Saskaņā ar The Vegan Society teikto, vegānisms ir “filozofija un dzīvesveids, kura mērķis ir pēc iespējas un praktiski izslēgt jebkādas dzīvnieku izmantošanas un cietsirdības izpausmes pārtikas, apģērbu iegūšanai vai citiem mērķiem… Uztura ziņā tas nozīmē izslēgt visus produktus, kas pilnībā vai daļēji iegūti no dzīvniekiem”. Abstrahējoties no šīs īsās definīcijas, kas īsti ir vegānisms, kā tas atšķiras no veģetārā uztura un kas patiesībā vajadzīgs, lai kļūtu par vegānu?

Lēnais vegānisma sākums

Vegāni uzskata, ka veģetārisms nav neko vērts, kamēr turpinās šī nožēlojamā prakse ēst vairāk piena produktu. – Donalds Vatsons, biedrības The Vegan Society dibinātājs

Tādi jēdzieni kā “piena produktu aizliegums”, “vitan”, “benevore”, “sanivore” un “beaumangeur” tika minēti kā ieteikumi jaunajai veģetārisma apakšgrupai. Galu galā vienojās par terminu “vegāns”, un 1944. gadā tika dibināta Vegānu biedrība, taču pagāja vēl 5 gadi, līdz tika izstrādāta iepriekšminētā vegānisma definīcija. Kustība aizsākās ļoti lēni, sākot ar Otrā pasaules kara beigām, kad pirmā publicētā statistika liecināja, ka vegānu skaits ir tikai 35. Jūtamas vegānisma izaugsmes pazīmes sākās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, bet pagāja vairāki gadu desmiti ar negatīvu publicitāti un šaubām par šī ēšanas veida  uzturvērtības noturību. Pēdējos piecos gados ir notikušas dramatiskas pārmaiņas vegānisma attēlojumā plašsaziņas līdzekļos, un vegāniskais uzturs un arī vegānu receptes tagad ir aktuāli gan vegāniem, gan ne-vegāniem.

Veģetārs vai vegāns?

Plaši runājot, vegānisms un tā radinieks veģetārisms ir ļoti ciešas saistīti un bieži sajaucami jēdzienis. Brīžiem termins “veģetārietis” šo divu kustību vēsturē ir bijis mijies ar vegānismu. Veģetārisms oficiāli iekļāva piena produktus un olas tikai pēc tam, kad 1847. gadā tika izveidota Veģetāriešu biedrība. Kā piemērs neskaidrībām kalpo gadījums, kad gandrīz 40 gadus vēlāk Londonas veģetāriešu biedrības viceprezidente paziņoja, ka viņa principā nav veģetāriete, jo “visā šajā laika posmā esot lietojusi pārtikā tādus dzīvnieku izcelsmes produktus kā sviests, siers, olas un piens”.

 • Lakto-ovo veģetārieši (atsakās no jebkādas dzīvnieku gaļas, bet patērē piena un olu produktus)
 • Lakto veģetārieši (atsakās no dzīvnieku gaļas un olām, bet patērē piena produktus)
 • Ovo veģetārieši (atsakās no visiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, izņemot olas)
 • Vegāni (atsakās no visiem dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktiem)
 • Peskatārieši (neēd gaļu vai mājputnus, bet patērē zivis)
 • Fleksitārieši (“nepilna laika” veģetārieši)

Pēdējie divi nav principā uzskatāmi par daļu no veģetāriešu pasaules, un daži vegāni sevi neuzskata par veģetārisma kustības daļu, bet gan par atsevišķu grupu ar savām tiesībām, kas bija kustības mērķis jau no pirmsākumiem.

Vai ir veselīgi būt vegānam?

Ripe fruits and vegetables

Šaubas par to, cik veselīgi ir būt vegāniem, tika publiskotas un apspriestas divdesmitā gadsimta piecdesmitajos gados un arī vēlāk. Ņemot vērā šīs bažas, tagad tiek atzīts, ka vegānā dzīvesveida piekritējiem būtu jārūpējas, lai uzņemtu pietiekamu daudzumu vitamīna B12, kā arī D, B6 un B2, folijskābi, selēnu un jodu. Pirms diētas uzsākšanas vienmēr jākonsultējas ar medicīnas speciālistu. Sabalansēts vegānu uzturs noteikti satur veselīgu pārtiku, ieskaitot augļus, dārzeņus, riekstus, graudus, sēklas, pupas un pākšaugus, kā arī augu izcelsmes pienu. Jāatceras, ka daudzi augļi un dārzeņi saglabās svaigumu ievērojami ilgāk, ja tos glabās Liebherr BioFresh nodalījumā.

Vai vegāni ēd medu?

Vegans do not eat honey

Vegāni neēd medu

Ir pilnīgi skaidrs, ka vegāni nelieto uzturā pienu, bet kā ir ar citu būtņu, piemēram, kukaiņu, produkciju? Neilgi pēc Vegānu biedrības dibināšanas tika oficiāli panākta vienošanās, ka medus tiks izslēgts no vegānu uztura. Šis lēmums tika faktiski atsaukts 1974. gadā un pēc tam 1988. gadā atgriezās pie sākotnējā lēmuma, kas ir palicis spēkā vēl tagad.

Populārajā BBC televīzijas šovā QI tika uzsvērts, ka tādi pārtikas produkti kā avokado, kivi, brokoļi, ķirši, gurķi, salāti un mandeles parasti nav (stingri vērtējot) principiāli vegānu produkti, jo to audzēšana ir atkarīga no migrējošās biškopības.

Kopaina

100% Vegan

Vegānisms aizsākās kā veģetārisma atvasinājums, bet nu tas ir kļuvis par dzīvesveidu, ietekmējot dažādas izvēles no apģērba līdz zālēm (bez izmēģinājumiem ar dzīvniekiem) un pat izklaidi (zooloģiskie dārzi, akvāriji un sports). Tagad daudziem produktiem ir vegānu preču zīme, lai lietotāji varētu būt pārliecināti, ka to pagatavošanā netiek izmantoti dzīvnieki.

Vegānu biedrības receptes

Ar laipnu Vegānu biedrības atļauju publicējam pāris vegānu receptes, kuras varat izmēģināt Pasaules vegānu mēnesī (novembrī) un jebkurā citā laikā.

Sarkano kāpostu un apelsīnu salāti ar dateļu un olīvu rullīšiem

The Vegan Society Olive Cigars Recipe

Sastāvdaļas

 

Rullīšiem (8 porcijas):

 • Filo mīkla (4 loksnes)
 • Rapšu eļļa
 • 20 melnās olīves, bez kauliņiem
 • 3 dateles, bez kauliņiem
 • ½ ēdamkarote kūpināta paprika
 • 50g (1 ½ oz) lobītas pistācijas

Salātiem:

 • 1 neliels sarkanais kāposts
 • 1-2 apelsīns(-i)
 • 100g (3 ½ oz) pistācijas

Salātu mērcei:

 • 2 tējkarotes  pilngraudu sinepes
 • 3 tējkarotes  šerija etiķis
 • 3 tējkarotes  olīveļļa
 • Sāls & pipari pēc garšas

Pagatavošana

 

Rullīšiem:

 1. Uzkarsējiet cepeškrāsni līdz 180C / 350F / Gāzes atzīme. 4. Cepšanas paplāti izklāj ar nelīpošu cepampapīru.
 2. Ievietojiet pildījuma sastāvdaļas virtuves kombaina traukā un samīciet līdz pastas konsistencei. Sadaliet 8 porcijās.
 3. Paņemiet filo mīklas loksni un novietojiet to uz tīras darba virsmas.
 4. Apsmērējiet loksni ar eļļu, uz tās uzklājiet citu loksni un pēc tam sagrieziet 4 taisnstūros.
 5. Vēlreiz apsmērējiet ar eļļu. Paņemiet daļu pildījuma un izvietojiet to līnijā pa mīklas garo malu. Cieši sarullējiet un novietojiet uz sagatavotās cepšanas paplātes. Apsmērējiet ar eļļu.
 6. Atkārtojiet, lai izveidotu 8 “rullīšus”. Cep 15-20 minūtes līdz kraukšķīgai un zeltainai krāsai, izņem un ļauj atdzist.

 

Salātiem:

 1. Kāpostus smalki sasmalciniet – rēķiniet 50 g vienai personai. Lieciet lielā bļodā.
 2. Sajauciet mērces sastāvdaļas nelielā bļodā, tad uzlejiet kāpostiem un kārtīgi samaisiet.
 3. Nomizojiet un sasmalciniet apelsīnu(-s) un sagrieziet apaļās ripiņās – rēķiniet 1-2 vienai personai.
 4. Uzkarsējiet rievoto pannu. Uzlieciet apelsīna šķēles uz karstās pannas un nogaidiet, līdz tās karamelizējas.
 5. Rupji sasmalciniet pistācijas.
 6. Uzlieciet kāpostus uz katras šķīvja, pārkaisiet ar sasmalcinātām pistācijām un pievienojiet apelsīna šķēli, 1-2 “rullīšus” un pārkaisiet sasmalcinātus melnos piparus.

Vegānu brauniji

The Vegan Society Brownies Recipe

Sastāvdaļas

 • 110g (3.9 oz) milti
 • 20g (0.7oz / 1⁄4 tasīte) kakao pulveris
 • ¾ tējkarotes cepampulvera
 • 10g (0.3 oz / 2 ēdamkarotes ) kokosriekstu skaidiņu
 • 80g (6.3 oz / 1 cup) brūnā cukura
 • 50g (1.7 oz / 2 ēdamkarotes ) zeltaina sīrupa
 • 120g (4.2 oz / 1/2 cup) sojas piena
 • 15 pilieni vaniļas ekstrakta

Pagatavošana

 1. Sākumā uzsildiet cepeškrāsni līdz 180°C (360°F).
 2. Iesijājiet bļodā miltus, kakao pulveri un cepamo pulveri.
 3. Bļodā pievienojiet kokosriekstu, cukuru, sīrupu, pienu un vaniļu un saputojiet sastāvdaļas, lai pagatavotu mīklu.
 4. Ielejiet mīklu ietaukotā 20 centimetru (8 collu) apaļā pannā un cepiet braunijus 20 minūtes iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī, atceroties pagriezt paplāti, kad ir sasniegta puse no gatavošanas laika.
 5. Pirms braunijus izņemt no cepeškrāsns, caurduriet tos ar zobu bakstāmo, lai pārliecinātos, ka tie ir gatavi. Ja tie ir gatavi, kociņš iznāks ārā tīrs un bez mīklas daļiņām.

 

Brauniju recepte oriģināli ņemta no The Vegan Corner izdotās e-grāmatas The Best of The Corner – Proven to Be Good.

Citas Vegānu biedrības receptes un  vairāk informācijas par vegānismu, ir pieejama biedrības vietnē. Ja jums patika šis raksts, lūdzam dalīties ar to Facebook  … Ja jums ir kādas vegānu receptes, ar kurām jūs vēlētos dalīties, mēs labprāt uzklausīsim jūs!