Vein ja sai ja juust degusteerimise

Õhtupoolik koos sõprade ja veini degusteerimisega on kahtlemata meeldiv ja hariv.  Pole üldse ebatavaline, et sellistel puhkudel pakutakse osalejatele ka saia, juustu ja teisi snäkke oma maitsemeele puhastamiseks. Pakutakse neid ju eelkõige erinevate veinide proovimise vahel. Professionaalsetel degusteerimistel on asjalood aga pisut teistsugused – suupisteid ei serveerita kunagi ning veini ei neelata alla.

Märts on tõeline veinikuu – taas on algamas degusteerimise hooaeg. Järgnevate kuude jooksul pannakse pudelisse uued kvaliteetveinid ning need jõuavad professionaalsete degusteerijateni, kes on väga hõivatud oma märkmikesse hinnangute kirjutamisega. Kokkusattumus pole seegi, et just nüüd on algamas suurimad veinimessid, kuhu oodatakse oma ala eksperte kõikjalt maailmast.

Düsseldorfis märtsikuu keskel toimuv Prowein kuulutab veiniaasta algust nii kogenud ostjatele kui ka ajakirjanikele. Sellele järgnevad Vinitialy mess Veronias ning Suurbritannias toimub London Wine Trade Fair. Huvitaval kombel erineb professionaalsete veinidegusteerijate käitumine oluliselt sellest, millega oleme harjunud seltskondlikel veinidegusteerimistel või kohalikus veinipoes. Mitte üksnes veinide valik ei ole oluliselt laiem, vaid ka maitsmisprotsess erineb moel, mis võib nii mõndagi uudistajat üllatada.

Esimene reegel: ära kunagi neela veini!

Just nii. Veini joomine professionaalsel degusteerimisel on täiesti lubamatu. Pärast maitse analüüsimist degustaator lihtsalt sülitab veini spetsiaalsesse topsi. Ausalt öeldes on see vajalik, kuna päeva jooksul proovivad eksperdid sageli üle saja veini. Tavaline degusteerimine ning professionaalne erinevad ka selle poolest, et viimase puhul ei sööda erinevate veinide vahele snäkke, et oma maitsemeelt puhastada. Tegelikult pole isegi sai sugugi nii neutraalne, kui inimesed arvavad. Sai mõjutab meie maitseid küllalti suurel määral, sest selles leiduv tärklis muundub suhkruks ning selle tulemusel tunduvad veinis sisalduvad happed tugevamad, kui nad tegelikult on.

Maitsemeele puhastamine pole vajalik

Saia kohta käiv peab paika ka pähklite ja mandlite puhul, mida sageli pakutakse koduse degusteerimise kõrvale. See tegevus paneb professionaale lausa kulme kergitama! Tegelikult pole oma maitsemeele puhastamine üldsegi vajalik, kuna uus vein asendab eelmise maitseomadused pea täielikult. Ainult siis, kui liikuda ühelt veinitüübilt teisele – näiteks väga tugevalt punaselt veinilt kergele valgele veinile või magusalt veinilt kuivale veinile, peab ka professionaalne degusteerija võtma lonksu vett, et puhastada oma maitsemeel järgmiseks vooruks.

Kui sulle meeldis see artikkel, siis liitu meie uudiskirjaga, et saaksid olla kursis kõikide Liebherri puudutavate uudistega. Kui sul on küsimusi selle artikli kohta, siis kirjuta meile kommentaar või ühine vestlusega Liebherri kodumasinate Facebooki lehel.

Autor: Frank Kämmer