С трепет, вълнение и редица приготовления, дадохме старт на учебната година, която определено трябва да „облечем“ в дрехите на новото нормално. Предизвикателствата, както винаги са сякаш безброй, а стандартните уроци на малчуганите продължават да настъпват със същото нестихващо темпо както всяка една друга учебна година. Един е въпросът обаче, който запазва своята актуалност: „Какво ще обядва детето?“. В случай че предпочитате да разнообразявате менюто му с приготвена от вкъщи храна или имате практика да го правите ежедневно , защото детето ви е луд фен на вашите ястия, то ние сме подготвили разнообразни и много вкусни идеи за обяда в кутийка на вашето дете. Вдъхновете се, изберете цветна кутийка и прибавете още по-цветна храна в нея. Детето ви ще очаква обедното междучасие с нетърпение!

I. Здравословно от мама.

Не е тайна, мама е тази, която желае най-доброто за детето си, а храната е основополагаща. Спокойно, не се стресирайте, здравословно означава дори само пресен плод или зеленчук, но също така и протеини, полезни мазнини и въглехидрати, така че да представлява съвкупност от балансирано, пълноценно мини дневно меню, което само мама има вдъхновението и силите да приготви! Заготовките за някои от продуктите бихте могли да си приготвяте накуп в началото на седмицата. Ето и първата идейка за обяд в кутийка:

Меню: бобени кюфтенца (с млечен сос – ако кутията го позволява), червена чушка, яйце, сезонни плодове и сурови ядки.

Съдържание в кутията:

Основно: бобени кюфтенца на фурна

Гарнитура: червена чушка на пръчици и маслини /без костилка/ по избор може да се прибави и сварено яйце

Десерт: орехи със сушени сини сливи и ябълка

Бобени кюфтенца

Какво ни е необходимо:

600 г сварен и отцеден бял боб

40 г кромид лук

50 г сурова червена чушка

15 мл зехтин

1/2 ч.л. чубрица

1 ч.л. сух джоджен

1 яйце

щипка сол

Как да си приготвим?

Бобът се сварява и отцежда, след което се поставя в кухненски робот или чопър. Лукът се обелва, а чушката се почиства от семената и се нарязват на ситно. Добавят се към боба. Магданозът се накълцва на ситно и заедно с джоджена, зехтина и щипка сол се прибавят към останалите продукти. Сместа се смила и при необходимост се добавят още малко подправки на вкус. Прибавя се яйцето и отново се пасира.

В плитка тава се застила лист хартия за печене и с помощта на обикновена лъжица или лъжица за сладолед се оформят и нареждат кюфтетата. Пекат се за около 10-15 минути в предварително загрята на 170°C фурна. Важно е след като са готови, да не ги прехвърляте директно в кутията за обяд, а да ги оставите да се охладят. Препоръчваме да не поставяте никаква гореща храна в кутията, особено ако тя е пластмасова.

Млечен сос

Необходими продукти:

200 г кисело мляко

няколко накълцани листа свежа мента или копър

няколко капки зехтин

Млечният сос се приготвя и сипва в отделен съд, за да е по-удобно да бъде изсипан върху бобените кюфтенца точно преди консумиране.


II. Да не се разваля, но и да няма нужда от претопляне.

Е, храната на детето за училище е важно да остане свежа, вкусна и приятна дори след като е престояла с часове в класната стая, а все пак там няма хладилник! Това изисква да подберем храната така, че да не се вмирисва, ферментира или разваля бързо. В същото време е добре да избягаме от иначе така практичните сандвичи. Именно защото здравето на детето е приоритет номер 1 сме подготвили някои малки трикчета: изборът на кутии от материал, различен от пластмаса удължават срока на съхранение на приготвените ястия, а и дават чудесен пример на децата за избора ни по опазване на околната среда. Друго трикче е използването на естествени консерванти при приготвянето на храната като джинджифил, куркума, канела, карамфил, зелени подправки и други, които също помагат за запазването на качеството на храната за по-дълго време.

Продължаваме със следващата идея за обяд в кутийка, заготовките за който може да приготвите още от уикенда.

Съдържание в кутията:

Основно: спаначена палачинка с крема сирене

Гарнитура: доматки с песто,

Десерт: сезонни плодове или пълнозърнести домашни бисквитки

Спаначена палачинка

Какво ни е необходимо:

Как да си приготвим?

Изчистваме, измиваме и нарязваме спанака на лентички. Заедно с нарязания на ситно лук задушаваме и оставяме на котлона, докато поомекне. Добавяме сол, черен пипер и индийско орехче. Приготвяме палачинковата смес, като разбиваме яйцата с прясното мляко и брашното. Когато се поохлади готовият спанак, добавяме към сместа за палачинки. Намазваме ги с крема сирене още докато са топли. Oсвен вкусни, спаначените палачинки изглеждат добре, а и са палачинки – кое дете не ги обича?

Доматки с песто за гарнитура

Нарежете доматите според големината на кутийката и залейте с домашно приготвено песто.  Тук е и възможността за импровизации. Пестото може да бъде приготвено със сезонни подправки или зеленчуци. Днес ние избираме да се фокусираме върху класическата рецепта за босилково песто:

босилек – 3 – 4 шепи листа

орехи – 50 г

кедрови ядки – 100 г

пармезан – 50 г

лимони – 2 бр. (само сока на цитруса)

чесън – 2 скилидки

зехтин – 100 мл

сол

Как да си приготвим?

Измийте добре босилека. Почистете от стеблата и ползвайте само листата, след което е важно да ги подсушите върху домакинска хартия. Запечете ореховите ядки в сух тиган за 4-5 минути. След това направете същото и с кедровите ядки, но за по-кратко време. Нека се охладят. Изцедете сока от един лимон. В блендер смесете всичко без пармезана и блендирайте до хомогенност. Накрая добавете сол на вкус и пармезана. Гъстотата на пестото може да контролирате със зехтина, който прибавяте. Приберете готовото песто в стъклен съд с капак в хладилник. За да може да се съхранява по-дълго време, всеки път, щом го ползвате, доливайте малко зехтин, колкото да покрие пестото. Така няма да почернее и ще може да се използва по-дълго време, което позволява да направите тази заготовка, когато имате възможност и да я комбинирате с различни храни през седмицата.


III. Да изглежда добре…

Както добре знаете, децата често определят дали или да не хапват от конкретната храна и това се влияе основно от вида и консистенцията ѝ. Именно поради тази причина е важно да презентираме по подходящ за детето начин, за да я предпочита пред иначе така вкусните дюнери, пици, сандвичи и др., които със сигурност се предлагат някъде около училище. Нека им предложим храната по интересен и забавен начин – като за деца: с цветни плодови или зеленчукови фигурки, леки кулинарни закачки и същевременно отговаряща на техния индивидуален вкус.

И да е вкусно, според предпочитанита на детето! И то толкова вкусно, че когато то почерпи приятелчето по чин, и то да поиска здравословна храна. Мисията е възможна!


IV. Малката изненада!

Нима има дете, което да не обича изненадите? Сега си представете трепета, с който детето ще отвори чантичката си с обяд и до кутийката ще открие нещо любимо, сложено му за усмивка от семейството. Какво ще кажете за бонбонки от моркови и кокос? Тъкмо ще има и за другите дечица!

Какво ни е необходимо?

500 г моркови

настъргана кора от 1 малък портокал/лимон

1 чаена лъжица ванилова есенция

6-7 напоени пюрирани фурми или друг подсладител по избор

100 г кокосови стърготини + 100 г за овалване

Как да си приготвим?

Морковите се настъргват на ситно ренде. Смесват се с фурмите, плодовата кора и ванилията. Слагат се в тенджерка на силен огън за 15-20 минути, докато водата се изпари. Разбъркват се често. Важно е морковите да придобият тъмен оранжев цвят и да останат без течност. Махат се от котлона и се оставят за 5 минути да изстинат.

Добавят се 100 г кокосови стърготини, разбъркват се хубаво с морковите и се оставят да изстинат напълно.

Оформят се малки топки с пръсти. Овалват се в кокосови стърготини и се поставят в хартиени чашки за бонбони.


Времето, в което живеем предлага редица изкушения в супер цветни опаковки, особено за децата. Разбира се, не е изключено то да консумира от тях, но когато имаме възможност, нека му предлагаме алтернатива!

Пожелаваме ви вдъхновение, а ако идеите за обяд в кутийка са ви харесали, то не се колебайте – сигнализирайте ни във Facebook, за да продължим да представяме съобразени предложения за обяда на децата, а защо не и за закуска/междинно хранене?

И не на последно място – честита нова учебна година!