От незапомнени времена шампанското се отличава като най-първокласното пенливо вино и както всички ценители знаят, названието преди всичко гарантира произхода на продукта, а именно – провинция Шампан, източно от Париж. За разлика от него, с обобщения термин „пенливо вино“ често се злоупотребява – дори от опитни ценители – за да се назове всичко, което образува балончета!
Европейският регламент за виното уговаря ясно дефинирани разлики между пенливите вина, които се предлагат. Най-вече, налице е фундаментална разлика между пенливите и полупенливите вина, що се отнася до налягането на въглеродния диоксид в тях: според директивите на ЕС, полупенливите вина са продукт с налягане на въглеродния диоксид от 1 до 2,5 бара, т.е. имат малко по-слаба пенливост. Много от по-евтините вина тип просеко попадат в категорията на полупенливите и са обозначавани като „frizzante” (слабо пенливи (итал.)).
Истинското пенливо вино трябва да е с налягане на въглеродния диоксид от поне 3 бара. И въпреки всичко, това не го прави „качествено пенливо вино”. То трябва да отговаря на още по-строги правила на производство като например, да е отлежавало за някакъв минимален период от време и да има поне 10% съдържание на алкохол.
Освен това, наличието на въглероден диоксид в качествените пенливи вина трябва да е постигнато чрез вторична ферментация, а не просто чрез допълнително добавяне, както се прави при по-евтините пенливи вина. Затова едно просеко може да се назове „качествено пенливо вино“, само ако отговаря на всички тези критерии. Тогава етикетът, който ще носи, е „spumantе” (силно пенлив), а не „frizzante”.