See on lugu bussist nimega L319 – väikekaubik, mis sõitis ringi noores Saksamaa föderaalses vabariigis, et tutvustada klientidele Liebherri külmikuid, sügavkülmikuid ja teisi kodumasinaid. Flensburgi ja Oberstdorfi vahel liikunud buss oli justkui ratastel vaateaken, kuid mis sellest põnevast sõidukist edasi sai?

Liebherri buss

Kas soovid liikuda ajas pisut tagasi? Täpsemalt, tutvuda Liebherri kodumasinate ajalooga? Kui Hans Liebherr 1955 aastal kodumasinate divisjoni lõi, oli Mercedes Benzi buss üks noore ettevõtte silmapaistvamaid „töötajaid“. Buss nimega L319 oli esialgu kollast ja musta tooni (sarnaselt Liebherri kraanadele), kuid hiljem võõbati see kodumasinate osakonnale omasesse sinisesse tooni. Nii Mercedese väikekaubik kui ka Ford Taunus Transit buss sõitsid pidevalt mööda Saksamaad ringi, et tutvustada rahvale kõige värskemaid külmikuid. Aastatel 1962-1963 oli vaid 52% saksa majapidamistest kodus külmik. Seega oli külmikute turundamisel veel pikk maa käia.

Lõuna-Saksamaalt kaugele Põhja

Liebherri buss 2

Ja nõnda L319 seikles idast läände noores Saksamaa föderaalses vabariigis. Ta külastas nii Ruhri piirkonda kui ka piiritsooni Baierimaa metsades. Mercedes Benz L319 ja Ford Taunus Transit veeresid üle riigi ning tutvustasid inimestele Liebherri ja selle tooteid.

Liebherri buss: registreerumine nõutav

Kuid bussi said rentida ka edasimüüjad, et tutvustada kõige värskemaid tooteid oma klientidele. Polnud ju sel ajal suuri tehnikamesse, mis tooks massid kokku ning kus oleks võimalik oma saavutusi paljudele inimestele esitleda. Otsesuhtlus klientidega oli Liebherri distribuutoritele alati väga oluline.

Bussist liikuvaks kaupluseks

Bussi vaateaken

Selleks, et tooteid võimalikult hästi esitleda, ehitati buss põhjalikult ümber. Sellesse paigaldati spetsiaalsed alused, mille peal olid uued külmikud ilusti nähtavad. Tänu suurtele akendele bussi külgedel said kliendid tooteid alati näha. Lisaks kaunile disainile oli bussi peal hüüdlause „Üks parimatest!“.

Bussi aknad

Ka bussi tagaosa ehitati ümber, et sealtki oleks võimalik näha kõige värskemaid külmikuid. Pole üldsegi üllatav, miks seda bussi kutsuti liikuvaks vaateaknaks. Kuni 1968. aastani sõitis Liebherri buss Saksamaa teedel ja läbis tuhandeid kilomeetreid ning kogus Liebherri kui ettevõtte austajaid kõikjal Saksmaaal.

tagaaken

L319 jätkas kuni 1968. aastani

Pärast paljusid teel veedetud aastaid tabas L319-t sama saatus, mis paljusid teisigi tarbesõidukeid. Tema aeg müügimasinana oli möödas. Väikest rolli täitis ta siiski toreda mälestusena ajast, mil tooteid tutvustati klientidele teistsugusel moel.

Liebherri bussi mudel

Mudel

Sellest hoolimata elab Liebherri bussi pärand tänini. Kuulsat sõidukit võib kohata reklaamplakatitel ning 2006. aastal said retrosõidukite fännid soetada omale 1:50 mõõtkavas mudeli Liebherri poest. Müük oli ülimalt edukas, sest kõik 10 000 näidist müüdi kiiresti ära.

Koogist buss

Lisaks sellele tehti Liebherr L319 bussist kook ning nõnda talletus see ajalooraamatutesse igaveseks. Kui Liebherr alustas sotsiaalmeediaga Aasias, siis loodi 2015. aastal selle auks Liebherri bussi kujuga martsipanist kook. See oli magus meenutus ühest toredast bussist.

Mercedes Benz L 319

  • Ehitusperiood: 1955-1963
  • Mootor: M 121 bensiinimootor
  • Tootja: Daimler Benz
  • Kubatuur: 1897 cc
  • Tippkiirus: 95 km/h (kuni 1960), 100 km/h (alates 1961)
  • Käigukast: 4 edasi, tagurpidikäik
  • Kaal: 3600 kg
  • Müüdud ühikuid: umbes 140 000

Kas sulle meeldis see postitus? Siis telli omale meie uudiskiri ning ühine vestlusega siin või meie Facebooki lehel.