Me kõike oleme selle olukorraga tuttavad – kohvrid on pakitud, tuled on kustunud ning puhkus võibki alata! Kuid kas me oleme midagi unustanud? Ooterežiimi tuli süttib värviliselt, kohvimasina displei kiirgab valgust ning külmik suriseb vaikselt. Tekib küsimus – kas kodumasinad tuleks selleks ajaks välja lülitada või jätta nii-öelda ooterežiimi?

Elektrijuhe

Mida vanem seade, seda suurem kulu

Energia kokkuhoid ei paku kõneainet üksnes puhkuse ajal, vaid ka tööpäevil. Ligemale 13% sakslastest lahkuvad oma kodust nädalavahetuseks. Mõelgem ühiselamutele, millest tudengid vaheaegadel taas koju siirduvad. Võib-olla on sinulgi linnas teine korter või maal suvila?

Üks on selge – lõppude lõpuks peab igaüks ise otsustama, mis on tema jaoks õige. Enamik Saksa majapidamisi tarbivad elektrit ka siis, kui majas või korteris pole mitme päeva vältel ühtegi inimest. On leitud, et 39 miljonit majapidamist saaksid säästa 140 miljonit eurot aastas, kui ülearused elektrimasinad lülitataks kahenädalase puhkuse ajaks välja.

Mida vanem on sinu kodumasin, seda rohkem elektrit see tarbib. Kas sa tead, kui palju elektrit sinu külmik tegelikult kasutab? Lihtsalt võta voolumõõtja ja kontrolli seda omal käel.

Ilma sügavkülmata 150 liitrise kambriga A++ külmik tarbib 95 kWh elektrienergiat aastas ning umbes sama suur sügavkülm kasutab aastas 140 kWh elektrit. Sügavkülmaga külmik (A++) tarbib 185-230 kWh elekrit sõltuvalt kapi suurusest. Kuid siin on ka erandeid. Liebherri uusim BluPerformance külmik, mahutavusega 344 liitrit, tarbib vaid 149 kWh elektrit aastas. Selline külmik ületab rangeid A+++ nõudeid lausa 20% võrra.

Kalkulaator

Millal tuleks külmik välja lülitada?

Arvestades, et külmiku päevane elektrikulu on rahas umbes 12 senti, siis tuleb igaühel ise otsustada, kas saavutatav rahaline sääst on seda väärt. Tavaline külmik peab töötama umbes 5 tundi, et saavutada lõplik töötemperatuur. Samuti kehtib rusikareegel, mille kohaselt suudab pool tundi „puhanud“ külmik oma töötemperatuurini jõuda pärast 10 minutilist töötamist.

Seega, kui te viibite neljapäevast pühapäevani kodust eemal, siis on külmiku väljalülitamine õigustatud. Kui te olete kodust eemal rohkem kui nädala, siis on õigustatud ka sügavkülma väljalülitamine.

Kui te otsustate oma koduseadme välja lülitada, siis pidage silmas, et seadme uks tuleb lahti jätta, et vältida hallituse või ebameeldivate lõhnade teket.

Kui sulle meeldis see artikkel, siis kirjuta meile või jäta kommentaar selle artili alla. Sa võid samuti vestlusega ühineda ka meie Facebooki lehel.