Да си приготвим рибка? Без друго около нас сякаш се носи морски бриз вместо градски шум. Лято е, идеалното време да овкусим мислите си по дългоочакваната почивка с нещо изкусително, с вкус на море. Е, ще ви улесним – имаме неустоимо предложение! Сякаш посребрен, лавракът заслужава златен медал за най-предпочитана и оценена риба, която ще разнообрази градското ни ежедневие, ще внесе финес, лятно настроение, заряд и редица ползи за нашия организъм. Днес разкриваме тънкостите на лаврака, защото е важно какво консумираме и най-вече как, за да останем максимално доволни от резултата.

Роднински връзки: лавракът и семейство

Важно е да започнем с едно уточнение, лавракът е познат още и като морски вълк. Ако случайно срещнете второто наименование, не се чудете – движите се към правилния избор на риба. Лавракът принадлежи на рода морски костури, а по вид е лъчеперка. Както сами може да се досетите, морският вълк е хищник и то доста сериозен. Храни се с дребни риби, миди, раци, морски червеи и други. Семейството на лавракът обитава не само нашето черноморие. Поколения на този вид риба се срещат също в Атлантическия океан и Средиземно море. Понякога навлиза в устията на реките, като определено се отличава от другите риби като топлолюбива. Живее по единично или образува малки стада. Размножава се през пролетта и лятото в морето, но понякога младите представители навлизат в речните устия, поради което лавракът се среща и в някои реки.

В някой слънчев ден, като стигнете до морето не се изненадвайте ако се натъкнете на лаврак около себе си. Вярно, че е рядка риба, но пък се среща в плитките места край брега или на дълбочина от около 15-20 метра. Гарантираме ви – срещата с лаврак винаги е вълнуващо преживяване. А за вкуса на месото от лаврак се разказват истории.

Как да изберем и почистим лаврак?

Силно вярваме, че сте спрели избора си на тази вкусна риба и сте решили с удоволствие да се развихрите в кухнята. Точно затова ще разясним и някои тънкости покрай избора и почистването на една от най-вкусните риби.

За да сте сигурни, че лавракът е пресен, погледне очите на рибата. Ако очите са мътни, това значи, че рибата не е прясна. В случай че са свежи, то означава, че рибата е прясна и може да сте спокойни да я изберете.

Не е тайна, че едно от най-трудоемките и специфични неща покрай избора да включим риба в менюто е именно почистването ѝ. Е, спокойно, лавракът се почиства сравнително лесно, стига да знаете основните тънкости.

4 стъпки за почистване на лаврак

  1. Премахване на главата и опашката. Първо се маха опашката, а след това се отстранява главата.
  2. Отстранявате хрилете. Това е много важна стъпка, защото ако не отстраните хрилете, рибата ще има горчив вкус, след като я сготвите.
  3. Почистване на вътрешностите.
  4. Премахване на люспите и осоляване. След като рибата е перфектно почистена, тя трябва да бъде оставена за няколко часа да поеме солта.

Вкусно и прясно приготвено

Крехко, изключително вкусно и изкусително, месото от лаврак заслужава почетно място в менюто, а разнообразията по неговото приготвяне са достатъчно богати, за да развихрим въображението си. Днес спираме вниманието си на две от най-популярните рецепти, с които да поглезим сетивата си.

Ястие от лаврак с канапе от киноа, спанак и сушени домати, крем от авокадо и лимонов меден сос

/по рецепта на майстор-готвач Асен Анев – член на Шефс клуб/

Какво ни е необходимо за 2 порции?

Лаврак – 1 бр.

Киноа – 200 гр

Лимон – 3 бр.

Масло – 120 гр

Авокадо – 1 бр.

Спанак – 200 гр

Сушени домати – 100 гр

Пресен лук – 1 връзка

Мед – 100 гр

Зехтин – 200 мл

Сол – 30 гр

Черен пипер – 10 гр

Чесън – 10 гр

Бяло вино – 50 мл

Нишесте – 30 гр

Начин на приготвяне на рибата:

Лавракът се филетира с пинсета като внимателно премахваме малките кости от филетата. Овкусяваме филетата със сол, черен пипер и малко зехтин. Запечатваме от двете страни филетата.

Начин на приготвяне на гарнитурата:

Киноата се сварява за 10 – 12 мин. След като се е сварила се измива добре под студена вода и се поставя в ситна цедка да се изцеди. Пресният лук, чесънът, спанакът и сушените домати се нарязват на ситно и се запържват в тиган. След като се е изцедила, киноата се прибавя към сместа. Като се запържат продуктите се гаси с вино, подсоляваме и добавяме малко масло накрая. Авокадото се разрязва на две, маха се ядката, обелва се и се нарязва на дребни кубчета. С помощта на пасатор се разбива на крем като прибавяте малко сол, зехтин, масло и половин изцеден сок от лимон.

Начин на приготвяне на соса:

Разтапяме меда в касерола, изцеждаме 2 – 3 лимона и добавяме към разтопения мед. Оставяме да покъкри за около 3 – 4 мин., прибавяме нишесте като го разтваряме в малко студена вода и изчакваме да се посгъсти.

Сервирайте като прибавите в чинията от отделните компоненти на ястието.

Лесно, вкусно и бързо хапване! Добър апетит!

Лаврак с лимон и босилек

Какво ни е необходимо? 

2 лаврака

босилек

лимон

4 скилидки чесън

сол

черен пипер

зехтин

4 бр дафинов лист

1 глава лук

1 ч.ч. маслини

Начин на приготвяне

След като сте почистили рибата я полейте със зехтин, осолете я и подправете добре с черен пипер. Нарежете маслините, като им премахнете и костилките.

Накълцайте на шайби лимон и лук. Чесънът смачкайте с преса. В тава сложете парче домакинска хартия и полейте с мазнина, наредете лука, няколко резенчета лимон и ½ от почистените маслини.

Върху тази основа наредете рибата, в която сте пухнали по две парчета лимон, 4 стръка босилек и чесън. Отгоре поръсете с останалата част маслини, мазнина и лимонов сок. Отстрани в тавата начупете няколко дафинови листа.

Завийте с алуминиево фолио и печете за около 20 минути на умерена фурна. Ако искате рибата да е препечена, махнете фолиото накрая и запечете.

Правилно съхранение на лаврак

Рибата като цяло е специфична за съхранение в хладилник поради силния си аромат. С хладилници Либхер ще разполагате с всичко необходимо, за перфектното съхранение на рибата. В случай че сте я закупили, но ще я приготвяте за следващия ден, не пропускайте да спазите всички необходими мерки, за да не поеме аромата на рибата всеки един друг продукт в хладилника. Важно: опаковайте добре и поберете в съд за съхранение или отделно чекмедже в хладилника.

За собствениците на хладилници Либхер с отделение BioFresh и BioFresh-Plus нещата са доста по-удобни. Температурата в отделенията BioFresh се поддържа около 0°C, което веднага удвоява срока на годност на рибата с още два дни.

Свежестта на рибата може да се удължи още!

В отделение оборудвано с технологията BioFresh-Plus при -2 °C лавракът остава пресен до 4 дни . BioFresh и BioFresh-Plus уредите на Либхер са идеални за всеки, който би желал да се радва не само на лаврак, а и на други пресни морски дарове редовно.

Ако сте попаднали на прясно уловена риба и искате да си вземете повече и да замразите лично, то това не е проблем. Съветът ни е единствено преди да я замразите, да я почистите, да я измиете, след това да я изсушите, за да се отстрани излишната вода и след това да пристъпите към замразяване.

Моля обърнете внимание: замразена риба не бива да се съхранява за повече от 6 до 12 месеца (в зависимост от съдържанието на мазнини), тъй като по-мазната рибата може да граняса с течение на времето.

Въпреки тази така полезна информация за съхранението на риба в хладилника, вярваме, че веднага щом се сдобиете с лаврак ще експериментирате с приготвянето на вкусен деликатес, който ще хапнете на момента и няма да се налага да съхранявате от приготвеното ястие.

А коя е вашата любима рецепта с лаврак? Или пък предпочитате друг вид риба? Вълнуваме се да разберем и обменим морски впечатления на нашата Facebook страница.