Тиквите отново са на почит като част от добрата храна, която консумираме и това не е изненада за никой – вкусни са, здравословни са и притежават детоксикиращи свойства. На всичко отгоре семената на тиквата са особено полезни за мъжете.
Всичко това ни даде основателна причина да се поразровим и да открием най-интересното около тази интересна и приятна на вкус смесица между плод и зеленчук. Резултатът е днешната статия, в която ще ви споделим 10 интересни факта за тиквите.
- От август до ноември можем да се насладим на най-прясно събраните тикви, които бихме могли да съхраняваме в продължение на няколко седмици, ако разбира се правим това правилно.
- Тиквите първоначално са дошли от Южна Америка, където в Перу и Мексико са си ги хапвали още преди 8 000 години. С откриването на Америка те намират и своя път към Европа.
- Ботаниците класифицират тиквата (cucurbita) като специален вид бери, който може да достигне до няколкостотин килограма.
- Съществуват около 800 различни вида тикви, но само около 200 от тях са годни за консумация
- Тиквите притежават огромно разнообразие от цветове: бяло, жълто, зелено, черно, петнисти или шарени. Също така има тикви в много различни форми: кръгла или овална (тип цигулка), крушовидна или с формата на зрял лук. Някои сортове са с гладка повърхност, а други с по-грапава кора.
- Преди да си купите тиква, уверете се, че тя все още има стъбло, защото тикви без дръжка понякога могат да бъдат негодни за консумация. Тиквата трябва да се усеща по-тежка отколкото изглежда, а ако почукването с чукче или с ръка удари на кухо, то моментът за консумация е настъпил.
- За да получите 1 литър масло от тиквено семе ще са ви необходими 35 тикви. Маслото от тиква понижава нивата на холестерол и помага за предотвратяването на сърдечно-съдови и циркулаторни проблеми (нарушения в кръвообращението). Също така съдържат и витамини А, Е и К, микроелементите селен, фитостероли и линолова киселина. Самите тикви са съставени от над 90% вода. Съдържат високо ниво на бета каротин и имат изключително добро съотношение натрий/калий. В тиквите се съдържа и магнезий, калций, желязо, фосфор, витамини В, С, D и Е. Плодът им има и доста ниско калорийно съдържание – само 20 калории на 100 грама.
- Освен, че могат да се превърнат в страхотни десерти, тиквите са и най-често използваната украса за Хелоуин: издълбават се под формата на призрачни и зловещи лица с поставена във вътрешността свещ. Напръскването на издълбана тиква отвътре с оцет, а отвън с лак за коса, ще й попречи да мухляса.
- Тиквите могат да се запазят, без да се развалят в продължение на няколко седмици, ако се съхраняват на тъмно. След като ги нарежем на парчета, могат да издържат само няколко дни в хладилника.
- За мъжете с леки проблеми с простатата, тиквата предлага добро облекчение. В тази връзка ефектът на зелените тиквени семки е медицински доказан. Семената съдържат високо ниво на цинк, а дефицитът на цинк е една от причините за заболяванията на простатата.
Изострихме ли апетита ви към тиквата?
Следващия път, когато си приготвяте салата може да я поръсите с няколко сурови тиквени семки, а за десерт да си угодите с печена тиква.
Кой е любимият ви начин за приготвяне на тиква? Пишете ни! Използвайте полето за коментари тук под статията или се присъединете към нас в дискусията във Facebook