Термометърът вече наближава високите стойности и какво включваме в ежедневното си меню е от изключителна важност. Точно поради тази причина решихме да споделим интересните и полезни факти за тофуто, което става все по-популярно у нас и печели верни почитатели. Вие сред тях ли сте?

Наред със соевия сос тофуто е един от най-известните соеви продукти. Тази традиционно източноазиатска храна печели все повече и повече почитатели по целия свят и то със светкавична скорост.

Заместител на месото? Да, бе да! Скептицизмът на тема „тофу“ не е тайна, а твърдението че е продукт от неестествен произход се промъква в дискусиите по темата. Днес решихме да разнищим тази тема в детайл, за да си отговорим резонно ли продуктът заслужава скептицизъм или е достоен за рафта в хладилника.

Имало едно време – има и днес!

Тофуто е познато още от преди 2000 години! Изумително, нали? Продуктът произхожда от Китай, а в Япония пристигна през VIII век. Има го от време оно, а днес тофуто се радва на постоянно нарастваща популярност. Първооснова за богатата му история са ползотворните му качества. Богато на висококачествен  протеин, с ниско съдържание на мазнини и калории, тофуто се отразява чудесно на всеки организъм. Изобилието на калций в състава го нарежда сред суперхраните, с които да разнообразяваме менюто си както през лятото, така и ако просто избягваме животински продукти.

От соеви зърна до тофу

Както стана ясно, основната съставка на тофуто е соята, а още по-хубавото е, че можем да си го приготвяме сами и да сме сигурни в произхода му. Как?

Соята се почиства, ошушква и смила на ситно. След като същността ѝ е преминала през тези стъпки следва накисване във вода и прецизно пълно изцеждане. Изходната течност не е за изхвърляне, а напротив – това е натуралното соево мляко. Все повече популятност събира този вид мляко у нас и  може да бъде открито в търговската мрежа. Произведеното или закупено соево мляко се смесва с калциев сулфат, който преобразува течността в смес с консистенция на гел. След пресоване на получената смес се получава желатиновата и твърда консистенция, позната като натурално тофу.

Какъв е вкусът на тофуто?

Вероятно, поне веднъж сте дочули мнение, че тофуто има скучен вкус. Да, това определено е така само и единствено ако тофуто е натурално и приготвено по споменатия по-горе начин. Разбира се, неутралният аромат на соевия продукт също може да бъде много положителен фактор. Именно в Азия, тофуто обикновено се сервира без подправки, така че да придобие вкуса на ястието. Когато става въпрос за подготовка и подправка, обаче, може да развихрите своето въображение и към сместа да прибавите любими подправки, билки, аромати.

Тофу в три облика

Традиционно тофуто се предлага в три различни форми: естествена, пушена и подправена. В натурална форма тофуто не съдържа ароматизиращи компоненти и затова може да се използва не само за пикантни ястия, но и за сладки ястия (например за основа на веган торта). Пушеното тофу е подходящо за термична обработка, за печене, пържене поради специфичния си аромат и пикантен вкус. Подправеното тофу е израз на готвача, прибавят се аромати по предпочитание.

В случай че сте почитател на екзотичната кухня, може да се насладите на азиатски вариант, включващ кокосово мляко, джинджифил, лимонов сок, соев сос или чесън.

Идеи за ястия с тофу

Приготвили сме две изключително подходящи за лятото рецепти, които включват високопротеиновия продукт.


Лятна салата с тофу и киноа

Какво ни е необходимо?

киноа – 1 ч.ч.

тиквички – 2 бр.

моркови – 3 бр.

чушки – 2 червени

чесън – 3 скилидки

черен пипер

куркума – (около 1 с.л. без връх)

тофу – 200 г

домати – 2 бр.

соеви хапки – половин пакет

хималайска сол – на вкус

зехтин

 

Соевите хапки се накисват във вода, докато омекнат. Киноата се вари около 10-12 минути в съотношение 1 към 2 части вода. Сварената киноа се овкусява с куркума.

Тиквичките, нарязани на кръгчета, се подреждат по дъното на тава и се посоляват. Отгоре подредете морковите и чушките, след тях соевите хапки, парченца тофу и овкусете със сол и пипер.

Най-отгоре разпределете цялата киноа, а върху нея – домати, нарязани на кръгчета. Залейте щедро със зехтин и печете на 170 градуса.


Смути с ягоди и тофу

Какво ни е необходимо?

тофу – 250 г

ягоди – 300 г

слънчогледови семки – 3 с.л. сурови

мед – 2 с.л.

портокали – 2 бр.

лимони – 1 бр.

Портокалите и лимонът се изцеждат. Тофуто се нарязва на ситно. Ягодите се почистват и нарязват. Тофуто, медът, ягодите и двата вида сок се смесват в блендер и разбиват до пяна.

Да ви е сладко!

Други храни, които са подходящи за топлото лятно време, а паралелно с това обогатяват организма може да откриете тук.

А вие включвате ли тофуто в менюто си? Коя е любимата ви рецепта с този продукт? Очакваме ви в дискусията на нашата Facebook страница, както и в Instagram.