Bulgārijā Ziemassvētkus svin 25. decembrī, lai arī tas ir nedaudz neierasti, jo Bulgārija ir austrumu pareizticīgo valsts un tradicionāli austrumu pareizticīgo Ziemassvētkus svin 7. janvārī.

Bulgāru Ziemassvētki

Bulgārijas pareizticīgo baznīcā tiek ievērots Gregora kalendārs, kas nozīmē, ka tās reliģiskās svētki notiek saskaņā ar Rietumu tradīcijām. Ja atrodaties Bulgārijā ziemas brīvdienu sezonā, varēsiet izbaudīt svētkus bulgāru stilā: pilsētas kā Sofija ir burtiski klātas ar Ziemassvētku lampiņām, un Sofijas Ziemassvētku tirdziņš ir ideāla vieta ceļotājiem, ko decembrī apmeklēt, lai pilnvērtīgi izjustu Ziemassvētkus bulgāru stilā.

 

Savdabīgi tradicionāli

Tie, kas stingri ievēro bulgāru paražas, aicina nepāra skaitu viesu uz maltīti, kas sastāv no nepāra skaita ēdieniem (7 vai 9), un šī maltīte tiek rīkota pēc pareizticīgo 40 dienu adventes gavēņa. Tā ir veģetārā maltīte, rosinot tās dalībniekus uz pārpilnību nākamajā gadā. Tajā ietilpst graudaugu un dārzeņu ēdieni, piemēram, pildīti pipari, augļi un rieksti.

Valrieksti kraukšķīgiem Ziemassvētkiem

Walnuts for luck, Bulgaria

Valriekstiem ir īpaši vieta uz bulgāru Ziemassvētku vakara galda. Šie rieksti tiek šķelti, lai pareģotu veiksmi vai neveiksmi nākamajam gadam. Vēl viena Bulgārijas Ziemassvētku vakara īpatnība ir apaļš maizes klaips, kura iekšpusē tiek iecepta monēta. Šī paraža apgalvo, ka personai, kas atrod monētu, veiksies.

Kad visi viesi ir paēduši, mājas saimnieki var atstāt Ziemassvētku vakariņu galdu nenokoptu līdz pat nākamajam rītam, lai godātu un cienātu senču garus, kas var apmeklēt māju pirms Ziemassvētku rīta.

Lai arī Ziemassvētku vakara maltīte var būt pilnībā veģetāra, Ziemassvētku dienā pienācis laiks mieloties ar bagātīgām pusdienām, kurās ietilpst gaļas (bieži cūkgaļas) pamatēdiens.

Koledari (Ziemassvētku dziesmu dziedāšana)

Koledari jeb Ziemassvētku dziedātāji visos Bulgārijas ciematos svētku laikā dodas no mājas uz māju, sākot ar pusnakti Ziemassvētku vakarā. Šīs dziedātāju grupas parasti veido jauni vīrieši, ģērbušies tradicionālos tērpos, kas dažādos reģionos atšķiras. Dziedātāji īpaši gatavojas šīm svētku izrādēm. Tāpat kā citās Bulgārijas tradīcijās, arī šai ir īpašs iemesls: tiek uzskatīts, ka šī paraža aizsargā pret ļaunajiem gariem. Ziemassvētku dziedātāji bieži tiek apbalvoti ar ēdienu apmaiņā pret dziedāšanu, nakts laikā dodoties no mājas uz māju.

Ceram, ka jums patika šis raksts par Ziemassvētkiem Bulgārijā. Ja vēlaties lasīt vairāk par Ziemassvētku tradīcijām citās valstīs, aplūkojiet mūsu rakstu par Ziemassvētkiem Dienvidamerikā. Varat Facebook vietnē un arī pievienoties/sākt diskusiju par šo tēmu!