Vana hea kanamuna on olnud aastakümneid meie toidulaual olulisel kohal. Ka praegu on munad muutumas järjest populaarsemaks toiduaineks.
Oleme pannud kokku kümme vähelevinud, kuid põnevat munafakti, mis aitavad Sul seltskonnas oma teadmistega silma paista.

1. kanamunad on tohutult populaarne toiduaine. Aastal 2016 toodeti ainuüksi Saksamaal 12 miljardit muna, neist enamus oli munetud vabakäigu kanade poolt.

2. Selleks et vältida salmonelloosi, tuleks mune hoida külmikus temperatuuril alla 5 °C.
Madalatel temperatuuridel ei saa Salmonella bakterid paljuneda, kuid toatemperatuuril paljunevad Salmonella bakterid plahvatusliku kiirusega.

3. Tänu kõrgele valgusisaldusele on munad üheks kõige suurema toiteväärtusega toiduaineks. Tüüpiline suur muna (kaaluga u. 70 g) sisaldab umbes 16% täiskasvanu päevasest valguvajadusest. Suur muna sisaldab 9 grammi valku, 8 grammi rasva ja väga tühises koguses süsivesikuid. Muna sisaldab samuti arvestatavas koguse pea kõiki olulisi vitamiine ja mineraalaineid (välja arvatud vitamiin C). Vitamiinid sisalduvad enamasti munakollases.

4. Müüt sellest, et munakollase suur rasva- ja kolesteroolisisaldus on tervisele kahjulik, on kõigest müüt. Kuigi munakollane sisaldab suhteliselt suures koguses kolesterooli, ei tõsta see märgatavalt meie kolesterooli taset.

Uuringud on tõestanud, et mõistlikus koguses kanamunade tarbimine on tervisele kasulik, ning ei oma mingeid negatiivesid tagajärgi. Munalkollases sisalduv rasv aga on palju kasulikum ja tervislikum kui paljudes teistes toiduainetes sisalduvad töödeldud ja transrasvad.

5. See, kuidas kana toidetakse, mõjutab tugevalt nii munakoore paksust kui ka muna maitset ja munakollase värvust. Kui kana toidus ei ole piisavas koguses kaltsiumi, muneb ta õhukeste koortega, või lausa ilma koorteta munad.

6. Munakoor, mis eraldab muna välisest maailmast, on vaid 0.3-0.4 mm paks. Munakoor on õhuline ja sisaldab 7000 kuni 17000 poori. Poorid võimaldavad haudumise periooduil välise õhu ligipääsu munale. Nende pooride tõttu ei tasu mune hoida tugeva lõhnaga toiduainete läheduses, kuna lõhn võib munale külge jääda.

Munad säilivad kauem, kui neid hoiustada peenem ots allpool. Lamedal otsal on munakoore ja sisemise membraani vahel õhutasku. Hoiustamise käigus kaotab muna niiskust ja õhutasku muutub suuremaks. Hoides õhutasku üleval, välistame selle lõhkemise, ja vähendab nii munade halvaks mineku ohtu. Mugav, reguleeritav munarest on kõikides Liebherri Comfort seeria külmikutes ja Premium seeria integreeritavates külmikutes. Munarest on tehtud sellisena, et mune oleks hea hoiustada just peenike ots allpool.

7. Munad on ainus töötlemata loomne toiduaine, mida on lubatud hoiustada kauplustes külmikust väljas, eeldusel et munad ei ole vanemad kui 18 päeva. See on võimalik, kuna munakoor pakub efektiivset kaitset ning munavalges sisalduv valgukiht on samuti lisakaitseks. Sellest hoolimata tuleks peale ostu kodus hoiustada mune külmikus.

8. tänu ovaalsele kujule on munad väga tugevad. Kuigi munakoor on väga õhuke, talub muna mitme kilo suurust survet. Ühte munakoore punkti avalduv surve jaotub ühtlaselt üle kogu muna. See peidetud tugevus on eriti oluline hauduva kana raskuse talumiseks.

9. Kana on kõige levinum kodune lind. Maailmas on kokku üle 3.5 miljardi kana.

10. Mis puudutab aga vana küsimust – kumb oli enne, kas muna või kana – siis see on tegelikult juba ammu teada. Muna oli loomulikult enne. Kanad kuuluvad lindude perekonda, mis on eksisteerinud vaid 150 miljonit aastat, samas kui munevad eelajaloolised olendid elasid juba üle 300 miljoni aasta eest.