Какво по-хубаво от пресен сок от нар в хладилника през февруари или нежен дип с нар?
Усещате ли вече свежия вкус на този изкусителен плод? Чудесно! Може още сега да го намерите на всеки пазар или в кварталния магазин, защото влиза в списъка на сезонните храни. Знаем, че не е особено лесно да достигнете до екзотичните зрънца, но си струва!
От Азия до България
Мистичният плод е познат още от Библията, като символ на плодовитостта, а според легендите е плод от Райските градини и се е използвал предимно като част от народната медицина. Чудотворният дар е истинско произведение на природата.
За негова родина се смята Персия или Афганистан, а популярността му бързо набира сила, защото едва ли има човек, който да е опитвал красивите и ярки зрънца и да не се е влюбил в нежния и свеж вкус на нара.
В България нарът вирее най-южните краища на страната, където климатът позволява узряването на екзотичния плод.
Малки зрънца – големи ползи
Както всеки плод, така и този крие редица ползи за нашия организъм. Представете си го така – всяко зрънце достига до правилното място в тялото ни.
Те спомагат за правилното действие на кръвоносната и нервната система, поддържат правилната функция на сърцето и имат противовъзпалителен, антиоксидантен ефект.
Общо зрънцата съдържат около 18 % въглехидрати, 80 % вода и малко под 1 % протеини. В съдържанието на ярко червения плод се крият голям брой витамини и минерали, както и вторични растителни вещества, които подсилват имунната система.
Какво да си приготвим с нар?
Семената могат да се добавят сурови към салати, за да осигурят кисел, плодов вкус и хрупкава текстура. Малките зрънца разнообразяват също добре различни видове месо, риба, яхнии и сосове. Днес Ви споделяме една интересна рецепта, която много наподобява познатото ни кьопоолу, но във вариация с нар, канела и орехи. Този експеримент определено си заслужава, вижте защо:
Дип от печен патладжан, орехи и нар
Какво ни е необходимо?
4 големи патладжана
3 големи червени чушки
50 гр. смлени орехи
1 стръкче магданоз /нарязано на ситно/
2 големи скилидки, счукан чесън
6 с.л зехтин
75 мл. сок от нар
100 гр. семена от нар
Сок от 1 лимон
1 щипка канела на прах
хлебчета за сервиране
Как да си приготвим?
СТЪПКА 1
Патладжана и чушките надупчете с вилица и изпечете от всички страни на скара, барбекю или фурна.
СТЪПКА 2
Оставете патладжаните да се охладят за 20 минути или докато се охладят достатъчно. Поставете чушките в плик, завържете плика и оставете също за 20 минути. След обелете чушките от обвивката им и нарежете на ситно.
СТЪПКА 3
Използвайте голяма метална лъжица, за да извадите вътрешността на патладжаните и я поставете в сито, за да се отцежда от излишните сокове. Изхвърлете обвивката на патладжаните. Нарежете отцедената вътрешност на ситно и добавете към печените чушки. Към зеленчуците добавете орехите, по-голямата част от магданоза, чесъна, зехтина, лимоновия сок и канелата. Разбъркайте добре.
СТЪПКА 4
В последната стъпка добавете кулминацията на тази рецепта, а именно соса от нар. Разбъркайте отново и накрая поръсете с останалата част от магданоза и семената от нар. Сервирайте със сухари, багети или любим вид препечени хлебчета.
Вкусният дип може да съхранявате в хладилник и да му се наслаждавате по всяко време! Вкусът му ще Ви пренесе в източните страни и ще Ви подари истинско пътешествие на сетивата. Какво мислите, ще пробвате ли тази рецепта?
Бъдете смели да експериментирате с този екзотичен плод, резултатите ще Ви харесат!