Истинска наслада за сетивата и радост за цялото домакинство, бататите привличат погледа ни все по-често. Защо това е така? Е, проучихме обстойно, за да отговорим на този въпрос и да разберем наистина ли този сорт е по-добър от обикновения и заслужава ли си статуса на „суперхрана“?

От Америка до Европа

Сладкият картоф определено отговаря на името си. Вкусът му е сладък, а паралелно е подходящ за приготвяне по същия начин, по който се приготвя обикновения сорт картофи.

Сладкият картоф или батат (Ipomoea batatas) е многогодишно растение от род Грамофонче в семейство Сладки картофи. Произходът му е от тропическите райони на Южна Америка и от десетилетия наред можем да се радваме на него и в Европа. Испанците са донесли грудката в Европа около 15 век. Следователно, днес той не се отглежда само в тропиците и субтропиците, но и в Италия, Португалия и Испания.

Знаете ли, че в световен мащаб всяка година се добиват впечатляващите 105 милиона тона батат? Към днешна дата най-големият производител е Китай, който заема 80% от производството на сладък картоф в света. Въпреки, че бататът произхожда от Южна Америка, там се отглежда сравнително малко днес.

Батат, нов вкус на обичайната трапеза

Как да не сбъркате бататът с обикновения сорт картофи? Лесно е! Обвивката на сладкия картоф може да има светлокафяв, червеникав до лилав цвят. Вътрешността на картофа има жълтеникав или наситено оранжев цвят. Големите коренови грудки могат да достигнат тегло до 3 кг, но средното тегло е в диапазона между 300 – 400 гр.

Суперхрана или просто картоф?

Ето, тук се  срещат най-много разногласни мнения. Едно е сигурно, обаче, сладките картофи са богати на много важни хранителни вещества. Те съдържат фибри, както и витамини А, В2, В6, B9 и С, манган и богат набор минерали. В сладкия картоф се съдържат още каротин, захари и скорбяла – полезни елементи за човешкия организъм.

Има някои доказателства, които предполагат, че сладките картофи могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане благодарение на калия, който съдържат. Смята се, че калият помага за понижаване на кръвното налягане, като балансира отрицателните ефекти на солта. Високото съдържание на фибри в сладките картофи (3 g на 100 g, данни от USDA) може да помогне при запек и да насърчи здравословното храносмилане, когато се консумира редовно.

Някои изследвания също разглеждат потенциалните противовъзпалителни ефекти на лилавите сладки картофи. Освен това се смята, че холинът, присъстващ в състава им, подпомага съня, движението на мускулите, ученето и дори паметта. Счита се, че холинът помага да се поддържа структурата на клетъчните мембрани, подпомага предаването на нервни импулси, подпомага усвояването на мазнините и може също да допринесе за намаляване на хроничното възпаление.

 

Сладък картоф Картоф
Витамини А (22000IU) C (22 мг) B6 (0.3 мг) Витамини А (14IU) C (17.4 мг) B6 (0.3 мг)
Протеин 2 г. Протеин 3 г.
Фибри 4 г. Фибри 3 г.
Калий 572 мг Калий 750 мг
Калций 43 мг Магнезий 37 мг
Магнезий 31 мг Желязо 1 мг
Манган 0.57 мг Мазнини 0 г
Мазнини 0г.
Калории 90 Калории 130
Въглехидрати 29 грама Въглехидрати 24 грама
Захари 7 грама Захари 2 грама

 

Как да съхраняваме сладкия картоф?

Сладките картофи вече се предлагат в почти всяка верига супермаркети. Когато пазарувате, изберете само твърди, издути и неповредени картофи. Съхранявайте на тъмно, прохладно и добре проветриво място. В случай че хладилникът ви разполага с BioFresh технология, може да съхранявате зеленчука там, стига температурата да не е под 10 ° C.

Идеи за приготвяне на батат


Сладки картофи с билки и пармезан

Какво ни е необходимо:

3 яйца

2-3 големи картофа

1 чаена чаша настърган пармезан

няколко стръка магданоз

1 ч.л. сушен риган

1 ч.ч мащерка

1 ч.л. счукан чесън

1 ч.л. червен пипер

сол, черен пипер на вкус

Измийте добре картофите без да ги белите. След това разрежете всеки картоф наполовина по дължината, а всяка половинка на ивици. В купа комбинирайте всички сухи съставки заедно с наситнения магданоз.

Картофените солетки се потапят в разбитите яйца, след което се овалват добре в сухите съставки. Нареждат се в тавичка върху хартия за печене. Пекат се в предварително загрята фурна на 190 ° за около 30-40 минути. Сервирайте със сос по ваш избор.


Определено ви се хапва нещо сладичко?

Ето какво е необходимо:

2 големи сладки картофа

1 с.л балсамов оцет

4-5 с.л зехтин

1 ч.л черен пипер

1 щипка червен пипер

½ ч.л сол

Обелете и нарежете сладките картофи на кубчета и овкусете смело с подправките. Подредете в тавичка за печене, след което полейте с мазнина и разбъркайте. Този деликатес, печете в загрята на 230 ° фурна за около 30 мин. Резултатът определено ще ви хареса!

Вие как приготвяте батата? Нека обменим идеи с този сравнително нов, за нашия пазар, продукт. Очакваме ви във Facebook