Burkāns zināms kā dārzenis acīm un ādai, kā arī pavasara drudža ārstēšanai, taču necilajam burkānam ir vēl vairāk, ko piedāvāt!

Runājot par uzturvērtību, burkāns ir īsta bumba. Nu, gandrīz… Un mums būtu jāpievērš šim brīnumainajam dārzenim lielāka uzmanība. Burkāni ne tikai satur vērtīgos kompleksos B vitamīnus, piemēram, folskābi un bioflavonoīdus, kas veicina šūnu elpošanu, bet tajos atrodami arī, cita starpā, D, E un K vitamīni, ēteriskās eļļas, dzelzs, magnijs un fosfors. Taču veselīguma ziņā burkāni no citiem dārzeņiem izceļas ar to, ka tie ir bagāti ar alfa- un beta-karotīnu (A vitamīna „māsu un brāli”), padarot tos par līderi dārzeņu pasaulē. Iemesls tam ir tas, ka karotinoīdi medī brīvos radikāļus un īpaši efektīvi aizsargā šūnas, palīdzot novērst šūnu bojājumus un atbalstot imūnsistēmas labošanas mehānismus. Burkāni arī lieliski cīnās ar vitamīnu trūkumu – piemēram, cīnoties ar letarģiju, kas zināma arī kā „pavasara drudzis”.

 

Carrot Juice

 

Krotīns kā A vitamīna priekštecis ir ļoti noderīgs un tiek uzskatīts, ka tas uzlabo prāta spējas, ar nosacījumu, ka uzturā tiek lietoti arī tauki sviesta vai E saturošas eļļas veidā, jo tikai tad taukos šķīstošo A vitamīnu var atbilstoši sintezēt. Burkāni, kas satur lielu daudzumu A vitamīna, ir labi acīm un ādai, uzlabojot redzi (vai esat kādreiz redzējuši zaķi ar brillēm?) un padarot ādu elastīgāku. Tiek uzskatīts, ka burkānā esošās vielas palīdz cīņā ar astmu, stresu un apaukstēšanos, turklāt, tam visam pa virsu, burkāni satur dabiskās šķiedrvielas.

Runājot par burkānu uzglabāšanu, ir ieteicams vispirms nogriezt zaļo galu, pretējā gadījumā dažas dienas pēc novākšanas lapas savīst un sāk uzsūkt mitrumu no burkāna, padarot to sažuvušu, neglītu un mīkstu. Tādēļ pēc iespējas ātrāk lieciet burkānus ledusskapī, kur tos var uzglabāt līdz 50 dienām vai, vēl labāk, ievietojiet tos Liebherr BioFresh atvilktnē, kur tie saglabāsies svaigi līdz pat 80 dienām!

Ja jums ir kādi jautājumi par šo tematu, lūdzu, rakstiet mums Izmantojot komentāru funkciju zem šī ziņojuma vai apspriediet to ar mums, mūsu Facebook lapā!