Единодушни сме, здравословното хранене трябва да е на дневен ред, без значение от сезона. През зимата подбора на сезонни храни е с една идея по-труден. Затова сме подготвили полезен списък със суперхраните за месец февруари, които имат силата да зареждат по най-ефективния начин с така важните витамини, минерали и други ценни хранителни вещества.

Броколи

Ако сте си поставили за цел да се храните по-здравословно, подбирайки сезонни храни, то броколите заслужават първо място във вашия списък. Къдравият зеленчук помага в битките с ракови заболявания, подсилва имунитета, подобрява здравето на костите и спомага храносмилането.В случай, че вие и вашите деца не сте големи фенове на броколи, не забравяйте за рецептите, в които броколите присъстват, но далеч не се натрапват толкова.

Ряпа

Този зеленчук, във всичките си разновидности, определено има място на трапезата. В зеленчука и листата на ряпата се съдържа комбинация от витаминимикроелементи и рядко срещани биоактивни вещества, която укрепва чревното и сърдечното здраве и дори подпомага детоксикацията на тялото. Ряпа, вече може да бъде открита по големите вериги, но за по-сигурно ви съветваме да отскочите до близкия пазар.

Черна ряпа

Зеленчукът, който е сред най-полезните сезонни храни за месец февруари и естествен лек срещу кашлица. Черната ряпа има високо съдържание на омега наситени мазнини – омега 3, както и омега 6. В черната ряпа има фибри, което е само допълнение към полезните ѝ действия върху храносмилателната система. Тази разновидност на зеленчука изпъква със съдържание на фолати, рибофлавин, калий, мед, витамин В6, магнезий, манган и калций. Витамин А, витамин К.

Джинджифил

Коренът с лечебни свойства. Джинджифил с мед, джинджифил със суши, джинджифил с лимони и джинджифил в ястията…, приложенията на тази полезна съставка са редица. Изборът на джинджифил със сигурност ще ни снабди с комбинация от витамини и минерали сред които: витамин C, B6, желязо, натрий, калий, магнезий, фосфор, цинк и др. През февруари, не пропускайте да добавите джинджифил в менюто.

Карфиол

Както казват хората „яжте карфиол и никога няма да познаете старостта“. Къдравият зеленчук присъства в различни и нестандартни комбинации с други продукти и така се превръща в любимата прибавка към менюто. Къдравият зеленчук със сигурност заздравява имунитета и го подхранва с витамин С, витамин К, фолат, пантотенова киселина, витамин В6, холин, омега-3 мастни киселини. Рецептите с карфиол са разнообразни и подходящи за по-студените дни. Пробвали ли сте пица с тесто от карфиол или крем супа от карфиол? В точния сезон сме!

Пащърнак

Зеленчукът, идеален за приготвянето на супи, яхнии, салати и гювечи. Може да се консумира суров, под формата на пюре или след сваряване с други зеленчуци. Пащърнакът има високо съдържание на белтъчини, въглехидрати, целулоза, натрий, цинк, манган, мед, фолиева киселина и витамин РР, витамин А, витамин от група В и витамин Е, а в корена на зеленчука се съдържа и рядко срещаният ниацин (витамин В3).

Алабаш

Един зеленчук, който не е особено срещан в супермаркетите, но може да бъде открит на всеки пазар. Хранителните качества на алабаша се нареждат сред най-подходящите за студените зимни месеци. Той укрепва имунната система, помага при анемия и авитаминоза. Изключително полезен е при астма, бронхит, туберкулоза, лъчева болест и облекчава симптомите при настинка. Консумира се най-често пресен (обелен и нарязан на големи парчета) или в салати. Може да го добавяте също в супи и ястия.

Праз лук

Познатият представител на семейство лукови ще ни предпази от развиването и растежа на опасни за организма бактерии и микроби, които обичат да ни атакуват в студените и колебливи месеци. Подсилва имунната система, стимулира храносмилателната система, пречиства устната кухина и носоглътката. Праз лукът може да се консумира суров, но е подходящ и за различни яхнийки и супи.

Хрян

Болка не вирее там, откъдето „мине“ лютивото растение, гарантират народни лечители. Хрянът е изключително ароматен, лютивичък, но и изключително полезен. Консумирането на хрян през февруари изолира кашлицата, хриповете, синузитът и грипните състояния. Подходящ е както за салати и разядки, така и за супи и основни ястия.

Цвекло

Цвеклото за щастие вирее отлично на територията на нашата страна, а сезонността му е точно през този месец – февруари. Кореноплодният зеленчук е подходящ за консумация по редица различни начини, на фреш, супа, салата, основно ястие и дори десерт. Колкото до полезните му свойства – едва ли ще ни стигне времето да ги изброим. Освен за детоксикация и повишаване на имунитета, цвеклото е подходящо за лечение на анемия, атеросклероза, запек, стомашна язва, черен дроб и разширени вени. Сред хранителните му свойства изпъква високото съдържание на протеин, витамин А, тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина, витамин B6, фолиева киселина, витамин С, калций, желязо, мазгнезий, фосфор, калий и цинк.

Едно е сигурно – сезонните храни за февруари са изключително витаминозни и няма никакъв повод да не ги включим в основното си меню. Както добре знаем, няма нищо по-здравословно от това да подбираме правилно продуктите в хладилника си, да следим сезонността им и да импровизираме с нови и нови рецепти в името на доброто здраве.

Каквито и от сезонните плодове и зеленчуци да изберете, обаче, няма да има значение ако не бъдат съхранявани правилно преди приготвяне. За целта Либхер създаде специална гама хладилници с Bio Fresh, които запазват свойствата на витаминозните продукти до момента на консумиране.

Имате ли любима рецепта с някоя от сезонните храни? Споделете в полето за коментари във Facebook, за да обменим вкусни и полезни идеи.