jää külmiku tagaseinal

Kas oled kunagi märganud veepiisku oma külmiku sisemuses või suisa jääkihti? Täna me selgitame, miks see tekib ning mida saame sel puhul teha.

Esimese asjana tuleks ära märkida, et vee- või jääkiht külmiku sisemuse  tagumises osas ei tähenda, et külmik oleks rikkis – tegelikult on vee kogunemine külmiku seinale täiesti tavaline füüsiline protsess. Vesi kondenseerub ning koguneb alati kõige jahedamas kohas, kuna jahe õhk suudab hoida endas vähem niiskust kui soe õhk. Külmikutes kondenseerub vesi tagaseinal just seetõttu, et seal asub aurusti, mis eraldab külmiku sisemusest „soojuse“.

Millised kodumasinad on mõjutatud?

Niiskus ja jää võivad ilmuda nende külmikute tagaseinale, millel puudub vertikaalne vahesein. Ka vaheseinaga masinates vesi kondenseerub, kuid see jääb plaadi taha varju.

Kas vesi ja jää on märk rikkis masinast?

Kindlasti mitte. Nagu eelnevalt ütlesime, on vee kogunemine külmiku tagaseinale täiesti tavaline, kuid veepiisku peaks olema vaid mõni või siis tagaseina kattev veekiht peab olema väga õhuke. Kui vesi koguneb äravoolutorru, siis võib see olla märk ummistunud torust. Sel juhul soovitame ettevaatlikult toru ära puhastada, et tagada vee äravool.

Kuidas ennetada vee kondenseerumist ja jää teket?

Kas ja kui palju vett või jääd koguneb külmiku tagaseinale, sõltub erinevatest teguritest.

  • Soe ruum

Kui ruumi temperatuur on kõrge, peab kompressor rohkem tööd tegema, et hoida külmikus soovitud temperatuuri. Aeg-ajalt võib sellega kaasneda jää teke.

  • Madalaks seatud temperatuur

Kui termostaadi peal on temperatuur määratud väga madalaks, siis kogub külmikus olev õhk vähem niiskust, mistõttu koguneb üha rohkem niiskust külmiku jahedaimasse punkti (tagasein). Suurema külmutusvõimsuse saavutamiseks peab kompressor kauem  töötama. See vähendab aega, mil külmik saab toitu aktiivselt jahutada (võrreldes kompressori tööajaga) ning jätab kondenseerunud veele vähem aega äravoolutoru kaudu eraldumiseks.

  • Veerikas toit

Kui sa hoiad külmikus veerikkaid toiduaineid (puuviljad, köögiviljad, kala, liha, piimatooted) või veel sooja toitu, siis eraldub neist palju niiskust külmiku sisemusse. See niiskus koguneb külmiku tagaseinale kondensaadina. Seega, ära pane sooja toitu otse külmikusse, vaid oota kuni see on täiesti maha jahtunud. Kui sul on BioFresh sahtliga külmik, siis kasuta spetsiaalseid sahtleid puuviljade, köögiviljade, liha ja piimatoodete hoiustamiseks.

  • Ukse avamine

Ukse pidev avamine ja sulgemine laseb külmiku sisemusse soojust ja niiskust ning selle tõttu peab kompressor kauem töötama, et taastada külmiku sisetemperatuur soovitud tasemele. Kui kompressor peab töötama kaua aega, võib siseseintele koguneda jää.

  • Uksetihend on katki

Kui vee äravool pole takistatud, kuid külmiku tagasein on endiselt jääs või külmikusse koguneb vett, siis võib olla selles süüdi katkine uksetihend. Soe õhk pääseb läbi katkise tihendi külmiku sisemusse ning kondenseerub ja katab külmiku seinad vee või jääga.

Kokkuvõtteks

Liebherri laias tootevalikus on palju tooteid, mille kasutamisel ei pea sa muretsema veekihiga või jääga kaetud siseseinte pärast: näiteks BioFresh külmikutel on vertikaalne vahesein. Lisaks püsib BioFresh külmikutes toit palju kauem värskena.

Kui sulle meeldis see artikkel, siis liitu meie uudiskirjaga, et saaksid olla kursis kõige värskemate Liebherri uudistega.

Kui sul on aga küsimusi, siis ühine vestlusega meie Facebooki lehel või jäta kommentaar selle artikli alla.