менше, ті з нас, котрі дійсно не люблять гіркий присмак, мають уникати шкірки.

З вами колись таке траплялося? Апельсиновий сік, що був солодким, раптово стає нестерпно гірким, якщо ви напередодні почистили зуби. Це пов’язано з речовинами в зубній пасті, через яку німіє передня частина язика. Саме там, де ми сприймаємо солодкий смак. На задній ділянці язику розташовані рецептори гіркоти, і тому, що на цю ділянку паста практично не впливає, ми сприймаємо гіркоту апельсинів, а не солодкість. Отже, краще залишити трохи часу між чищенням зубів та насолодою ранковим апельсиновим соком.

Що робити з обробленою шкіркою?

Бажано купувати тільки органічні апельсини, якщо ви використовуєте шкірку у кулінарії. При масовому виробництві, шкіра здебільшого оброблюється пестицидами, що може призвести до несприятливих наслідків для здоров’я. До речі, посилання на “необробленість” не обов’язково означає, що пестициди не використовувались. Це стосується лише часу після збору врожаю, а не до вирощування плоду. Для вирощування органічних фруктів пестициди заборонені.

Апельсини (та інші фрукти) нерідко покривають воском й консервантами, щоб подовжити термін їх зберігання. Купляючи такі плоди, ретельно промийте їх гарячою водою для розчинення захисної оболонки. Залишки потім можна легко видалити тканиною чи щіткою. Після видалення воску фрукт може почати втрачати форму, тому краще споживати його якомога швидше.

А які сорти апельсинів ваші улюблені? Маєте якісь цікаві рецепти та поради? Поділіться своїми ідеями з нами, залишивши коментар. Не соромтеся також поділитися цією статтею з друзями на Facebook!