Vahuvein ja šampanja

Ära venita

Valdav osa vahuveine maitsevad kõige paremini vahetult pärast seda, kui nad veinikeldrist välja lähevad. Šampanja puhul on rusikareegliks, et jook ei tohiks olla vanem kui 1 aasta. Seega võib möödunud aastast pärit joogi maitse olla sootuks erinev värskest pudelist.

Jahuta korralikult

Vahuvein ja šampanja maitsevad kõige paremini siis, kui neid on korralikult jahutatud. Soovituslikult üleöö külmikus. Spetsiaalse šampanjanõu ja jääkuubikutega on võimalik saavutada soovitud temperatuur üpris kiiresti, kuid kiire jahutamisega pole võimalik tajuda peeneid maitsenüansse, mida kohtab eelkõige kvaliteetsemates jookides. Ka süsihappegaas seob end veinis paremini, kui jooki on jahutatud üleöö.

Turvalisus ennekõike

Niipea kui korgilt on eemaldatud foolium ja traat, tuleb sõrm asetada korgi peale. Avamise ajal ära sihi pudeliga enda ega teiste inimeste poole. Pudelis olev rõhk võib olla neli korda kõrgem kui autorehvis ning kork võib lennata pealt kiirusega kuni 50 km/h. Seetõttu pole pudeli avamisest tingitud näo- ja silmakahjustused sugugi haruldased.

Keera pudelit

Kuidas tunda professionaali? Tavaliselt hoiame me pudelit paigal ja keerame korgi selle pealt, kuid spetsialist hoiab korki tugevasti paigal ning keerab hoopis pudelit – see teeb avamise oluliselt lihtsamaks.

Hoia nurga all

Kui hoida pudelit avamise ajal kaldus, siis on pudelis oleval rõhul lihtsam välja pääseda ning see vähendab pritsimise võimalikkust.

„Pfff“, mitte „plop“

Isegi väga hea tuju korral tuleks vältida pudeli avamist pauguga ning teha seda selliselt, et korgi eemaldumisel kostuks üksnes vaikne „pfff“.

Tulp, mitte kauss

Kuuekümnendate Bondi filmidest pärit madalad klaasid näevad küll efektsed välja, kuid vahuveini tuleks alati juua spetsiaalsest (flöödikujulisest) pokaalist või paremgi veel – tulpi meenutavast klaasist.

Puhtad klaasid

Katlakivi jäägid ja mustus ajavad vahuveini kiiresti vahutama ning selle tulemusel kaotab vein kiiresti oma mängulisuse. Just selle tõttu on äärmiselt oluline, et klaasid oleksid täiesti puhtad.

Vala nurga all

Vahuveini valamisel tuleb klaas üles tõsta ja nurga all hoida. Sel moel on süsihappegaasi kadu märkimisväärselt madalam.

Ülejääk

Kui sul jääb osa vahuveinist tarbimata ja sa sooviksid seda nautida ka järgneval päeval, siis sulge pudel nii tihedalt kui võimalik ning hoia seda jahedas kohas. Kui sul pole spetsiaalset vahuveini korki, siis võid kasutada ka tavalise veinipudeli korki.

Kas sinul on veel kasulikke näpunäiteid, mida siia loetellu lisada? Kirjuta meile või jäta kommentaar selle postituse alla. Samuti ootame näpunäiteid oma Facebooki lehel.