Avenes, tāpat kā zemenes un jāņogas, ir daudzu cilvēku iemīļotākie augļi. Ne tikai tādēļ, ka tie lieliski garšo, bet tie ir arī ļoti vērtīgi jūsu veselībai. To sezona šeit Latvijā ilgst no jūnija līdz vēlam augustam. Gada pārējā laikā tās tiek importētas no Spānijas, Marokas un ASV.

Runājot botānikas nozīmē, avenes (latīņu valodā: Rubus idaeus) nepavisam nav ogas! Patiesībā tās, tāpat kā zemenes, ir rožu dzimtas augi (latīņu valodā: Rosaceae), un avenes ir kauleņi, jo tām nav perikarpa, kas satur vairākas poras/sēklas. Turklāt ir divi aveņu veidi: vasaras avenes un rudens avenes (vairākkārt ziedošas, kas aug un ražo vienu sezonu).

Ja jums ir paveicies un jūsu dārzā ir aveņu krūms, tad no tā izriet, ka praktiski jums ir sava aptieka paša pagalmā. Avenes ir bagātas ar vitamīniem, mikroelementiem un sekundārajiem augu savienojumiem. Kā rezultātā tām tiek piedēvētas antibiotiskas, apetītes veicināšanas, diurētiskas un attīrošas īpašības. Tās arī veicina ķermeņa aizsargspējas, uzturēšanas un imūnsistēmu un paātrina vielmaiņu. Papildu A un B vitamīniem, tām ir arī augsts C vitamīna saturs, un avenēs esošā skābe pārsvarā ir citronskābe, kas sniedz urīnceļiem diurētisku un tīrošu iedarbību. Un, saturot daudzas aktīvās skābes, tādas, kā ‘dabīgā aspirīna’ salicilskābi, pektīnu un vairākus tanīnus, avenes palīdz aknām izvadīt toksīnus un tām ir antipirētiskas īpašības. Turklāt tās arī lieliski palīdz gremošanas sistēmai, sniedzot jums lielu devu šķiedrvielu!

Padomi aveņu uzglabāšanai

Protams, avenes vislabāk garšo, kad tās ir tikko noplūktas, un parasti tās var uzglabāt parastā ledusskapī vienu dienu. Uzņēmuma Liebherr ierīces BioFresh  saglabās tās svaigas pat līdz 3 dienām ilgāk, un, ja vēlaties tās sasaldēt, Liebherr ērtais saldēšanas trauks ir labākais veids, kā to izdarīt. Bieži vien jūs sastopaties ar problēmu, kad saldētas avenes ir salipušas kopā un atsaldējot zaudē savu vizuālo pievilcību, bet, izmantojot saldēšanas trauku, avenes var izklāt un sasaldēt katru atsevišķi, un vēlāk tās ir viegli sadalīt pa porcijām – tas ir īpaši noderīgi, ja vēlaties tās izmantot kūku vai piena kokteiļu dekorēšanai.

Liebherr Herb and Berry Tray

Vai jums ir kādi jautājumi vai komentāri par šo blogu? Izmantojiet komentēšanas funkciju zem šī teksta vai uzsāciet jaunu diskusiju/pievienojieties iepriekšējām diskusijām mūsu Facebook lapā.