Pikad õhtud, jää kõlisemas äsjavalatud jookides, läbi erinevate Eesti linnade, alevite ja külade hõljuvad omapärased grillilõhnad – suvi on kindlasti käes.

Nagu oleks võimalik, suurendasid 2020. ja 2021. aasta sulgemiste ajal kogetud särisevad kuumalained vaid grillimise populaarsust, muutes selle Eestis äärmiselt populaarseks vaba aja sisustamise mooduseks. Eestis omab praktiliselt iga inimene BBQ-grilli ning keskmiselt kasutatakse seda vähemalt 10 korda aastas!

Sustainable Barbecue

 

Nii et valmistudes järjekordseks värskete salatite, maitsvate burgerite ja köögiviljavarraste suveks, mõtlesime, et jagame näpunäiteid, kuidas muuta see grillimine planeedile võimalikult sõbralikuks!

Alates näpunäidetest kuni toidu raiskamise vastu võitlemisest ja keskkonnasõbralikust majutamisest. Samuti räägime ka jääkide korrektsest säilitamisest – meie säästva grillimise ajaveebist leiab palju värskeid ideid järgmiseks grillimiseks! Loe edasi!

Siin on mõned parimad näpunäited jäätmeteta ja säästlikumaks grillimiseks sel suvel:

 1. Aeg ühekordselt kasutatavad grillid ära jätta. Neid on peaaegu võimatu ringlusse võtta või kompostida ning need sisaldavad sageli mittesäästlikku sütt, lisaks aitavad need grillid kaasa kahjulikule metsaraidumisele. Põhimõtteliselt aitavad need odavad grillid tohutult kaasa “ühekordseks kasutamiseks mõeldud” kultuurile, mida me kõik oma elus vähem vajame. Lahendus? Investeerige pikaajalisemasse grilli, mis hea hoolduse korral teenib teid ja teie külalisi veel palju aastaid. Hea traathari on näiteks kindel aksessuaar grilli kena ja puhtana hoidmiseks. Iga kord, kui selle süütate, tunnete rõõmu teadmisest, et teie grill on jätkusuutlik.
 2. a recycling bin full of empty bottles and cans.Tee taaskasutus sama lihtsaks kui burgerite ümberpööramine! Enne külaliste saabumist korraldage mõned ringlussevõtujaamad, nagu näete üritustel. Nii ei jää teie külalistele vabandusi, miks nende taaskasutatavad jäätmed sinisesse prügikasti sattusid ja seetõttu korraldate kohe säästvama grilli.
 3. Korraldage oma sõpradega. Kui teil on grillimiseks kuupäev, alustage koos külalistega planeerimist. Märkige kutsel, et eelistaksite, kui inimesed väldiksid toidukile kasutamist ja võimalusel võtta kaasa korduvkasutatavad ja märgistatud taldrikud ning söögiriistad. Kui nad on vastanud, uurige täpselt, millist toitu ja jooki nad toovad, et vältida topeltoste. Jagatud ostunimekiri nagu HNGRY rakendus seda pakub sobib selle harjutuse jaoks suurepäraselt.a picture of a local butcher preparing meat. Shopping local helps make for a sustainable barbecue.
 4. Mõelge kohalikule. Kui ostate kohalikust lihapoest või talupoest, märkate palju vähem ebavajalikke pakendeid, mis on levinud suurtes kauplusekettides. Veelgi enam, teie liha on teie taldrikule sõitnud vähem kilomeetreid, mis sageli võrdub väiksema süsinikujalajäljega. Kohaliku lihuniku valimise eelised hõlmavad ka kohaliku majanduse toetamist ja üldiselt kõrgemaid loomade heaolu standardeid kui intensiivsem masstoodanguga põllumajandus.
 5. Kuidas säilitada/kasutada grillijääke. WRAP-i andmetel visatakse Ühendkuningriigis igal aastal minema ilmatu 5 miljonit tonni täiesti söödavat toitu, millele aitavad kaasa grillid. Kuid pole vaja meelt heita! Nii suur osa sellest tarbetust toiduraiskamisest on välditav ja me ei oleks külmutusseadmete spetsialistid, kui meil poleks näpunäiteid, kuidas neid grillijääke õigesti hoida ja/või kasutada. Grilltoit säilib teie külmikus umbes 3–4 päeva pärast küpsetamist, kuid see tuleb jahutada 2 tunni jooksul pärast küpsetamist, nii et ärge unustage. Kui te ei kavatse järgmistel päevadel maitsvaid grillroogasi näksida, võite selle ka kotti kokku panna ja umbes 3 kuud sügavkülmikus hoida, lihtsalt ärge unustage kirjutada valmistamise kuupäeva ja parim enne kuupäeva kotile.

  Ideid grillijääkide jaoks

  Nüüd maitsva osa juurde, kui soojendate grillitud liha, on parim meetod madal ja aeglane küpsetamine ning kaetud pann, et see ei kuivaks ega kaotaks valmistamisel kasutatud marinaadide või hõõrumiste maitset.

  Kui olete ülejäägid vaakumkottides külmutanud, saate need oma külmikus üles sulatada.

  Grilli jääkidest saab suurepäraseid võileiva- ja wrap-täidiseid. Tükeldatud liha, nagu rinnatükk või sealiha, toimivad suurepäraselt ka hautistes või salatite või pitsade lisandina ning sobivad suurepäraselt makaroniroogadele. Erinevaid võimalusi on nii palju – andke meile oma ideedest teada kommentaariumis või sotsiaalmeedias!