Suvi on käes, pole mingit kahtlust. Kontorites on kliimaseadmed põhja keeratud, tekitades vaidlusi õige temperatuuri üle. Need aga, kellel sellist luksust pole, on sunnitud leemendades kuumalaine lõppu ootama ja guugeldama selliseid lahendusi nagu „millise temperatuuri juures võib töötamisest keelduda“.

Kõik, kes vaevlevad palavuse käes kas tööl või kodus, väljas või sees, päeval või öösel, leiavad siit artiklist näpunäiteid, kuidas end kuumalaine ajal jahutada – näiteks riisiga (jah, päriselt ka!).

Piisavalt vedelikku

Alustame arvatavasti kõige ilmselgemaga, kuigi vedelikutarbimise kohta on igasuguseid arvamusi. Ühed on veendunud, et janutunnet ei tohiks kunagi tekkida ning vedelikupuuduse vältimiseks tuleks päev läbi pidevalt vett juua. Teised usuvad, et tuleks lihtsalt oma keha kuulda võtta ja juua siis, kui janu peale tuleb. Kuidas ka poleks, üldtunnustatud soovitus on kuumalaine ajal tavalisest palju rohkem juua (ükskõik, kas vett, teed või puuviljamahla).
Veepudeleid võib hoida külmikus või joogijahutis. Pudelivee ostmise asemel soetage parem paar suurt klaaspudelit, mida saab igal ajal täita ja külmikusse panna, kui joogijahutit võtta pole.
Võib-olla üllatab see teid, aga mõni uurimus, näiteks Kanadas tehtud uuring aktiivsete laste vedelikutarbimise kohta, on näidanud, et piim sobib vedelikupuuduse vältimiseks isegi paremini kui vesi. Kui otsustate juua rohkem kui klaasi piima, võiksite eelistada lahjemat piima ja teha kindlaks selle suhkrusisalduse (200 ml lahjat piima sisaldab u 10 g suhkrut). Et piim püsiks võimalikult kaua värske, hoidke seda BioFreshi sahtlis, kus see säilib kuni 12 päeva – lausa neli korda kauem kui tavalises külmikusahtlis, kus see püsib värske kuni kolm päeva.

Jääkuubikud

Kui teil on IceMakeriga Liebherri külmik, võite igal ajal kosutada end jääkuubikutega joogiga, sest tänu veemahutile või seadme külge ühendatud veetorule täidab masin IceBoxi jääkasti soovitud tasemeni automaatselt.

Vältige alkoholi

Kui ahvatlev ka poleks võtta stressirohke päeva lõpus klaasike jääga viskit, tuleks kuumalaine ajal või väga palavatel suvepäevadel jääda alkoholivabade jookide juurde, sest alkohol on diureetikum, mis viib kehast vedelikke välja.

Kõrvatagused märjaks

Proovige järele – lühiajaliseks jahutuseks niisutage veega kõrvu (eriti kõrvalesti), randmeid, põlveõndlaid, kaela ja pahkluid. Keha niisutamine veega võib sobival hetkel jahutada päris hästi. Loomulikult pakub duši all käimine või ka lihtsalt randmete pooleks minutiks külma vee alla pistmine kuuma vastu veidi pikemat leevendust.

Peske, jahutage ja niisutage

Hoidke niisutavat kreemi külmkapis ja kasutage seda pärast külma dušši – saate veel ühe jahutava elamuse. Teie nahk on teile selle eest tänulik.
Pöörduge tagasi algelisemate jääkamakaid sisaldavate külmikute aega ja asetage ventilaator madala jääkausi taha. Tasuks saate mõnusa jaheda veeauruse tuulepuhangu. Kui jää on sulanud, võite jahutava toime kahekordistamiseks oma tulitavad jalad kaussi pista.

Magage hästi

Kui suudate, peaksite magama käed-jalad laiali, et vältida liigset soojuse tekitamist, ning kui kuidagi magama jääda ei õnnestu, tuleks kaaluda ka üksi magamist. Pange palavaks ajaks tekk ära ja magage hoopis niiske lina all. Võite seda mõnda aega hoida lausa külmkapis või sügavkülmikus (ebameeldiva lõhna vältimiseks kilekoti sees).
Üks hea nipp on panna padjapüüri sisse jahutuskott. Aga võite ka täita soki riisiteradega, hoida seda umbes üks tund sügavkülmikus ja siis kasutada ajutise jahutusallikana.
Kui pärast kõige selle proovimist kuumus teid ikkagi kimbutab, võite soetada võrkkiige, et magamise ajal õhk teie ümber vabalt liiguks, või magada ilma vaibata põrandal.

Sööge külmi toite

Kuumalaine ajal ärge ahju sisse lülitage, vaid püüdke süüa väikeste portsude kaupa külmi toite, nt suvist salatit, melonit, kurki, maasikaid ja muud, mis sisaldab palju vett. Kui sööte korralikku sooja toitu, tekitab teie keha rohkem soojust. Kui aga peate tingimata sooja toitu sööma, küpsetage seda grillil. Äkilist näljatunnet võib vaigistada mõnusa portsu mahlajää või ühe jäätisega. Või isegi kahega – kõik see on loomulikult kehatemperatuuri reguleerimise huvides.

Kandke puuvillaseid riideid

Teie emal oli õigus. Puuvillased riided (ja ka parima kvaliteediga puuvillane voodipesu) mõjuvad jahutavalt, nii et loobuge oma villasegustest pükstest ja sünteetilisest särgist, kui võimalik.

Ärge olge päikese käes

Ja viimane nõuanne: kuigi me ei tahaks teid sundida suhtlemisest võõrduma ja päev läbi toas konutama, soovitavad tervisekaitsespetsialistid keskpäevasest päikesest hoiduda ning kella 11 ja 15 vahel kuuma käes mitte ringi seigelda, eriti juhul, kui palavus mõjub teile halvasti. Kui aga siiski viibite otsese päikesepaiste käes (või ka varjus), pange silmade kaitseks prillid ette, kasutage korrapäraselt päikesekaitsekreemi ning kandke peakatet.