Brokoli ehk spargelkapsas on lausa imeline köögivili. See vähese kalorisisaldusega ja toitainete ning vitamiinide poolest väga rikas köögivili kuulub kindlalt nö. Supertoiduainete nimistusse. Veidi üllatuslikult on aga brokoli üsna õrn. Seepärast on tähtis mõelda aegsasti sellele, kuidas poest toodud brokolit värskena hoida. Just sellest järgnevalt juttu teemegi.

Korrektne säilitamine hoiab alles vitamiinid

Värskelt korjatud brokoli on väga hingav köögivili ja kaotab seetõttu aktiivselt rakkudest vett ning rikneb kiiresti kui seda hoida toatemperatuuril. Kui märkate järgnevaid tundemärke, siis need viitavad sellele et brokolit ei ole korrektselt säilitatud:

  • Õisikud tõmbuvad kollaseks ja närbuvad.
  • Tekivad laigud ja värvus muutub ebaühtlaseks

Kvaliteetne brokoli on tumerohelist või sinakat värvi ja õisikud on tihedalt suletud. Kui brokoli on rohekas-kollast värvi, siis on seda üsna tõenäoliselt valesti hoitud, ning on kaotanud enamiku oma väärtuslikest vitamiinidest ja maitsest. Õigesti säilitades, saab aga brokoli kasutusaega märgatavalt pikendada. Värske või just poest toodud brokoli tuleks kohe paigutada külmikusse ja säilitada seal veidi kõrgema kui 0 °C temperatuuri ning suure niiskuse juures. Liebherri BioFresh HydroSafe tagab just selliste õrnade köögiviljade säilitamiseks ideaalsed tingimused, nii säilib brokoli HydroSafe sahtlis õige temperatuuri ja niiskuse juures kuni 13 päeva.

Brokoli valmistamine

Brokolit võib süüa toorena või valmistada keetes või aurutades, aga ka kuumutada wok-pannil või mikrolaineahjus. On tõestatud, et brokoli vees lahustvad toitained, nagu c-vitamiin või mineraalained säilivad aurutades, kuid lähevad kaotsi keetmisel. Brokolit saab kuumutada ka ilma kaaneta pannil. Ole aga tähelepanelik – liigse kuumutamise tulemusena võib brokoli muutuda pehmeks ja pudedaks. Põllult korjatuna saab brokolist eemaldada õisikute vahel peituvad putukad, leotades õisikuid 10 minutit enne valmistamist soolvees.